Першого серпня вже вп’яте, згідно з Указом Президента, відзначається День Військово-Морських сил України. Вчора в Севастопольському гарнізоні відбулися урочисті збори «На сторожі морських рубежів» та святковий концерт Ансамблю пісні та танцю українського флоту і творчих колективів Севастополя. Групі військовослужбовців цього року, як і раніше, було вручено ключі від квартир, збудованих на кошти Києва, а значна кількість моряків нагороджена державними нагородами.
Творення ВМСУ розпочалося 5 квітня 1992 року, коли за Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо будівництва Збройних сил України» почалося формування невеликої організаційної групи офіцерів, яка приступила до фактичної передачі Україні кораблів та суден, що входили раніше до складу Чорноморського флоту та команди яких погоджувалися служити Україні. Зараз до складу ВМС України входять значні корабельні сили, морська авіація, берегові війська, морська піхота, частини спеціального призначення, тилового та технічного забезпечення. У складі національних ВМС країни — близько 40 бойових кораблів та 80 допоміжних суден. Згідно з концепцією будівництва та розвитку ВМС основним класом кораблів українського флоту є корвет, на якому відпрацьовуються зразки сучасного озброєння для подальшого будівництва та оснащення фрегатів і малих кораблів. Крім Севастополя, своєї основної бази, ВМС України базуються в Одесі, Очакові, Чорноморському, Новоозерному, Миколаєві, Феодосії. У мирний час ВМС України вирішують завдання з підтримки постійної бойової готовності та бойового чергування, охорони та захисту виключної морської економічної зони України, боротьби з тероризмом на морі, беруть участь у миротворчих операціях спільно з ВМС інших країн під егідою ООН. У воєнний час ВМС України мають виконувати завдання боротьби з різними угрупованнями противника, з пошуку та знищення його підводних суден, охорони районів базування, сприяють сухопутним військам на приморському напрямку. Україна, що приєдналася в лютому 1994 року до програми «Партнерство заради миру», підтвердила свою прихильність до дотримання зобов’язань, які затверджені в статуті ООН, в Декларації прав людини. В порти України сьогодні заходять щорічно десятки іноземних військових кораблів, у свою чергу українські моряки побували в багатьох іноземних портах, в різних точках світового океану, взяли участь в десятках міжнародних навчань.
Сьогодні, зранк у, доки цей номер газети дійде до читача, на кораблях і суднах, в частинах ВМСУ буде піднято державний прапор України. Уранці 12 кораблів, катерів і суден українських ВМС, 1 корабель і 2 катери Морської охорони Прикордонних військ, 2 кораблі Чорноморського флоту Росії вийдуть в море, де українські моряки разом з шефськими делегаціями областей, міст і районів на зовнішньому рейді Сева стополя віддадуть почесті загиблим у роки Великої Вітчизняної війни морякам, покладуть на воду квіти та вінки. У Севастопольській бухті відбудуться також урочисте проходження загону кораблів і яхт-учасниць «Козацької регати», проліт трьох літаків Бе-12, трьох гелікоптерів Ка 27, змагання яхтсменів на приз командувача ВМС України, шлюпочні перегони тощо...
З середини дня сьогодні аж до самого вечора в Севастополі українські військові кораблі відкриті для відвідування гостями та жителями Севастополя. Гостями на них будуть також делегації шефів.
На естраді Приморського бульвару о 16 годині розпочнеться святковий концерт творчих колективів, які брали участь в фестивалі «Дзвени піснями, земле моя!», а по його завершенні на площі Нахімова відбудеться гала-концерт зірок української естради. З 21 години в Севастопольській бухті розпочнеться карнавал на воді, а рівно о 22 годині відбудеться святковий салют та феєрверк...
Як стверджує начальник прес-центру ВМС України капітан 1 рангу Микола Савченко, українські військові моряки гідно зустрічають своє професійне свято. В поточному навчальному році вони успішно продовжують виконувати поставлені командуванням завдання. Лише за останній місяць особовий склад низки кораблів та суден, літаків та гелікоптерів, підрозділів морської піхоти взяв участь у двох міжнародних навчаннях — «Кооператив партнер» та «Сі бриз». У навчаннях «Сі бриз», наприклад, брали участь військові моряки 13 країн. Саме українські моряки-вертолітники морської авіаційної групи ВМС були одними з перших, хто прийшов на допомогу мешканцям Закарпаття, які постраждали від повені. А восени нинішнього року особовий склад українського флоту візьме участь у навчаннях оперативного з’єднання «за викликом» флотів чорноморських держав «Блек Сі Фор», у спільному навчанні ВМС України та російського Чорноморського флоту «Фарватер миру 2001».
