Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не час для байдужості: 8-900-300-10-90

Потрібна підтримка співвітчизників
31 липня, 2008 - 00:00

Україна продовжує підраховувати збитки від стихії, яка ніяк не залишить у спокої значну територію країни. З Гідрометцентру знову надходять штормові попередження, на Буковині внаслідок довготривалих дощів відбувся зсув ґрунту, який зруйнував близько 20 будинків, епідеміологи почали говорити про небезпеку швидкого поширення інфекцій у зв’язку з великою вологістю та високою температурою повітря. Після катастрофи, що більше тижня тримає в напруженні як мешканців постраждалих регіонів, так і всю державу, прийти до норми буде нелегко. Ліквідація наслідків повені вимагає консолідації зусиль усієї країни.

Вчора ми витратили багато часу на те, щоб зв’язатися з керівниками регіонів. Більшість із них знаходиться або в штабах, створених спеціально для оперативного реагування та ліквідації наслідків, або безпосередньо на місці подій. Тим часом в постраждалі області почали надходити перші кошти на ліквідацію наслідків повені. Як повідомив Микола Кміть, т.в.о. голови Львівської ОДА, 30 липня на Львівщину з держбюджету надійшло 4,6 млн. грн. на допомогу постраждалим. Ще 1 млн. грн. надійдуть сьогодні. Нині ж люди вже можуть отримати гроші в ощадбанках за місцем проживання. Це лише аванс. Основна сума виплат на Львівщину має бути затверджена 31 липня змінами до держбюджету. Керівник області також поінформував, що на Львівщині немає зовсім зруйнованих помешкань, які відносяться до першої категорії, є лише помешкання 2—3 категорії. Друга категорія — це значно ушкоджені будинки, власникам яких мають виплатити орієнтовно 10—15 тис. грн., а третій — 5—8 тис. грн. Ці відшкодування надійдуть орієнтовно за місяць. Будівельники кажуть, що виділених постраждалим коштів вистачить хіба що на частковий ремонт огорожі та викачування води. Скажімо, якщо у людини огорожу повінь зруйнувала повністю, то за найскромнішими підрахунками аби поставити хоча б дерев’яний пліт на 10 сотках потрібно щонайменше 10—15 тис. грн.

Складною залишається ситуація в Івано-Франківській області. Місцева влада просить українців зрозуміти горе франківців та допомогти, чим можуть. За словами прес-секретаря Івано-Франківської облдержадміністрації Ігоря Марковського, кошти з резервного фонду області були витрачені в перші дні трагедії на продукти харчування та медикаменти. Зараз же ні власними, ні урядовими коштами ліквідувати наслідки стихії немає можливості. Найбільш постраждали райони — Верховинський, Долинський, Тисменицький, Снятинський. Тут лише у Верховинському районі 30 населених пунктів залишаються ізольованими. Туди все необхідне доставляється гелікоптерами.

Допомогу постраждалим мешканцям уже надають благодійні фонди Руслани Лижичко (вчора фондом було надіслано 7 тис. продуктових пайків), братів Кличко, Рената Ахметова. Громадянам, які звертаються до обласної адміністрації з пропозицією допомогти, відразу надаються координати найпостраждаліших районів. Там людям потрібно все: від продуктів харчування до одягу та побутових речей. Та найбільше, за словами Ігоря Марковського, потрібна будівельна техніка та будівельні матеріали. «Ми звертаємося до підприємців, які мають змогу допомогти у відновленні будинків, — нам це дуже потрібно», — говорять в адміністрації. На офіційному сайті www.if.gov.ua розміщено перелік необхідної техніки та матеріалів.

Трагедія об’єднує і регіони. З областей почала надходити допомога. Як повідомили в Донецькій облдержадміністрації, з Донбасу в якості фінансової допомоги було направлено 500 тис. грн. в постраждалі області. А колективи Донецької обласної адміністрації та обласної ради вирішили направити суму в розмірі денної заробітної плати на ліквідацію наслідків паводку.

У середу в ефірі програми «Час» («5 канал») були підняті надзвичайно важливі питання. Володимир Борейко, директор Київського еколого- культурного центру, основною причиною паводку небаченого масштабу назвав масову вирубку лісів в Карпатах, що унеможливлює стримування водних потоків. А про це екологи попереджали набагато раніше.Тож чому не були проведені заходи щодо попередження стихії? Чому не було складено план дій усіх відповідних структур на випадок надзвичайної ситуації? Та що призвело до такого лиха? Хочеться вірити, що ці питання не залишаться без відповіді і події останнього тижня стануть сумним уроком для української влади.

Зараз же важливо об’єднати зусилля усіх громадян країни заради допомоги постраждалим.

Івано-Франківська обласна державна адміністрація відкрила благодійний рахунок, на який усі небайдужі люди можуть перерахувати кошти постраждалим від повені прикарпатцям:

Одержувач: управління ресурсного забезпечення та господарського обслуговування Івано-Франківської обласної державної адміністрації . ЄДРПОУ — 33426782, р/р № 35425005001991

Банк одержувач — ГУДКУ в Івано-Франківській області МФО 836014. Обов’язкова примітка — «для допомоги потерпілим унаслідок повені в Івано-Франківській області».

Реквізити валютного рахунку, на який можуть перераховувати кошти постраждалим від наслідків негоди представники діаспори та небайдужі громадяни інших країн:

Одержувач: управління ресурсного забезпечення та господарського обслуговування Івано-Франківської обласної державної адміністрації . ЄДРПОУ — 33426782, р/р № 2600900019529. Банк одержувач — «Укрексімбанк» МФО 336688

Для осіб, що переказуватимуть кошти з-за кордону:

Beneficiary: Upravlinnya resursnogo zabezpechennya O.D.A

Account 2600900019529 COD 33426782 MFO 336688

Bank beneficiary: UKREXIMBANK

Ivano-Frankivsk branch №36083522 MFO 336688 EXBSUAUXIVF

«День» нагадує своїм читачам номер телефону, зателефонувавши за яким, можна переказати 10 грн. на допомогу постраждалим: 8-900-300-10-90

ДО РЕЧІ

Як повідомили «Дню» в прес-службі Міністерства закордонних справ України, низка країн і міжнародних організацій відгукнулися на звернення українського зовнішньополітичного відомства з проханням про надання гуманітарної і технічної допомоги у зв’язку зі стихійним лихом у західних регіонах України. Зокрема, готовність надати допомогу та сприяння у ліквідації наслідків стихійного лиха наразі висловили уряд Італійської Республіки, ООН, Євроатлантичний центр координації реагування на стихійні лиха та катастрофи, Моніторингово-інформаційний центр ЄС. Крім того, працівники центрального апарату МЗС України та закордонних дипломатичних установ України перерахують свій одноденний заробіток на допомогу потерпілим від стихійного лиха.

У МЗС України створено Штаб для координації дій підрозділів МЗС та закордонних дипломатичних установ України щодо надання можливої допомоги, спрямованої на ліквідацію стихійного лиха під керівництвом Тимчасово виконуючого обов’язки міністра Івана Гнатишина.

Ольга РЕШЕТИЛОВА, Тетяна ТУРЧИНА, «День»
Газета: