Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Напередодні Кульмінації

11 квітня, 2007 - 00:00
ПАСКИ ТА ПРАПОРИ — АПОФЕОЗ НЕПОЄДНУВАНОГО / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

На Майдані знову людно. Знову з’явилися синьо-білі та червоні прапори. Учора вранці до Києва прибули майже 9 тисяч прихильників коаліції. Сьогодні приїдуть ще...

От — коротко стрижені парубки в спортивних костюмах. Багато хто в маленьких кепочках. Під стать їм дівчата. Спортивний одяг, невмілий макіяж.

Багато чоловіків середнього віку. Із золотими зубами, погано вдягнуті (можливо, тяготи похідного життя). Чи-то шахтарі, чи-то робітники заводів. Є і жінки їхнього віку.

Найцікавіше — Києвом усі переміщаються виключно групами. Якщо в 2004 році можна було побачити жінку в блакитній норці, а поряд сільського жителя в ондатровій шапці, то зараз такого не зустрінеш. У кожного своя група, своя «зграя». Кияни, як правило, опустивши очі, швидко проходять мимо цієї публіки. Хоча бентежитися потрібно не пересічним громадянам, а політикам, які у 2004-му, назвавши своїх опонентів «біомасою», так і не змогли за два роки зрозуміти, чого хочуть ці люди, які цінності відстоюють, не змогли переконати в цінності власних пріоритетів.

Учора до учасників мітингу вийшла лідерка коаліційної більшості Раїса Богатирьова: «Ми разом із вами стоятимемо на вулицях і площах вічного Києва, поки не буде встановлено справедливість». Чесно кажучи, не надто радісна перспектива для киян: Майдан — запльований і заставлений пляшками з-під пива. У Маріїнському парку трава, схоже, вже не зійде.

Як і раніше, Партія регіонів, СПУ і КПУ не збираються брати участь у виборах без відповідного рішення Конституційного Суду. Мовляв, люди не прийдуть на вибори і вони не відбудуться. Вельми сумнівне твердження, якщо врахувати, що для того, щоб вибори відбулися, достатньо явки 25% виборців. Безумовно, центр і Західна Україна таку явку забезпечать.

До того ж святе місце пустим не буває. Електорат Партії регіонів уже «підгортає» Наталія Вітренко. До речі, вчора вона порушила практично тижневе мовчання. І як тут не повіриш у диво: Вітренко підтримує Ющенка! «ЦК ПСПУ вважає, що лише Конституційний Суд має право оцінювати конституційність указу Президента. Але поки це не зроблено і указ не скасовано, він зберігає свою правову силу», — йдеться в заяві партії.

Звичайно, якщо одна сторона ігноруватиме вибори, а друга їх проводитиме, то це не вирішить проблеми — легітимність таких виборів буде сумнівною.

На КС у цій ситуації особливо розраховувати не доводиться. Його рішення вже навряд чи щось змінить і на когось вплине. Швидше за все, після рішення КС на чиюсь користь скривджена сторона заговорить про безпрецедентний тиск на суддів. І заперечити тут буде нічого...

На думку представника Президента в Конституційному Суді Володимира Шаповала, рішення КС матиме суто політичний характер. «Судді вже на інше не здатні. І не тому, що вони погані або, скажімо, сумнівною є якість їхньої підготовки, а тому, що вони в такому середовищі, в якому вони перебувають, прийняти юридичного рішення не зможуть», — пояснив він учора журналістам.

Тим часом чергова безрезультатна зустріч прем’єр-міністра з Президентом дала зрозуміти, що не варто розраховувати і на круглі столи. Ющенко свій указ не відмінить.

Таким чином, очевидно, що дострокові вибори відбудуться. Інша справа, що це може бути не травень, а, скажімо, серпень або вересень.

ПРЯМА МОВА

Юрій ПАВЛЕНКО , голова Житомирської обласної державної адміністрації:

— Переконаний, що всі політичні партії братимуть участь у виборчій кампанії, оскільки в цьому випадку указ Президента про розпуск парламенту і дострокові вибори направлений не на обмеження прав і свобод, а навпаки — на створення умов для вільного волевиявлення кожного громадянина.

Тому, образно кажучи, у згаданих партій (ПР, СПУ, КПУ) і Майдан не виходить.

СТАТИСТИКА

За даними Центру громадських зв’язків головного управління МВС, у Києві встановлено 616 наметів, в яких перебувають майже три тисячі осіб. Зокрема, біля Секретаріату Президента на Банковій встановлено один намет партії «Пора» — вісім осіб, поблизу Центрвиборчкому «Пора» встановила 14 наметів.

Водночас прихильники коаліції встановили біля ЦВК 125 наметів, на майдані Незалежності — 109 наметів (біля стели — 73 і поблизу Головпоштамту — 36 наметів), у Маріїнському парку — 248 наметів.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: