Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Наказано домовлятися

30 листопада, 2004 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

На початок другого післявиборного тижня стало очевидно, що тривала політична криза загрожує не тільки економіці країни, а й її територіальнiй цілісності. У суботу свій алгоритм виходу з ситуації, що склалася, запропонувала Верховна Рада. В прийнятій нею 307 голосами «за» постанові підсумки другого туру виборів визнано недійсними як такі, що не відображають повною мірою волевиявленню громадян. Депутати також висловили недовіру Центральній виборчій комісії та запропонували Президенту до 1 грудня внести на розгляд Верховної Ради подання про дострокове припинення повноважень членів ЦВК і кандидатури нових членів ЦВК, заздалегідь узгоджені із фракціями та групами. Парламентському комітету з питань державного будівництва і місцевого самоврядування доручено в дводенний термін підготувати та внести на розгляд Верховної Ради законопроект про внесення змін до чинного закону про президентські вибори. Тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання законопроектів про внесення змін до Конституції зобов’язали в такий самий термін внести на розгляд парламенту законопроект про політреформу, відомий під номером 4180. Нарешті, Віктору Ющенку і Віктору Януковичу запропоновано терміново провести переговори для подолання політичної кризи та підписання відповідної політичної угоди.

Щоправда, оскільки парламент не уповноважений визнавати підсумки голосування недійсними, прийняте Радою політичне рішення потребує підведення під нього правової бази. Це дало противникам прийняття даної постанови підстави звинуватити колег у порушенні Конституції та чинного законодавства.

Тобто юридичного обгрунтування проведення так званого «третього туру» виборів- 2004, ідею якого вже активно обговорює експертне співтовариство, на даний момент немає. Однак навряд чи не найбільш нездійсненним на сьогоднішній день пунктом постанови Верховної Ради є розпорядження Віктору Януковичу і Віктору Ющенку терміново сісти за стіл переговорів.

Віктор Ющенко заявляє, що предметом переговорів опозиції з її опонентами можуть бути тільки «повторні вибори». Передувати повторному голосуванню має, за словами Ющенка, зокрема, внесення змін до закону про вибори президента і формування нового складу ЦВК, а провести його слід під контролем ОБСЄ. Мало того, створений командою В. Ющенка Комітет національного порятунку пред’явив Президенту України Леоніду Кучмі ультиматум, в якому вимагав звільнити прем’єр-міністра Віктора Януковича — «за участь у фальсифікації підсумків президентських виборів», а також голів Донецької, Луганської і Харківської обладміністрацій — «за дії, спрямовані на розкол країни»; негайно внести пропозиції щодо нового складу Центрвиборчкому. На виконання цих вимог опозиція відвела Президенту 24 години. Судячи з того, що текст ультиматуму було зачитано учасникам акції на майдані Незалежності в неділю ввечері, його термін мав закінчитися увечері в понеділок.

Тим часом голова ВР Володимир Литвин не виключає можливості відставки уряду з його власної (уряду) ініціативи — за підсумками наміченого на сьогодні розгляду Верховною Радою питання про соціально-економічну ситуацію в Україні і загрозу територіальній цілісності держави.

На чому базується цей прогноз спікера, однак, не зовсім зрозуміло: Віктор Янукович, судячи з його виступу перед делегатами всеукраїнського з’їзду народних депутатів і депутатів всіх рівнів у Сєверодонецьку, аж ніяк не готовий змиритися з подібним варіантом розвитку подій. «Якщо ...сьогодні не буде прийнято рішення, що Верховна Рада припинить знущання над законодавством, над Конституцією України, над порушенням прав наших громадян, треба підійматися всім і рішуче сказати своє «ні», — заявив там прем’єр. З другого боку, екс- голова виборчого штабу В. Януковича Сергій Тігіпко учора на прес-конференції висловив думку, що «люди, які порадили Віктору Януковичу підтримати рішення з’їзду в Сєверодонецьку, послужили йому погану службу»...

Безперспективним виявився, схоже, і ще один напрям налагодження діалогу протиборчих сторін. Результатом минулих у п’ятницю ввечері в Маріїнському палаці тригодинних переговорів президентів України, Польщі та Литви Леоніда Кучми, Олександра Квасневського і Валдаса Адамкуса, верховного представника Євросоюзу Хав’єра Солани, генсека ОБСЄ Яна Кубиша, спікера Держдуми РФ Бориса Гризлова, Віктора Януковича і Віктора Ющенка стало те, що їх учасники «домовилися домовлятися». Для забезпечення прозорості процесу було створено робочу групу, до якої увійшли з одного боку Леонід Кравчук, Степан Гавриш, Сергій Тігіпко і Раїса Богатирьова, з другого — Іван Плющ, Олександр Зінченко, Анатолій Кінах і Петро Порошенко. В суботу в обстановці найсуворішої секретності відбулася перша зустріч «вісімки», яка стала на даний момент і останньою. Однією з причин відсутності продовження переговорів сторони, перекладаючи відповідальність за це одна на одну, публічно називали... проблеми з телефонним зв’язком.

Зате силовий сценарій урегулювання ситуації, що склалася сьогодні, вже можна, мабуть, виключити. Принаймні, категорично проти застосування сили висловилася Рада національної безпеки та оборони України, яка після свого недільного засідання запропонувала прискорити політичний діалог, відмінити незаконні рішення регіональних органів влади та підкреслила неприпустимість блокування адміністративних органів влади. У тому, що вирішення політичної ситуації в країні силовим шляхом загрожуватиме національній безпеці та національній цілісності держави, переконана й Служба безпеки України.

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День»
Газета: