Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Наука бути народом

Болю поляків співчував увесь світ
20 квітня, 2010 - 00:00
ФОТО УНІАН

Минулої неділі у крипті замку Вавель у Кракові поховали президента Польщі Леха Качиньського і його дружину Марію, які загинули 10 квітня в авіакатастрофі під Смоленськом. Завдяки Першому Національному та «5 каналу» українці змогли побачити як великий народ виглядає великим і в горі ...

Для українців було важливо бачити, що до церемонії прощання з польським лідером долучилися наші лідери: нинішній і колишній президенти Віктор Янукович і Віктор Ющенко, а також екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, які віддали данину пам’яті президенту Качиньському. Таким вчинком вони продемонстрували українцям урок єдності і солідарності з сусідами, які переживають національну трагедію. Це глибокий привід для того, щоб осмислити свою роль у житті власної держави.

Очікувалось, що до Кракова прибудуть всі провідні лідери Європи, а також президент США. Але в останній момент багато з них скасували свій візит. І президент Чехії Вацлав Клаус заявив, що немає виправдання факт незначної участі лідерів держав-партнерів Польщі у краківських траурних заходах.

«Можна пояснити проблемами з повітряним транспортом відсутність керівників, наприклад Канади чи Австралії, але аж ніяк не можна зрозуміти, чому віддати останню дань поваги польському президенту не приїхали лідери Західної Європи і Брюсселю. Це доводить, що всі розмови про європейську єдність не більше, ніж порожні слова», — підкреслив чеський президент. Вацлав Клаус, до речі, як лідери Словаччини, Словенії та деяких інших країн, зокрема і Віктор Ющенко добиралися до Кракова наземним транспортом. На прикладі похорону Качинського можна побачити, як народ дає оцінку своєму лідерові. Після загибелі президента поляки були єдині у своєму горі.

КОМЕНТАР

Марек СІВЕЦЬ, депутат Європейського парламенту, Варшава:

— Для нас була значимою присутність усіх закордонних гостей на похороні президентського подружжя Качиньських. До Польщі приїхала справді величезна кількість європейських лідерів. Але ми маємо враховувати фактор виверження вулкана в Ісландії, який завадив дуже багатьом політикам прилетіти. Отже, кількість іноземних гостей, які б приїхали вшанувати пам’ять Леха Качиньського, могла бути значно більшою. Я не хочу оцінювати чиюсь відсутність негативно, а хотів би загалом позитивно охарактеризувати церемонію прощання з президентом. Поляки дали високу оцінку присутності російського президента Дмитра Медведєва та українського лідера Віктора Януковича. Це було для нас дуже важливо. З боку Німеччини був присутній президент Хорст Келер і міністр закордонних справ Гідо Вестервелле. Загалом поляки емоційно сприйняли поховання і були зворушені реакцією світу на цю трагедію. Тому вони вдячні всім іноземним гостям за моральну підтримку. Це була особлива нагода для всього світу, щоб надіслати меседж нашій країні. Із України до нас також приїхала дуже важлива політична делегація. На мою думку, пан Янукович своєю присутністю на похованні хотів змінити негативне ставлення до себе серед польської громадськості. Гадаю, між Польщею та Україною та їхніми лідерами й надалі складатимуться добрі відносини. Інша ситуація у нас із Росією, з якою в нас були дуже прохолодні відносини. Але те, як пересічні росіяни та російські лідери відреагували на нашу трагедію, викликало багато емоцій у поляків. Думаю, це був позитивний вчинок з боку Росії, який сприятиме розвитку двосторонніх відносин. У нас з’явилося більше впевненості одна в одній і виникли теплі відчуття з обох сторін.

Микола СІРУК, «День»
Газета: