«Війна карикатур» докотилася до України. Її першою ластівкою стала публікація 6 січня в газеті «Сегодня» статті під назвою «Третю світову викличуть карикатури?», яку редакція проілюструвала фотографіями з тими самими злощасними карикатурами на пророка Мухаммеда, що викликали цілу бурю протестів із людськими жертвами та руйнуваннями в мусульманських країнах. До речі, вчора глибоку заклопотаність з приводу цих подій висловили ООН, Європейський Союз і Організація ісламської конференції. У спільній заяві лідери цих організацій засудили як безперервне відтворення цих малюнків у європейських газетах, так і реакцію мусульман у відповідь.
Надамо експертам можливість розмірковувати на тему можливих причин і наслідків конфлікту цивілізацій, що загострився. Однак цілком очевидно, що в цьому випадку українському виданню варто було б взяти до уваги світову реакцію ісламських радикалів та попіаритися на якійсь менш «вибухонебезпечній» темі. Це якщо говорити про так званий національний інтерес і національну безпеку. Є, звісно, ще й моральний аспект, пов'язаний із тим, що Україна — багатонаціональна та багатоконфесійна держава, в якій проживає немало мусульман. Зокрема, в Криму мешкає близько 260 тисяч кримських татар, які в основному сповідують іслам. До речі, відомий бізнесмен Ринат Ахметов, якому приписують участь у виданні газети «Сегодня», тривалий час підтримував Партію мусульман України.
А сьогодні мусульманські організації України вимагають від редакції газети вибачень за публікацію фотографій з карикатурами. І звертаються «до редакторів друкованих та електронних ЗМІ — не публікувати ці карикатури, оскільки вони ображають релігійні почуття мусульман». А також «до всіх людей доброї волі — опротестовувати тиражування подібних зображень в нашій країні», — говориться у зверненні, текст якого цитує Інтерфакс-Україна. Документ підписали представники понад 16 організацій з різних регіонів країни.
Використати свої людські та професійні якості для збереження терпимості й поваги у багатокультурному українському суспільстві закликав усіх представників українських ЗМІ також перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, член комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Рефат Чубаров. При цьому він висловив сумнів у тому, що справжніми авторами самої провокації є лише тільки несумлінні представники ЗМІ. «Розвиток подій свідчить про те, що така масштабна провокація затіяна з метою перешкоджання реальним пошукам міжнародною і європейською спільнотами універсальних механізмів мирного та плідного співіснування країн і народів — носіїв різних культур і сповідників різних релігій», — говориться у заяві народного депутата. На думку Р. Чубарова, в однаковій мірі є неприйнятними також насильницькі форми виявлення свого обурення та «образи у відповідь» прихильників інших віросповідань. «Насильство у відповідь на образу, по суті, відповідає інтересам тих, хто прагне вселити громадській думці хибну думку про неможливість шанобливого співіснування різних культур і віросповідань», — зазначив представник Меджлісу.
Дуже своєрідний засіб погасити хвилю обурення ісламістів обрало французьке видання France Soir, яке нещодавно надрукувало малюнок із зображеннями християнського, іудейського та буддистського святих, які сидять на хмарі разом із Магометом, причому Христос говорить мусульманському пророку: «Не скаржся, Мохаммед, нас тут усіх зобразили у смішному вигляді». Саме ця публікація (карикатурне зображення Ісуса Христа) стала приводом для театралізованого протесту українських політичних «радикалів», що відбувся учора — партії «Братство» — біля посольства Франції у Києві (на фото). Активісти «Братства» спалювали іграшкові автомобілі (як нагадування про недавні підпали в Парижі) і оголосили про свій бойкот французьких товарів і продуктів.
Тим часом, як повідомляють деякі українські видання, підрозділи внутрішніх військ МВС посилили охорону посольств у зв'язку зі скандалом навколо карикатур ісламського пророка.
Звісно, в порівнянні з тим, яких масштабів набула «війна карикатур» за межами України, акція під французьким посольством — це для нас лише привід іще раз звернути увагу на цілий комплекс проблем і категорій, які переплелися у цьому протистоянні: свобода слова, демократія, відповідальність, толерантність, терпимість, право на протест.