Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нафтова мрія Президента:

27 листопада, 1997 - 00:00

У вівторок, на зустрічі з головами райадміністрацій найбільш нафтогазоносної в Україні Полтавської області, Президент Леонід Кучма висловився за передачу частини акцій українських нафтопереробних підприємств російським компаніям.

Цю ідею висувають уже не вперше. Ще уряд Павла Лазаренка наполягав на передачі Росії за некомерційним конкурсом 45% акцій АТ "Лисичанськнафтооргсинтез". Такі наміри одержали дуже різку відповідь Верховної Ради. І хоча законного рішення досі немає, зрозуміло одне: приватизація нафтопереробних підприємств пройде на умовах конкурсу. І, якщо його буде проведено відповідно до законів України, чесно й відкрито, то в кого повернеться язик заперечувати проти перемоги в ньому, скажімо, російських компаній.

Тим часом Президент вважає можливим ще до визначення умов конкурсу лобіювати інтереси одного з найперспективніших його учасників. При цьому його аргументи, звичайно, не позбавлені сенсу. Без російської нафти незавантажені українські нафтопереробні заводи простоюють, занепадають і, за словами Кучми, через 1-2 роки можуть перетворитися на купу металобрухту. Президент побоюється, як би не повторилася ситуація з продажем стратегічних бомбардувальників. За них Україна зажадала дуже високу ціну... і ось вони простоюють нікому не потрібні.

Отже, глава держави наполягає ще й на низькій ціні? А що замість цього?

Як повідомляє "Інтерфакс", Президент наголосив, що в цьому випадку в Україні "буде нафта і нафтопродукти, зарплата і все інше".

Невже прем'єр-міністр Валерій Пустовойтенко, який, як стверджує газета "Правда Украины", має в управлінні державний пакет акцій Кременчуцького заводу - найбільшого нафтопереробного підприємства України, не справляється зі своїми обов'язками? І нам необхідно кликати на нафтове царювання ще й варягів?

Щодо цього питання нас заспокоїв голова тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з формування національного ринку енергоносіїв, один з авторів законопроекту про особливості приватизації в паливно-енергетичному комплексі Микола Дудченко. За його словами, згадана заява Президента викликана ситуаційними тактичними міркуваннями і розрахована на отримання політичної підтримки від Росії напередодні виборів в Україні.

ДО РЕЧІ

Водночас із дещо проросійською заявою Леоніда Кучми Держнафтогазпром України видав наказ про ліквідацію Агентства з диверсифікації джерел енергоносіїв. Чи не тому, що в зв'язку з наміром передати росіянам акції нафтопереробних заводів у верхах уже вважають цю проблему неактуальною?

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, "День"
Газета: