Судячи з усього, про те, що в експертних колах називають стабілізацією політичної ситуації (у хорошому значенні цього слова), залишається лише мріяти. Восени, відразу після парламентських канікул, цілком імовірно, що у Верховній Раді може утворитися нова коаліція з фракцій БЮТ, Компартії та частини фракції блоку «Наша Україна — Народна самооборона». Про перспективу створення такої, м’яко кажучи, незвичайної конфігурації (складно собі уявити, скажімо, «рухівців» із НУ-НС в одному коаліційному домі з комуністами. — Авт. ) правлячої більшості днями заявив голова Секретаріату Президента. Основою для втілення в життя такого сценарію, на думку Віктора Балоги, є останні голосування в парламенті з резолюції щодо недовіри Кабінету Міністрів і змінам до держбюджету, а також «активні непублічні консультації та очевидний дрейф частини депутатів від НУ-НС у бік БЮТ.
«Блок «Наша Україна — Народна самооборона» вражений внутрішніми протиріччями, оскільки значна частина депутатів давно не приховує своє тяжіння до БЮТ, а керівництво фракції нічого не змогло протиставити таким відцентровим явищам. Саме за участю явних симпатиків БЮТ, які зараз перебувають у НУ-НС, і формуватиметься нова більшість у Верховній Раді з початком осіннього політичного сезону», — прогнозує голова президентської канцелярії.
Пан Балога також заявляє, що прем’єр Юлія Тимошенко продовжує свідомо провокувати конфлікти з Президентом. «Декларуючи на європейських форумах прагнення до нормальних, конструктивних взаємовідносин із главою держави, Тимошенко на ділі не впускає жодної можливості, щоб створити мотив для загострення відносин з Ющенком», — підсумував голова СП.
Однак коаліційним ідеям Віктора Балоги в партійному таборі «серцевих» знайшли лише одне пояснення — голова СП отримав сонячний удар. Зокрема бютівець Валерій Писаренко, коментуючи заяву голови Секретаріату Президента, зазначив: «Відповідно до чинної Конституції, частина будь-якої фракції не може приймати рішення про входження в коаліцію.
Крім того, фракція КПУ неодноразово заявляла, що за жодних обставин не ввійде в коаліцію, членами якої є депутати від НУ НС. Тому наша фракція не бачить у цьому скликанні парламенту іншої конфігурації коаліції, як за участю БЮТ і НУ-НС. Очевидно, літній час узяв своє, і в голови Секретаріату Президента трапився сонячний удар. Хоч не виключено, що коаліційний прогноз Балоги зумовлений його бажанням вивести частину депутатів, які є членами партії «Єдиний Центр», зі складу фракції НУ-НС».
У пропрезидентській фракції також відхрещуються від імовірності своєї участі в коаліції нового формату. Лідер «помаранчевої» фракції В’ячеслав Кириленко нещодавно заявив: «Наша політична сила не веде жодних переговорів про створення нової коаліції. Якщо три фракції, які не входять у парламентську більшість, можуть запропонувати новий формат коаліції, нові прізвища членів Кабінету Міністрів, то вони зобов’язані це зробити вже сьогодні. Якщо хтось з кимсь веде переговори щодо створення нової коаліції, нехай також скаже про це сьогодні. А заодно й оприлюднить програму нової коаліції, проект нової коаліційної угоди, принципи її роботи тощо». Крім того, В’ячеслав Анатолійович нагадав, що в БЮТ та НУ-НС існують зобов’язання згідно з коаліційною угодою, де написано про неможливість створення більшості з іншими фракціями ВРУ.
Коаліційна позиція комуністів, які, до речі, досить-таки часто виручають коаліціянтів своїми голосами «за», дещо туманна. Саме перед тим як депутатський корпус відправився на літні канікули, лідер «червоних» у парламентських кулуарах заявив журналістам: «Ми повинні сформувати нову пропозицію щодо коаліції, і восени, на початку вересня, знову проголосувати за відставку уряду». Ця коротка фраза пана Симоненка викликає, як мінімум, кілька запитань. Наприклад, кого має на увазі лідер Компартії, говорячи, що «ми повинні сформувати нову пропозицію щодо коаліції»? Або, що означають слова: «Ми повинні знову проголосувати за відставку уряду»? Фракція Компартії, як відомо, не підтримала відставку Кабінету Міністрів Тимошенко, ініційовану регіоналами... Словом, Петро Миколайович остаточно спутав коаліційні карти.
