Сьогодні відбудуться загальні збори Національної академії наук України, присвячені підбиттю підсумків діяльності НАН України 2000 року. На зборах з викладом свого бачення проблем і шляхів їх вирішення виступить президент НАН України академік Борис Патон.
Самі ж вчені наголошують, що їхніми основними проблемами є брак кадрів, відтік талановитої молоді, пошук позабюджетних джерел фінансування вітчизняної науки та розробок. Однак, як зазначив заступник начальника науково-організаційного відділу НАН України Володимир Корнєєв, останнім часом ситуація із залученням коштів почала вирівнюватися, й минулого року позабюджетне фінансування становило близько 50% коштів, що надійшли в академію. Проте представники приватного бізнесу, за його словами, не хочуть, та, втім, і не можуть вкладати великі кошти в наукові проекти, замість цього вони вважають за краще купувати готові розробки. Крім того, значною проблемою залишається відсутність бази для оцінки інтелектуальної власності.
На зборах планується розглянути й можливості для залучення наукових колективів до розв’язання актуальних соціально-економічних проблем. Зокрема, планується, що тепер вчені братимуть участь у розробці державних документів у різних сферах, наприклад електроенергетиці. У рамках зборів планується обговорити питання координації проведення фундаментальних досліджень у НДІ України, а також проблеми науки в регіонах. Крім того, на зборах вручать дипломи лауреатам премій імені видатних людей України. Очікується, що участь у зборах візьмуть Президент і прем’єр-міністр України.
Учора, до речі, на зустрічі з профспілками Леонід Кучма заявив, що ключове завдання уряду — робота над структурною перебудовою економіки й розвитком високих технологій у країні. Він зазначив, повідомляє Форум (www.for-ua.com), що економічне зростання в Україні впродовж останніх років було досягнуто за рахунок «сировинної і напівсировинної сфери». Що ж до структурних змін, то вони, на думку Президента, передусім необхідні в машинобудуванні, оборонно-промисловому комплексі, космічній галузі та літакобудуванні. Він наголосив, що жодна країна світу не досягла успіхів, не спираючись «на нові технології».
Продовження теми на сторінці "Nota Bene"