Сьогодні в Севастополі і в інших місцях базування українських моряків — свято. Як сприймають його кримчани, севастопольці, гості півострова? З проведеного корпунктом «Дня» телефонного опитування з’ясувалось, що панує приблизно три точки зору на проблему. Перша — в України є свої окремі ВМС, а тому має бути і окреме свято для них, яке повинне бути справжнім державним святом. Друга — Україна і Росія мають святкувати дні своїх флотів разом. Третя — в подальшому в країні мають бути лише мирні свята, а не демонстрація сили.
Очевидно, що перша точка зору — традиційна. Вона, однак, ставить багато запитань, які пов’язані з уже п’ятирічною практикою. У Севастополі, як правило, бучніші та пишніші святкування днів ВМФ Росії. Спочатку вони святкувалися підкреслено окремо, причому святкування свого дня українськими ВМС росіяни ігнорували. Зрозуміло, що останнім часом вони запрошують на ці свята і українських моряків, а тепер уже й Президента. Причому з приводу цього виокремились дві точки зору: перша з них — це невдоволення деяких росіян з приводу того, що в святкуваннях брали участь стилізовані групи в шароварах, які, на їхню думку, до російського свята не мають жодного відношення. Друга — невдоволення українців з приводу того, що в такому випадку святкування обох днів мали б бути рівними: якщо Леонід Кучма зголосився взяти участь у російському святі, то справою честі Володимира Путіна було б взяти участь в святі українських моряків. Відповідаючи на подібне запитання під час прес- конференції в понеділок у Севастополі посол РФ в Україні Віктор Чорномирдін сказав, що якщо українські військові прийшли на російське свято, то й російські моряки мають прийти до них на українське свято. На практиці, однак, виходить, що на День ВМС України Президент України Леонід Кучма поїхав... до Сочі на саміт. На день ВМС України також не буде проводитися військового параду, хоч це вже традиція. Замість того, щоб зустрічати керівників країни з подяками за службу державі та народу, українські офіцери в переддень 1 серпня розвозили спеціальні запрошення на свято у кримські санаторії, де якраз відпочивають депутати та високопоставлені чиновники, і уклінно просили їх не відмовити! Причому нема сумніву — багато хто із них, навіть з тих, хто відвідав російське свято, до українських моряків не приїдуть. Прикро, що українська держава ще не навчилась у російської такого ж шанобливого ставлення до своїх військовослужбовців. Отже, знову й знову постає питання, поставлене колись одним із кримчан: чи пам’ятають на берегах Дніпра, що Україна велика морська держава?
З іншого боку, багато хто з читачів «Дня» просив сказати: вони вважають, що сьогодні і російське свято моряків, а тим більше українське, — бо українські ВМС ще тільки виробляють традиції святкування! — мали б бути не такими радянськими, як День ВМФ Росії. Вони кажуть, що вже віджили себе бучні паради, які щороку проводяться однаково без будь-яких нововведень, що парад — це демонстрація сили, а не кмітливості та виучки, це прояв масовості, а не майстерності. У той же час окремі люди говорили, що українське свято їм навіть більше подобається: воно не таке парадне, більш камерне, людське, душевне, більш музичне, мистецьке. Через велику кількість концертів, виступів майстрів мистецтв українське свято більш ліричне. В той же час українське свято — мирне, нема демонстрації агресії, наступальних намірів, завойовницьких традицій. Водночас українські моряки дотримуються і військових традицій: покладення вінків, вважають кримчани і севастопольці, це більш патріотичний захід, ніж навіть парад. Крім того, як кажуть севастопольці, вони як цього разу, так і раніше, були розчаровані тим, що російське свято закінчується буденно — пройшли парадом, «повоювали» на кораблях у затоці, і... розійшлися, воно неначе б не має достойного фіналу. І навпаки — саме під час українського свята, кажуть севастопольці, такий фінал є, — всі в місті чекають сьогодні на вечірній феєрверк, який уже за традицією став красивим видовищем, що ним відзначається саме святкування українських ВМС. Ці «вогненні квіти» в небі, справжня кольорова феєрія, є достойним завершенням, яке надовго запам’ятовується...