Незважаючи на те, що у віртуальному коаліційному домі, побудованому за проектом пана Балоги, немає місця депутатам від ПР, саме від позиції «синьо-білих» залежить парламентська погода на найближчі півроку. Щонайменше, в цьому переконаний литвинівець Михайло Сирота. «Осінь 2008 року я б назвав осінню Партії регіонів, оскільки саме від неї залежатиме кілька речей. Саме ПР відіграє ключову роль у розв’язанні питання про створення нового формату коаліції. Якщо вона активно працюватиме на зміну коаліції, то може змінити її як із БЮТ, так і з пропрезидентськими силами», — зазначив, зокрема, на недавньому брифінгу пан Сирота.
У самій Партії регіонів однозначної коаліційної позиції, схоже, немає. Наприклад, днями, коментуючи журналістам чутки про ймовірність створення коаліції нового формату, що активізувалися останнім часом, регіоналка Інна Богословська заявила: «Я гадаю, що до наступних президентських виборів про формат нової коаліції ми вже не можемо говорити. Але це є моїм особистим поглядом, а не позицією всієї нашої фракції».
Однак не так давно в інтерв’ю телеканалу «Інтер» лідер Партії регіонів Віктор Янукович, говорячи про можливість участі його політичної сили в новому коаліційному проекті, філософськи зауважив: «Все можливе. Неможливого нічого немає». При цьому Віктор Федорович уточнив, мовляв, перед тим як закладати підмурок нового коаліційного будинку, необхідно, цитую, «брати до уваги, яка саме структура парламентської правлячої більшості відповідатиме інтересам людей».
Нічого страшного не станеться, якщо в приміщенні головного законодавчого органу країни розпадатимуться й утворюватимуться різні коаліції. Так вважає політолог Андрій Єрмолаєв: «Я не приймаю термін «переформатування». Допомогло б лише створення нової коаліції. До речі, існує низка позицій, що можуть об’єднати різні політсили: це доля політичної реформи, це бюджетна ситуація 2008 року. Альтернатива — дострокові вибори. Але якщо вони відбуватимуться восени, то перевибори можуть торкнутися й Президента. Ця загроза реальніша, ніж позитивний сценарій».
Створення коаліції нового формату можливе лише після відставки уряду на чолі з Юлією Тимошенко, — переконаний політолог Вадим Карасьов. При цьому експерт прогнозує: «Далі події можуть розвиватися за схемою: «відставка уряду — рішення Конституційного Суду щодо того, є коаліція чи ні — голосування щодо нової коаліції та нового уряду». При цьому, вважає Вадим Юрійович, на сьогодні шансів на відставку уряду більше, ніж шансів на формування нової коаліції. На думку Карасьова, нову коаліцію можуть створити Партія регіонів, Блок Литвина і частина НУ-НС, крім «Народної самооборони».
«Демократична коаліція повинна грати за Україну, як національна збірна, за правилами національної збірної, де всі гравці грають за одну ідею, за одну команду, за одну перемогу. Якщо члени національної збірної починають грати як різні групи, відбираючи один в одного м’яч, це неправильно», — заявила нещодавно секретар РНБО Раїса Богатирьова. З визначенням Раїси Василівни, дійсно, складно не погодитися, однак на сьогодні коаліціянтів складно назвати однією командою, не говорячи вже про національну збірну. Ймовірно, саме тому в політичних колах і говорять про крихкість, уразливість та швидку «смерть» коаліції БЮТ і НУ-НС.
Чи можливе восени створення нової коаліції — сказати сьогодні досить складно, бо навіть самі парламентарії часто повторюють, мовляв, для того, щоб прогнозувати події в українській політиці потрібно бути Нострадамусом. Невже таким талантом володіє голова Секретаріату Президента? З одного боку, якщо голова Секретаріату робить такий сміливий коаліційний прогноз, очевидно, для цього дійсно є передумови. З іншого боку, з якої такої радості, запитується, державний чиновник, яким є керівник канцелярії глави держави, говорить раптом про нові коаліційні комбінації? Невже в приміщенні Верховної Ради відкрилася філія Банкової? Проте хоч там як, очевидне одне: на політичній «кухні» країни диму без вогню не буває.