Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Небезпечні» вибори

17 червня, 2005 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Сьогодні в Ірані відбудуться вибори президента країни. На найвищий пост претендують сім кандидатів. Передбачається, що ці вибори стануть першими в історії Ірану, на яких жоден із кандидатів на пост президента не зможе набрати 50% голосів, необхідних для перемоги в першому турі. В цьому випадку другий тур повинен відбутися 1 липня.

Одним із лідерів президентської гонки є колишній шеф поліції Мохаммад Бакер Калібаф, який користується цілковитою підтримкою духовенства і виступає за зміцнення ісламських порядків в умовах американської присутності в регіоні. Ще одним претендентом на перемогу у виборах називають порівняно молодого 53-річного реформіста Мостафу Моїна, якого підтримує молодь і підприємці, незадоволені стагнацією в економіці та уповільненням темпів політичних реформ у країні. Однак найбільшою популярністю у 67-мільйонного населення країни користується Акбар Хашемі Рафсанджані, що дотримується сьогодні помірно реформістських поглядів, а раніше відомий як консерватор. Колишній президент Ірану Рафсаджані пішов зі свого поста, коли очолювані ним консерватори зазнали поразки на парламентських виборах 2000 року. І хоч в іранській внутрішній політиці він традиційно асоціюється з консервативним табором, саме він, на думку аналітиків, може домогтися тих демократичних змін, які не вдалися реформістськи налаштованому президенту Хатамі, що знаходився в постійній конфронтації з верховним духовенством. Не випадково могутній аятола Хаменеї не в захопленні від повернення Рафсаджані на політичну арену. Політичне зближення з США — немислиме для традиційних прихильників іранських революційних ідеалів — ідея, з якої Рафсаджані не тільки загравав протягом вже багатьох років, а яку він не побоявся сьогодні зробити однією з ключових у своїй передвиборній кампанії.

Більшість іранців говорить про те, що не підтримують жодного кандидата — напевно тому, що ніхто з них, швидше за все, не зможе виправдати надій електорату. Рівень інфляції в країні становить приблизно 15%, офіційне безробіття — 14%, але за більш реалістичними оцінками досягло усіх 22%.

Особливу стурбованість викликає напружена ситуація з безпекою в країні. В цілому за останній тиждень зафіксовано 15 вибухів у п’яти іранських містах. У результаті загинули 12 чоловік, отримали поранення 98. До цього часу жодне з терористичних угруповань не взяло не себе відповідальність за вибухи. У зв’язку з цим у країні зроблено екстрені заходи безпеки, на вулицях міст ведеться цілодобове патрулювання, правоохоронні органи працюють за посиленим графіком.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: