Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАТО в очікуванні «значного прогресу» України

Київ теж чомусь очікує...
6 лютого, 2003 - 00:00

«Майбутнє України залежить від неї самої», — так вкотре заявив помічник генсека НАТО з оборонного планування та операцій Едгар Баклі, відповідаючи позавчора на запитання журналістів з приводу припущень політологів, нібито Захід «здав» Україну Росії. Він нагадав, що «Київ проголосив євроатлантичний курс», а тому, виходить, і карти в руки Україні. Помічник генсека Альянсу прибув до Києва з дводенним візитом, аби здійснити проміжний аналіз виконання зобов’язань, взятих нашої країною на саміті НАТО в Празі у листопаді минулого року. Тоді представники України та Альянсу підписали План дій Україна—НАТО та Цільовий план на 2003 рік. «Ми очікуємо, що Україна досягне значного прогресу вже зараз», — підкреслив натовець. На даному етапі, за його словами, очікується розробка відповідних організаційних планів, проектів. Інтерес НАТО до України ніколи не зникав, про жодне істотне його послаблення не можна говорити й зараз. Можливо, змістилися деякі акценти, дещо було підірвано довіру унаслідок звинувачень Сполучених Штатів щодо можливого порушення Україною санкцій Ради Безпеки ООН по Іраку. Пан Баклі, зокрема, на запитання, чи не вичерпав себе «кольчужний» скандал, зауважив, що наскільки він розуміє, «обговорення стосовно «Кольчуг» триває далі». «Важливо, аби відносини України і партнерів ґрунтувались на довірі. З боку НАТО є готовність продовжувати такі відносини», — наголосив він. Утім, порівняне зниження активності контактів Україна—НАТО не можна пов’язувати лише з «кольчужним» скандалом, який, схоже, справді вщух на необмежений термін. Хоч це не означає, що сторони лишилися не при своїх думках. У Брюсселя зараз з’явилися проблеми, які за рівнем своєї гостроти перевищують навіть майбутнє розширення НАТО. Альянс ламає голову над одним — як бути з Іраком? У лавах організації помітний значний розкіл щодо рівня участі Альянсу в антиіракській коаліції. Із 19 членів чотири (Франція, Німеччина, Люксембург та Бельгія) досі блокували рішення про військову допомогу Туреччині у разі війни проти Іраку. Генсек НАТО Джордж Робертсон змушений був відкласти на цьому тижні свій візит до Болгарії, аби не розпорошувати увагу на щось інше, крім багдадської тематики. Болгарія, до речі, отримала запрошення на вступ до Альянсу. Тому те, що в цей час Київ з дводенним візитом відвідав помічник Робертсона з військового планування, сам по собі знак непоганий. Хоч, зрозуміло, трактувати його можна по-різному. Зокрема, і як можливе занепокоєння НАТО через імовірний брак реальних кроків України на шляху до євроатлантичної інтеграції. Проте сам Едгар Баклі такої категоричності в оцінках уникав, наголосивши, що зараз надто рано підбивати будь-які підсумки, оскільки часу від Празького саміту минуло не багато.

Простежити динаміку українського інтеграційного розвитку буде непросто й українському громадянинові. Цільового плану на поточний рік досі не було оприлюднено, українське керівництво обіцяє це зробити найближчим часом. Нових штрихів у темпи зближення з НАТО, можливо, привнесе заплановане на сьогодні перше засідання Державної ради з європейської та євроатлантичної інтеграції. Нагадаємо, що ще 30 серпня минулого року Президент підписав указ, який передбачав створення такого органу. Минуло п’ять місяців, перш нiж з’явилося положення про саме створення цієї Ради (31 січня 2003 року). З’ясувати, які питання порушуватимуться і яких рішень очікувати під час зустрічі Державної ради, «Дню» так і не вдалося. Секретар цього новоутворення Анатолій Орел (керівник головного управління з питань зовнішньої політики в Адміністрації Президента) відмовився від коментарів. Володимир Горбулін, якого нещодавно Леонід Кучма призначив главою Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції і який включений до складу згаданої ради, так само не став нічого коментувати. За словами його секретаря, пан Горбулін не робить жодних коментарів і щодо самого Центру, оскільки той поки що не сформований. Хоч у цьому випадку роз’яснення були б незайвими, оскільки досі не повідомлялося, якими повноваженнями цей орган буде наділений. Відомо лише, що він виконуватиме консультативні функції.Але чи досить цього? Прес-секретар Президента Олена Громницька лише констатувала, що на сьогодні заплановано засідання Державної ради з інтеграції, однак про можливі його рішення не стала говорити.

Останні соцопитування свідчать, що довіра громадян України до НАТО дещо впала за останні півроку. Серед причин соціологи називають погане інформування журналістами населення про співпрацю Києва з Брюсселем. Вочевидь, експерти забувають при цьому, що мас-медіа інформують тільки тоді, коли є про що інформувати...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: