Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Невигадані загрози

24 березня, 2007 - 00:00

Експерти «Дня» зазначають, що в тому випадку, якщо в нашій державі домінуватиме економіка, а не політика, все стане на свої місця. З цією розсудливою думкою сперечатися може лише той, для кого на першому місці — боротьба за владу. Наприклад, один політик, який залишився не при ділі, надіслав до «Дня» заяву, в якій буквально кричить про те, що економіка України в лютому дала задній хід, оскільки відбулося «падіння темпів ВВП» з 9,3% у січні до 7,9% за лютий. При цьому можна не сумніватися, що екс-політик і екс-міністр добре знає, що вся справа тут усього лише в базі для порівняння, яка в січні 2006 року, коли він ще знаходився біля керма, була нижче за будь-що. Тому-то січневі показники виявилися істотно вищими за лютневі. Але, насправді, і цього місяця темпи зростання, як відзначають експерти, були досить високими.

Однак загрози для нашої економіки не варто вигадувати. Вони реально існують і вимагають пильної уваги всіх гілок влади. Ідеться про неплатежі, які можуть дестабілізувати фінансові потоки країни, що позначиться і на виробництві, і на торгівлі, і на житті громадян. Дивно, що на них заповзяті критики уряду чомусь уваги майже не звертають. Адже могли б і тут сказати своє вагоме слово, причому, думається, захищати неплатників навіть у них язик не повернеться.

Проте тут у нас є хороша новина. Нею вчора поділився перший заступник голови Київської міськадміністрації Анатолій Голубченко. За його словами, рівень оплати житлово-комунальних послуг у Києві станом на 23 березня становив 146 мільйонів гривень при нарахованих 142 мільйонах. «Усе, що надходитиме наступними днями — це буде вже за стовідсоткову проплату», — похвалився віце-мер. Він також зазначив, що в структурі надходжень співвідношення поточних платежів і погашення заборгованості за грудень-січень за новими тарифами за житлово-комунальні послуги становить приблизно «50 на 50». «Але для нас це не має значення, — продовжував Голубченко. — Те, що люди вже пішли платити, і що вони платять із випередженням нараховані суми, свідчить про те, що всі ми порозумілися, і щодо житлово- комунальних платежів у нас надалі буде порядок». Разом із тим, за його словами, платежі за новими тарифами покривають лише близько 50% собівартості послуг. «Це свідчить про те, що нам доведеться ще дуже добре працювати над тарифами, і навіть йти цього року шляхом дотацій житлових господарств», — нарікав Голубченко. І все ж таки, повторимо, новина добра. Київ, незважаючи на те, що і тут ще проблем надто багато, подав країні відмінний сигнал.

Інша справа, що столичні зарплати не можна навіть порівнювати з провінційними. І тому можна припустити, що в регіонах входитимуть у платіжну колію дещо довше. Неспроста прем’єр-міністр заявляє про необхідність розробити і прийняти законопроект, який би передбачав відповідальність за несплату за надані послуги, в тому числі й житлово-комунальні. «Не можна не платити за газ або за електроенергію, або за тепло, тому що все це коштує відповідних грошей. Потрібно платити 100%», — начебто м’яко вмовляє він неплатників. Але «Газ України» через незадовільні розрахунки вже обмежив поставки газу 23 підприємствам теплокомуненерго. На черзі на відключення ще 300 таких підприємств.

На цьому тижні віце-прем’єр Андрій Клюєв провів нараду, на якій спробував видавити з облдержадміністрацій стовідсоткові розрахунки за газ, використаний теплокомуненерго (їхній борг лише з початку року становить 1,4 млрд. грн.). Як заведено, було попередження про персональну відповідальність, вимога скласти відповідні графіки тощо. У березні віце-прем’єр проведе другий тур тиску.

Тим часом і в центрі, і на місцях вигадують свої заходи. Так, «Газ України» зібрався взагалі відібрати у неплатника — «Черкасигазу» (рівень розрахунків — 49%) державні розподільні газопроводи. А «Черкаситеплокомуненерго» взагалі відключив від магістральної труби.

Але найбільш винахідливими виявилися житлово-комунальні «митарі» з «Донецькміськтепломережі». На вулицях шахтарської столиці вони розмістили рекламні щити із зображенням Йосифа Сталіна і загрозливим написом: «Товариші, це не кіно — це життя! Хто не платить за тепло — буде покараний». Як вважає заступник директора цього комунального підприємства Олександр Семченко, для багатьох жителів товариш Сталін асоціюється з порядком і хорошою дисципліною. Тому, вважають у тепломережі, люди, які мають заборгованість, замисляться про можливі способи впливу... Семченко розповів, що в боротьбі з неплатниками «тепломережа» змушена вдаватися до жорстких заходів, включаючи судові позови і навіть арешти майна.

Деякі громадські організації навіть повстали проти надто завзятих тепловиків, мовляв, не потрібно лякати людей тираном. Із цим не можна не погодитися. Зовсім не всі заходи може виправдати благородна мета позбавити країну від небезпечної пошесті неплатежів. І все ж таки, без жорстких заходів у цій справі не обійтися. Бідні мають бути захищені державними дотаціями. Ну а іншим потрібно пам’ятати і про відповідальність, і про те, до чого може призвести місто їхня скаредність, в якому вони живуть, та і всю країну...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: