Після перегляду відео з харківського парку ім. Горького на блозі Арсена Авакова від обурення перехоплює подих. В якій же країні ми живемо? Невже місце під магазин чи торговий комплекс коштує дорожче, ніж здоров’я десятків людей, які вже опинилися на лікарняних ліжках? Невже свавілля кількох людей може бути настільки безмежним? Утім, спробуймо відкинути емоції та розібратися, що ж насправді відбувається.
Харківська область у другому турі президентських виборів дала Віктору Януковичу понад 70% голосів. Складається враження, що це та ціна, яку місцеві царьки і князьки заплатили, щоб область залишилася в їхньому повному розпорядженні і поза втручанням Києва. Адже як іще можна розцінити повне ігнорування харківських подій з боку Президента і Кабміну? Навіть всюдисуща Ганна Герман, яка і сестру Парубія рятує, і в конфлікті СБУ з УКУ розбирається, досі — ні пари з вуст. Лист Віктору Януковичу з проханням розібратися в ситуації, що склалася, який ще 31 травня написали учасники акцій протесту в парку ім. Горького, поки що залишається без відповіді.
«День» звернувся до Міністерства охорони навколишнього природного середовища, щоб почути його офіційну позицію. Проте, на жаль, профільний заступник міністра, який міг це прокоментувати, був у цей час у Кабміні. Нас спрямували до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, а звідти — до відділу екологічного контролю біоресурсів та екомережі Державної екологічної інспекції. А там взагалі сказали: «У нас перевірка, і нам зараз не до «Дня». Правда, на сайті інспекції є повідомлення, що направлено відповідні запити щодо наявності дозвільних документів на вирубування дерев у парку ім. Горького. Але поки триває вся ця канцелярська діяльність, у парку щодня вирубують дерева та травмують людей, а за всім цим стежить світ — і Україна послідовно закріплює за собою імідж держави, для якої і екологія, і права людини — базові європейські цінності — тільки слова. Натомість влада щодня наголошує на європейському векторі інтеграції. Панове, почніть хоча б із короткого дзвінка Кернесу і скажіть: «Гєна, залиш ти вже в спокої той парк!». Здається, саме таку модель спілкування передбачає централізація і жорстка вертикаль влади, яку ви так наполегливо впроваджуєте. А на лист протестувальників тоді можете не відповідати...
ДО РЕЧІ
Якість харківських доріг не так давно зміг оцінити і міністр з підготовки до Євро-2012 Борис Колесников. За його словами, кільцева дорога навколо Харкова — це «випробувальний полігон для танкового заводу». Чому міська влада вирішила будувати нову дорогу, знищуючи природу, а не ремонтувати старі, по яким їздити через ями неможливо, для багатьох жителів міста й досі таємниця.
Людей, які вийшли на захист лісопарку, Михайло Добкін, який віднедавна очолює область, назвав «проплаченою купкою опозиції», а виконуючий обов’язки харківського міського голови Геннадій Кернес сказав, що «ніякі лузери не завадять нам побудувати дорогу». Криваві баталії навколо вирубки дерев у парку тривають вже другий тиждень. Чимало людей постраждали від так званої муніципальної охорони та перебувають у лікарнях. Дісталося на горіхи від цих охоронців і журналістам. Еколог та правозахисник Олексій Ведмідський не одну ніч провів у наметі в парку. Вісім його однодумців прикували себе ланцюгами до найстаріших дерев. Проте це не стало на заваді лісорубам і муніципальним охоронцям, яких через колоритну зовнішність прозвали «бандитами». «З русла екологічних правопорушень та злочинів це вже перейшло на порушення прав людини: коли люди мирно збираються захистити парк і розганяються міліцією або невідомими людьми, які не представляються. Міліція затримувала людей, по вісім годин тримала їх у райвідділках без складання документів. Людей б’ють палками, погрожують пилами. Людям, яких доставляли до лікарні, лікарі відмовлялися видавати довідки про тілесні ушкодження», — говорить Олексій.
У квітні нинішнього року харків’яни вже намагалися врятувати двадцять сім гектарів зелених насаджень неподалік від Харкова, які пішли під сокиру через розширення гольф-клубу, який належав бізнесмену Юрію Сапронову. Дерева вирубали, зараз на їхньому місці поля для гольфу. Гра не всім по кишені, тож грати у неї ті, хто колись насолоджувався прогулянками лісом, не мають змоги. Поки харків’яни бідкаються, що зникає найулюбленіше місце відпочинку, екологи б’ють на сполох: через вирубку парку зникають рідкісні рослини та комахи. «Вирубка ця, бездушна і бездумна, проходить у період гніздування птахів. Ми бачили розтрощені гнізда, — коментує еколог Олег Перегон. — Дуже багато пташок із пташенятами загинули. В тому місці варварського знищення дерев і рослин проживає найбільший в Європі жук-олень, який занесений у Червону книгу України і Росії. Цей план вирубки не пройшов жодної екологічної експертизи». Харківська влада захисникам парку дала зрозуміти: дорогу, незважаючи ні на що, побудують. Тим часом правозахисні організації звертаються за допомогою до усіх можливих інстанцій. Розбиратися у ситуації навколо Харківського центрального парку культури і відпочинку імені Горького буде і комітет Ради Європи, який стежить за виконанням Україною обов’язків перед Європою. У комітеті здивувалися, чому перед побудовою дороги через парк відпочинку міська влада не запитала, що думають про це харків’яни.