Нещодавнє святкування Дня захисника Вітчизни відродило в пам’яті рядки про «непобедимую, в боях познавшую радость побед». Але йдеться тут зовсім про іншу армію, невидиму, не менш потужну, таку, що не здається. Це корупція. На жаль, у всьому світі вже визнали, що перемогти її остаточно неможливо. Можна лише стримати. В Україні й це поки не виходить, незважаючи на те, що від цього явища буквально стогне вся країна. А воно живе, здорове, а подеколи навіть огризається, показує зуби.
Так зробила Тендерна палата, коли зрозуміла, що від неї змушені відвернутися навіть ті політичні сили, які її досі негласно, але підтримували. Йдеться про те, що ця палата, вустами її голови Володимира Лаби, ініціювала проведення всеукраїнського референдуму на одвічну тему «бути чи не бути». Щоправда, цього разу йшлося про корупцію. За словами Лаби, громадянам України треба поставити три запитання: конструктивним чи деструктивним є чинний закон про держзакупівлі, чи потрібен громадський контроль за цією сферою й чи потрібна кримінальна відповідальність за порушення при проведенні держзакупівель. «Народ як єдиний носій влади в Україні має дати відповідь на ці запитання незалежно від того, яке рішення ухвалить парламент», — упевнений голова ТПУ. За словами Лаби, в ліквідації Тендерної палати зацікавлені губернатори й керівники місцевого самоврядування, котрі раніше мали можливість неконтрольованого управління фінансовими потоками. Як приклад він навів тендер на закупівлю паливно-мастильних матеріалів для одного з комунальних підприємств Донецька, внаслідок чого для власних потреб було придбано, зокрема, бензин А-76 по 6,4 гривні за літр і дизпаливо по 7 гривень за літр. «Думаю, кожному сьогодні відомо, що таких цін на паливо в Україні немає. Ми такі факти виявляємо й інформуємо про них громадськість», — підкреслив Лаба. Ото вже й справді наступ — найкраща форма оборони.
Нагадаємо, що Верховна Рада 12 лютого підтримала в першому читанні проект змін до закону про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, внесений народними депутатами Романом Зваричем (НУ-НС) і Андрієм Кожем’якіним (БЮТ). За законопроект проголосували 282 народні депутати з 445. Не голосували НУ-НС і блок Литвина. НУ-НС потім пояснив, що «не віддав жодного голосу за законопроект, головна мета якого — ціною незначних змін зберегти наявну корупційну систему й руйнівну для країни систему держзакупівель». У заяві також зазначалося, що блок вбачає загрозу в існуванні Тендерної палати й наполягає на її ліквідації.
Принципову позицію в цьому питанні зайняв спікер парламенту Арсеній Яценюк. «До другого читання закон (про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти. — Авт. ) не буде допущено, якщо існуватиме Тендерна палата. Крапка», — сказав він. А Президент України Віктор Ющенко взагалі заявив, що не підпише нову редакцію закону про держзакупівлі, оскільки він фактично зберігає непрозорі схеми тендерів і залишає широке поле для спекуляцій. Президент говорить про готовність внести до Верховної Ради закон про держзакупівлі в новій редакції. Його підтримує Асоціація мерів міст. Зокрема, міський голова Черкас Сергій Одарич вважає, що «на сьогодні позиція уряду в цьому питанні чітко поставлена на збереження корупційних схем». Але й уряд, зрештою, визнає свою помилку. Андрій Кожем’якін, один із авторів нового закону, ухваленого в першому читанні, повідомив, що БЮТ теж наполягатиме на ліквідації Тендерної палати. І пояснив мотиви: «Робляться докори, ніби БЮТ лобіює корупційні схеми». Тепер законодавець стверджує, що основною метою законопроекту є ліквідація Тендерної палати, й обіцяє, що «БЮТ зробить усе можливе, щоб назавжди викоренити корупцію в Україні».
Наскільки щирою є ця заява? Таке запитання напрошується в кожного, хто ознайомився зі змістом листа заступника голови Секретаріату Президента України Ігоря Пукшина в.о. голови СБУ Валентину Наливайченку. У ньому йдеться про те, щоб перевірити діяльність структур, задіяних у процедурах закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, й указано на ознаки прямої зацікавленості ряду народних депутатів з фракцій, що проголосували за ухвалення в першому читанні законопроекту про держзакупівлі, в збереженні наявного порядку проведення тендерів. А сам Президент не лише сказав: «Цей закон я ніколи не підпишу». Він підкреслив, що «та робота, що сьогодні ведеться у Верховній Раді згідно з цим законом, — це, по суті, корупційна змова, яка повертає наявну систему до нового свого життя».