Демократична коаліція тріщить по швах. «Помаранчеві» групуються в дві протиборчі команди — одні навколо Ющенка, інші навколо Тимошенко. Сама Юлія Володимирівна вчора визнала, що боротьба досягла апогею.
Відкриваючи засідання уряду, прем’єр заявила, що Конституційний Суд виконав політичне замовлення. Мета — знищення демократичної коаліції і створення широкої коаліції з Партією регіонів. За її словами, рішення суду від 22 травня зруйнувало прибуткові елементи бюджету — скасовані всі акцизні збори, відрахування у фонди соцстрахування, а також податкові пільги для сільгоспвиробників. Так що пенсіонери незабаром можуть залишитися без пенсій.
Вона також повідомила, що з 109 законопроектів, направлених урядом у парламент, лише два були прийняті голосами демкоаліції, а ще десять — за рахунок голосів представників інших парламентських фракцій. «Тому зараз потрібно або зупинятися, або чесно та відкрито створювати широку коаліцію з Партією регіонів, а не боротися особисто з прем’єром і не руйнувати країну», — зазначила Тімошенко.
Безумовно, в міцний коаліційний союз «помаранчевих» із самого початку мало хто вірив. Усі розуміли, що це шлюб за розрахунком, а кохання там і близько немає. Але ніхто не міг передбачити, що через п’ять місяців відносини стануть відверто ворожими.
Для всіх очевидно, що всередині коаліції вже давно існує своя опозиція. І вона набагато агресивніша, ніж офіційна опозиція в особі Партії регіонів. Із наближенням президентської кампанії розбіжності виходять на поверхню, а заяви робляться все жорсткіші.
Сьогодні вранці в аеропорту Тимошенко разом із міністром фінансів Віктором Пинзеником зустрічатиме Віктора Андрійовича з Канади. Прем’єр оповіла журналістам, що дуже сподівається переконати Президента не «знищувати фінансову стабільність і фінансову систему країни». Чи вдасться помиритися лідерам помаранчевої революції? Політолог Володимир ФЕСЕНКО в цьому сильно сумнівається:
— Гадаю, не буде ніякого остаточного та стратегічного примирення, якихось основоположних компромісів у відносинах між Ющенком і Тимошенко. Принаймні для цього нині немає ніяких передумов ні з боку Ющенка, ні з боку Тимошенко. І найголовніше — все більше розходяться політичні інтереси Ющенка та Тимошенко.
Але щодо тимчасового примирення, тимчасової паузи, це цілком можливе. Таке було не раз. Я не виключаю, що з якихось приватних питань, на основі якихось тимчасових взаємних поступок вони можуть домовлятися. Такий варіант можливий.
Але поки рано говорити про якийсь остаточний розрив. Про те, що одна або друга сторона готова різко й остаточно грюкнути дверима. Нинішня ситуація — це така кризова еквілібристика, дуже хитка кризова рівновага. Коли ні та, ні інша сторона не хоче брати на себе відповідальність за остаточний розрив. Їх влаштовує нинішнє кризове співіснування, коли можна перекладати відповідальність одне на одного, звинувачувати, грати на громадських думках і при цьому не порушувати цієї рівноваги.