Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Непрофесіоналізм мститься

Техногенний чинник чи людський?
16 жовтня, 2007 - 00:00

Схоже, крива катастроф в Україні наполегливо й поки невідворотно рухається вгору. Але якщо донедавна від численних жертв Бог милував (пригадаймо нещодавню «фосфорну» аварію у Львівській області й низку інших НП на залізниці), то газова катастрофа в Дніпропетровську, де вчора виявили 15 жертву й ховали загиблих, змусила здригнутися й замислитися над проблемою безпеки всю країну.

Президент України Віктор Ющенко підписав указ про невідкладні заходи з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в Дніпропетровську. Уряду доручається у дводенний термін розробити й затвердити комплексний план ліквідації наслідків трагедії, проаналізувати причини вибуху, для чого створити державну комісію, й за результатами аналізу вжити заходів для притягнення винних до відповідальності. Потерпілим буде надано матеріальну допомогу й до кінця року надано житло. Уряд уже виділив додатково 94 мільйони гривень для проведення першочергових робіт з ліквідації наслідків вибуху в Дніпропетровську. Відповідно до нього, Мінфін перерахує кошти з резервного фонду державного бюджету.

Тим часом першу інформацію про безпосередні причини аварії поширила Служба безпеки України. «Ні про яких терористів не йдеться. На сьогоднішній день ця версія не розглядається», — сказала керівник прес-служби СБУ Марина Остапенко. За її словами, щойно з'явилася інформація про те, що місцеві жителі незадовго до вибуху бачили чоловіків у шкіряних куртках, які приїхали на джипі й крутили газові вентилі, працівники спецслужби почали пошук цих осіб. Встановлено, що це були керівник ВАТ «Дніпрогаз» Ігор Іванков і його перший заступник Максим Сорокін. «Як пояснив Іванков працівникам СБУ, йому повідомили, що в газових трубах житлових будинків відбувається щось дивне. Керівники «Дніпрогазу» «негайно виїхали на місце й почали закручувати вентилі, намагаючись перекрити надходження газу», — розказала Остапенко.

Але хоч би якою була безпосередня причина аварії в газових мережах, державі, надавши всю необхідну допомогу потерпілим і їхнім родичам, належить також насамперед виявити системні недоробки в організації роботи газових мереж. Аварія в Дніпропетровську стала приводом для цільових перевірок підприємств газового господарства. Інспектори Держміськпромнагляду виїхали на місця. Але чому таких перевірок не було раніше, а якщо й були, то де їхні результат?

Учора вранці під головуванням Президента України Віктора Ющенка на Банковій була проведена нарада. За її підсумками заступник глави РНБО Юрій Продан повідомив журналістам, що уряд вивчає можливість передання державних газорозподільних мереж у концесію експлуатуючим їх регіональним підприємствам з газопостачання й газифікації (міськ- і облгазам). «Нинішня система управління газовими мережами не стимулює підприємства вкладати кошти в їхню модернізацію та ремонти. Необхідно передати мережі в концесію», — сказав він.

Поки ж виявилося, що «Дніпрогаз» з 1 січня експлуатувало розподільчі газові мережі без чинного договору на користування цим державним майном. Наприкінці минулого року компанія відмовилася підписати доповнення до договору, що передбачало посилення відповідальності за недотримання технічних умов обслуговування цих об'єктів. «Дніпрогаз» намагався через суд примусити «Газ України» пролонгувати термін дії договору на користування газовим господарством міста, й остаточного рішення у цій суперечці суд не виніс і досі. Як уточнили в «Нафтогазі України», на початку жовтня у зв'язку з тим, що «Дніпрогаз», який належить приватним компаніям, незадовільно обслуговував передані йому в користування об'єкти газового господарства, що є державною власністю, було ухвалено рішення передати мережі з балансу «Дніпрогазу» на баланс «Дніпропетровськгазу». Одночасно газові мережі були відібрані також у «Криворіжгазу». Як зазначили в НАК, контрольні пакети акцій «Дніпрогазу» й «Криворіжгазу» належать приватним закордонним компаніям, тому «Нафтогаз України» не міг впливати на їхню діяльність. Словом, Україна в черговий раз спотикається об непродуману приватизацію. Але «Дніпрогаз», звісно, заперечує обвинувачення в незаконності експлуатації газових мереж... Прес-секретар «Дніпрогазу» Сергій Косолап назвав можливою причиною аварії різкий стрибок тиску. «З чим він пов'язаний, з'ясується внаслідок експертизи обладнання... Не виключається як технічний, так і людський чинник», — зауважив він.

Пам'ятається, одна з політичних партій, яка сьогодні вже активно не грає на політичній сцені, попереджала про можливості наростання лавини техногенних катастроф після 2004 року. Чесно кажучи, до неї не дуже прислухалися, сприймаючи такі заяви виключно як піар. Це була помилка. Мабуть, державі потрібна спеціальна програма для запобігання таким катастрофам, розроблена на основі пропозицій місцевих органів і підкріплена асигнуваннями з бюджету. Зрозуміло, в ній має бути врахований і людський чинник, оскільки підприємствам, що експлуатують інженерні мережі, дедалі більше не вистачає кваліфікованих фахівців. І, до речі, це стосується безпосередньо того, за яким принципом і критеріями має формуватися новий уряд. Непрофесіоналізм мститься.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: