Вступ України до Єдиного економічного простору жодним чином не позначиться на прагненні нашої країни стати членом НАТО. Таку думку висловив міністр оборони України Євген Марчук (на фото), відповідаючи вчора на запитання журналістів після урядової «гарячої лінії». Певною гарантією цього, на його думку, може бути існування «цілої низки нормативних актів, Указу Президента щодо нової стратегії України від 23 травня минулого року, державних програм співпраці з НАТО, а також парламентська підтримка цього процесу». Процес євроатлантичної інтеграції, зі слів Марчука, «не є альтернативно-ультимативним для наших відносин із Росією». «Росіяни обійшли нас «на повороті» минулого року, сформувавши формат «двадцятки» на Римському саміті, — сказав міністр оборони. — І з погляду участі у життєдіяльності НАТО Росія має потенційно більші можливості, ніж Україна. Росія, як ви знаєте, може брати участь у прийнятті важливих рішень, за винятком членства і деяких інших».
Характеризуючи подальшу стратегію України на шляху до НАТО, Євген Марчук сказав, що наступним кроком, кроком-амбіцією у цьому напрямі повинен стати перехід із режиму «план дій», який сьогодні є основою нашої співпраці з НАТО, до «плану дій щодо членства». Зі слів міністра, «це інший режим — він складніший і конкретніший у часі». Найскладнішими проблемами на цьому шляху Є. Марчук назвав «не елітарні» — геополітичні, а наші внутрішні проблеми — економічні, забезпечення прав людини, гуманітарні, стан судової системи.
Громадян, які додзвонилися за телефоном «гарячої лінії», найбільше непокоїли насущні питання — про скорочення Збройних сил і соціальне забезпечення військових пенсіонерів. Зі слів міністра, скорочення Збройних сил країни наступного року залежатиме від фінансування, яке буде закладено у державному бюджеті на 2004 рік. Є. Марчук нагадав, що цифри скорочення має затвердити парламент. Разом із тим він наголосив, що скорочення не відбуватиметься без компенсаційних виплат. Зі слів міністра, Міноборони пропонує тільки на реформування і скорочення виділити у бюджеті наступного року 690 млн. грн. «Мене не турбує чисельність як головний критерій боєздатності. Чисельність Збройних сил може бути вдвічі меншою, але Збройні сили можуть бути вдвічі ефективнішими», — підкреслив Є. Марчук. Нагадаємо, що напередодні Є. Марчук заявив про можливість скорочення чисельності ЗСУ до 2005 року приблизно до 200 тис. чоловік.
Близько 80% дзвінків від громадян, здебільшого військовослужбовців у відставці або їхніх родичів, стосувалися проблеми вирівнювання пенсій військовим пенсіонерам Радянської Армії та пенсіонерам уже української армії, тобто військовослужбовців, які вийшли у відставку до 1992 року і пізніше. Зі слів Є. Марчука, проблему планують вирішити протягом трьох-чотирьох років, оскільки загальна сума коштів, необхідних для такого вирівнювання, становить 1,3 млрд. грн. Проте вже цього року, пообіцяв міністр, розрив скоротиться на 20%.