Як уже неодноразово писав «День», наступного тижня Регіони планують порушити питання про відставку уряду Юлії Тимошенко. Але є одна проблема — без комуністів зробити це просто нереально. Але навіть голосів комуністів за відставку Тимошенко замало. Регіоналам треба ще заручитися підтримкою президентських депутатів. Це, в принципі, можливо, але дуже складно.
Як бачимо, відправити Тимошенко у відставку «класичним» шляхом у регіоналів не дуже виходить. Зате Віктор Федорович має ще один сценарій — запасний. Якщо пам’ятаєте, незадовго до нового року Янукович дав «помаранчевому режиму» 100 днів, «щоб виправитися», після чого пообіцяв багатомільйонні акції протесту. І, напевно, Віктора Федоровича так надихнула ця ідея, що він уже підверстує під неї партійну політику.
Якщо не набереться голосів за відставку Тимошенко, Регіони можуть спробувати реалізувати так званий прибалтійський сценарій. На початку січня спокійні прибалти шокували весь світ — вони влаштували погром: громили вітрини... Ці акції протесту охрестили «революцією рукавичок». Хоча правильніше було б назвати «революцією булижників». Заворушення виникли після акції протесту на Домській площі, під час якої люди вимагали розпустити Сейм. У приміщенні Сейму й інших будинках повибивали шибки, пограбували магазин Latvijas Balzams та завдали інших матеріальних збитків. Наразі щось подібне відбувається в Парижі. У четвер французькі страйкарі поранили 30 поліцейських. Вони вийшли на вулиці із закликами до Ніколя Саркозі піти у відставку, звинувативши його в бездіяльності перед обличчям складної фінансової ситуації в країні.
— Я два дні тому повернувся з Риги, — розповів «Дню» політолог Дмитро Видрін, — бачив, яка напружена ситуація, дивився латвійську соціологію. Жодна з парламентських партій не проходить до наступного скликання... І так, напевно, буде й у Парижі. Саркозі, мабуть, вивезуть на візку з Єлисейського палацу.
Чи можливий в Україні такий сценарій? На перший погляд, ситуація в Латвії схожа на нашу: звільнення, затримки зарплати, обтяжені кредитами громадяни, збанкрутілі банки. Але якщо придивитися, то в українців має бути значно більше претензій до своєї влади. Нічого схожого на наш обвал гривні в Латвії не було! Про Францію годі й казати.
Але українці, звиклі до важких часів, поки сподіваються на краще. Ключове слово тут — «поки».
Якщо ж якийсь «діяч» усе ж спробує організувати акції протесту й вивести людей на вулиці, то ще невідомо, проти кого це обернеться. Чиї дорогі авто громитиме озлоблений натовп, і в чиї вікна жбурлятиме каміння. Напевно, чимало регіоналів самі усвідомлюють, як це небезпечно — випускати джина з пляшки. На думку експертів, вони явно не готові до таких акцій протесту й самі їх побоюються.
— Янукович уже не контролює своєї партії, — вважає політолог Віктор Небоженко. — Там дуже запальні конфлікти. Вони «мочать» один одного тихо, й, дякувати Богу, що не залучають нас до цього.
Залишається сподіватися, що у фракції Регіонів, яка зараз «сидить на шпагаті», переможе розумне, прагматичне крило.