Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Несуть на блакитній тарілочці,

але можуть віддати конкурентам
24 грудня, 2004 - 00:00

Мінекономіки порадувало країну прогнозом, згідно з яким приріст прямих іноземних інвестицій у 2004 році становитиме $1,5 мільярда (за 9 місяців іноземні інвестори вже вклали в Україну $1,32 млрд.). Інвестиції в основний капітал, зроблені здебільшого за рахунок власних коштів підприємств, за прогнозом того ж відомства, досягнуть 62,5 млрд. гривень.

За версією Мінекономіки цьому сприяла урядова Програма розвитку інвестиційної діяльності на 2002— 2010 роки. Утім, у бізнес-спільноті роблять прогнози не лише до кінця нинішнього року, а й на рік майбутній. Зокрема, президент банку «Надра» (Київ) Ігор Гіленко вважає, що інтерес до інвестування в Україну в 2005 році збережеться. З його слів, попри певну політичну нестабільність в країні, до банку «Надра» звертаються авторитетні західні структури з питання підготовки розміщення єврооблігацій і проведення інших операцій на міжнародному ринку вже навесні наступного року. «Я вважаю, що інтерес до інвестицій в Україну зростатиме. При цьому помітне «розігрівання» цього ринку може спостерігатися буквально з січня — лютого», — упевнений банкір. А на думку голови ради Нацбанку України Анатолія Гальчинського, в 2005 році країну навіть чекає інвестиційний бум.

Чи так це? На жаль, оптимістичні прогнози підтверджуються далеко не в усьому. Так, у тих самих банкірів склалася досить негативна думка щодо нового положення Національного банку про порядок здійснення іноземних інвестицій. Вони вважають, що процедура інвестування внаслідок прийняття цього документа ускладнюється.

Якщо до набуття чинності нового порядку іноземні інвестори могли прямо інвестувати валюту в статутний капітал української компанії, а також купувати за ВКВ українські цінні папери, не відкриваючи при цьому в обов’язковому порядку рахунки в українському банку, то тепер для відкриття рахунку в українському банку особи, які мають право підпису від імені компанії-інвестора, повинні особисто прибути до країни. Це досить складно з урахуванням того, що у великих західних компаній бізнес в Україні є аж ніяк не основним і досить ризикованим, пояснює голова правління банку «НРБ-Україна» Владислав Кравець. Крім того, за відсутності договору про уникнення подвійного оподаткування, для репатріації прибутку з України інвестор повинен надати довідку з Державної податкової адміністрації про сплату податку на прибуток, що практично неможливо зробити, оскільки інвестор не стає на податковий облік в Україні та вносить суму цього податку на рахунки Держказначейства.

Цікавий аспект нового положення НБУ відзначив начальник фінансово-економічного управління банку «БІГ Енергія» (Київ) Валерій Магіровський. На його думку, новий порядок, введений НБУ, базується на стабільній економіці з постійно зростаючим ВВП і стійкою грошовою одиницею. Разом із тим, в умовах, коли інвестор може мати втрати в рентабельності інвестиції через нестабільність курсу гривні, інвестування (за умови обов’язкового в Україні продажу валюти на міжбанківському ринку) стає, на думку банкіра, малопривабливим. У цьому випадку не складно припустити, що інвесторів, які прямували до нас, зможе перехопити хтось інший.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: