— Це — колоподібне полисіння (плішивість, alopecia areata) — хронічне, часто відновлюване захворювання шкіри та волосся, пояснює читацькій аудиторії «Дня» директор Медичного центру «Резонанс», кандидат медичних наук, Микола Андрійович ПОЛІЩУК . — Незважаючи на порівняно легку діагностованість, колоподібне полисіння залишається мало вивченим.
Від колоподібного полисіння в однаковій мірі потерпають як чоловіки, так і жінки. Захворювання може розпочатися в будь-якому віці (навіть у грудних дітей) у вигляді невеличкого вогнища округлої чи овальної форми величиною з однокопійчану монету. Периферією цього вогнища є «зона розхитаного» волосся, яке без зусиль і безболісно виривається. Іноді це вогнище не помічається людиною, іноді застосовують інтенсивні втирання соку цибулі, часнику й настоянки перцю. Вогнище заростає повністю і, здавалося б, настало одужання. Минає 1-2 місяці, іноді півроку і знову з’являються залисини. Але тепер цих вогнищ більше: від 2-3-х до 6- 10, розміри їх збільшуються, утворюються ділянки шкіри неправильних контурів позбавлені волосся, тобто відбувається множинне великовогнищне полисіння. Ще рецидив через два-три роки, і чоловік повністю втрачає все волосся на шкірі голови (тотальне полисіння), випадають вії, брови, пушкове волосся тулуба, кінцівок, волосся в ділянці лобка, пахвових западин (універсальне полисіння). Часто колоподібна плішивість зразу ж набуває злоякісного перебігу й через 2-3 місяці в людини зникає волосся.
Які причини викликають колоподібне полисіння? Їх багато й вони різні. Це стреси найрізноманітнішого походження, інтоксикації, оперативні втручання з проведенням загального знеболення. Найбільшу групу причин плішивості складають психоемоційні одномоментні і хронічні стреси, переживання, переляк, іспити в школі, вступні або ж сесійні іспити в інститутах, недуга родичів, невдачі через кохання і под. За зарубіжною статистикою, стреси передують захворюванню у 84,5 випадках зі 100. Тут потрібно зазначити, що в розвинених країнах таких, як США, Англія, Франція, Японія проблема лікування колоподібного полисіння стоїть не менш гостро. На колоподібне полисіння слабують зірки естради і топ-моделі, видатні політики і прості люди.
Вчені, котрі вивчали механізми розвитку хвороби, виявили зміни в найрізноманітніших системах хворого організму — в ендокринній, імунній, в системі обміну речовин. Характерно, що перебіг цього захворювання посилює вогнища хронічного запалення в піднебінних мигдалинах, каріозних зубах, хронічний гайморит, аднексити і подібне. Тому в процесі лікування їх рекомендується санувати.
Займаючись проблемою колоподібного полисіння протягом 18 років, я дійшов висновку, що розгадку цього загадкового захворювання потрібно шукати в обміні сірки і, пов’язаному з ним, енергетичному обміні. Річ у тім, що волосся на 18- 20% складається з амінокислот, котрі містять сірку, метіонін та цистеїн. Жодна інша тканина чи орган не насичені сіркою так сильно, як волосся. І в цьому одна з особливостей цього рудиментарного утворення організму. Слово «рудимент» у перекладі з латини означає «той, що зникає». Але волосся — лише вершина айсберга, який лише на 1/10 височить над водою, а все решта глибоко в ньому сховане. Ця підводна частина і є енергетичним обміном в організмі, який здійснюється за рахунок злагодженого функціонування ферментів, гормонів, імуноглобулінів, простагландинів, коферментів. Майже завжди активною частиною цих структур слугують, так звані, сульфгідрильні групи, до складу яких входить сірка (сульфур латиною — сірка).
Всі сили людини спрямовано на подолання небезпеки, енергетичний обмін посилено, йде синтез ферментів, котрі містять сірку, з сироватки крові зникають амінокислоти, котрі містять сірку — метіонін та цистеїн. Якщо стресова ситуація є короткотерміновою й захисні резерви є потужними, організм устигає відновитися — волосся не випадає. Якщо стрес потужний і тривалий, захисні сили виснажені іншими явними чи прихованими хворобами, з’являється нова хвороба — колоподібне полисіння. Отже, для ефективного лікування колоподібного полисіння необхідно починати з нормалізації енергетичного обміну. Внаслідок розвитку цих ідей і було розроблено принципово новий метод лікування, названий методом резонансної хронофітотерапії.
Лікування провадиться амбулаторно, тобто за домашніх умов згідно з індивідуальним планом-схемою, який розраховується за допомогою комп’ютерної технології персонально для кожного пацієнта. Один раз на місяць провадиться корекція та розрахунок плану-схеми лікування на наступний місяць. Як лікувальні препарати застосовуються аптечні настоянки трав: звіробою, арніки, валеріани, елеутерокока та інших. Метод дозволяє вилікувати колоподібне полисіння у 80-90% випадків, у тому числі й важкі форми цього захворювання — тотальні і навіть універсальні форми.
Але найцікавішим виявилося те, що ідеї та підходи, котрі є основою методу лікування колоподібного полисіння можуть бути застосовані (і були застосовані) для розробки нових методик лікування цілого ряду важких хронічних захворювань таких як: епілепсія, бронхіальна астма, склеродермія, ревматизм. Клінічний ефект при лікуванні цих важливих у соціальному значенні захворювань (адже всі вони в результаті призводять до інвалідності) дорівнює 60-70%. Ці цифри означають, що зі 100 хворих, що звернулися до нас, у 60-70 осіб стан здоров’я поліпшився настільки, що вони можуть бути працездатними. А в ряді випадків досягається повне видужання.