Центральним питанням парламентського дня могла стати інформація тимчасової комісії з контролю за виконанням виборчого законодавства — за участю керівництва МВС, Генпрокуратури та СБУ. Однак — не сталося. І передусім тому, що стурбовані масовими порушеннями на користь чинної влади депутати і представники правоохоронних і силових відомств, як і раніше, розмовляють різними мовами. Голова комісії Олександр Єльяшкевич доповідав щодо конкретних даних про порушення в регіонах, про використання посадовими особами службового становища, про тиск із боку влади, залякування людей і закликав Президента «залишитися в нашій пам'яті людиною, яка в останні місяці свого правління набралася мужності і стала законослухняним громадянином».
Генпрокурор Михайло Потебенько (до честі якого треба зазначити, що він, на відміну від інших запрошених, з'явився особисто, а не прислав заступників) повідомив: «Я не бачу порушень (гамір у залі. — Т.К. ) з нашого боку — з нашого, а не «десь там ще». Іще Генпрокурор заявив: «Якщо Потебенько когось не влаштовує тут, скажіть прямо» — і додав, що «прокурор не ганчірка, якою можна підлогу витирати» і що він ніколи «не ходив пастушком». Усе це було цікаво та образно. Проте відповідi на запитання — чому вся система влади в країні працює на одного кандидата — так і не було знайдено. Після виступів представників МВС і СБУ — також. Кореспондент «Дня» запитала в Олександра Єльяшкевича: «Чому все-таки розмова ведеться різними мовами?» Він відповів: «Рiч у тому, що ми так розмовляємо вже давно. І якщо представники силових структур діють за принципом «не чув, не бачив, не читав», то це не означає, що в країні не відбувається масових порушень виборчого законодавства».
Власне, після того як на процедурі реєстрації кандидатів № 1 і № 2 — Кучми і Симоненка — Президент, підлещуючись до лідера Компартії, повідомив: «Ми рівні перед Богом, людьми і законом» і з почуттям потиснув руку «червоній загрозі», запрошуючи народ у свідки, бажав успіху «лівому реваншу», —мало чому можна здивуватися. Хіба що нехитрій, як калоша, наочності: Кучма щиро сподівається, що весь його порятунок у тому, що Петро Симоненко не зійде з дистанції і дасть можливість реалізувати російський виборчий сценарій. Утім, Олександр Єльяшкевич повідомив кореспондентові «Дня»: «Мене дуже непокоять слова, які звучать із вуст і голови ЦВК, і окремих членів Центрвиборчкому, що у разi, якщо не будуть вирішуватися ті або інші питання для ЦВК, то цілком можливо, що колективно підуть у відставку члени Центральної виборчої комісії. Це один із можливих варіантів зриву виборів». Не виключають такої можливості й інші депутати. Проте це — вже наступна тема.
P.S. Учора ВР прийняла постанову, якою рекомендувала Президентові України звільнити з посад міністра внутрішніх справ Ю.Кравченка та голову СБУ Л.Деркача.