Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не політик

Новий генпрокурор: у парламенті чекають пояснень
2 листопада, 2005 - 00:00
ОЛЕКСАНДР МЕДВЕДЬКО

Можливо, вже завтра країна отримає (чи не отримає)нового генпрокурора. А на 15 годину сьогодні заплановано засідання профільного парламентського комітету із приводу кандидатури Олександра Медведька. Після того, як Президент Віктор Ющенко виявив загадковість стосовно кандидатури Василя Присяжнюка, він, напевно, вже вкотре порозумівся з представниками Партії регіонів. Саме лідер парламентської фракції ПР Раїса Богатирьова першою назвала нову кандидатуру на посаду генпрокурора — вихідця зі східної України Олександра Медведька.

Медведько — ще один із заступників звільненого Піскуна. В органах прокуратури працює з 1980 року. За роки незалежності України встиг попрацювати сім років прокурором у Костянтинівці (Донецька область), а два роки (в 1999—2001) — у прокуратурі вотчини Януковича — Донецькій області — начальником управління нагляду за законністю оперативно-пошукової діяльності, дізнання та досудового слідства. Ще два роки — першим заступником прокурора Луганської області. У 2002 році перебрався до столиці, до земляка Геннадія Васильєва, а потім — до Піскуна. Схоже, кращу кандидатуру для соратників Януковича не вигадаєш. Мабуть, Борис Колесніков тепер може спати спокійно.

Із пресою Олександр Медведько практично не спілкувався. У 2003 році дав свою єдину прес-конференцію про міліцейських «перевертнів». Враження журналістів — на запитання відповідав «общо і невпопад». У популярній пошуковій системі Google є лише одна-єдина фотографія Олександра Медведька. Так що «створенням політичного іміджу» потенційний генпрокурор навряд чи буде займатися, принаймні спочатку. Можливо, це й допоможе Медведьку «проскочити» через парламент. За словами народного депутата Андрія Шкіля, фракція БЮТ прийматиме рішення — як голосувати — після зустрічі з Медведьком. «Ми нічого не знаємо про професійні якості цієї людини. Я не можу говорити категорично, ми за чи проти. По-перше, ми повинні мати гарантії, що це не політичне призначення. Якщо в нас буде яке-небудь підтвердження, що це — політика, ми не будемо підтримувати цю кандидатуру. Тому що народ України втомився від політичних призначень у таких сферах», — сказав Андрій Шкіль «Дню».

Комуністи також роздумують. «Позиція комуністів залежить від того, як Генеральна прокуратура має намір забезпечувати конституційні права та свободи наших громадян. Я думаю, що парламент розділиться десь 50 на 50 при голосуванні по кандидатурі Медведька. Тому остаточне рішення може залежати від двох-трьох голосів», — заявив «Дню» депутат Юрій Соломатін.

Соціаліст Микола Рудьковський стверджує, що ставиться до нової кандидатури без упередження. «Ми послухаємо, що він скаже з приводу розслідування резонансних справ, насамперед — убивства Георгія Гонгадзе. Якщо він продемонструє готовність і позицію з цього питання, то я не виключаю, що фракція підтримає його кандидатуру», — повідомив Рудьковський «День».

Ряд експертів передбачають, що «золота акція» в майбутньому голосуванні по кандидатурі Медведька знаходиться в Народнiй партії Литвина. Відповідаючи на запитання, як голосуватиме його фракція, спікер сказав, що Президент має право вносити свої пропозиції, Верховна Рада повинна їх підтримувати. «Якщо буде інше розпорядження Конституції, тоді чинити, напевно, треба буде по- іншому», — сказав він. Розумій, мовляв, як знаєш.

Об’єднані соціал-демократи, швидше за все, від голосування утримаються: на їхню думку, не можна призначати нового прокурора, поки суд не розібрався з відставкою старого.Сам Піскун дотепно відзначив стосовно цього: «Нехай розглядають кандидатуру Медведька. Нехай буде два прокурори, якщо одного мало. Я буду по парних генпрокурором, а він буде по непарних, я по непарних овець пастиму».

Зате «Наша Україна» визначилася остаточно й безповоротно. Народний обранець Микола Мартиненко впевнений, що в «цієї кандидатури дуже хороший шанс на проходження». «Мені імпонує, що Президент приймав рішення особисто, що ця кандидатура не зав’язана на жодну політичну силу», — заявив він.

У разі чого, крім прокурора Києва Василя Присяжнюка й Олександра Медведька, заступниками генерального прокурора також є Тетяна Корнякова, Микола Голомша, Віктор Кудрявцев, Олександр Шинальський і Віктор Шокін. Так що в Президента ще є декілька технічних фігур.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: