Кабінет Міністрів призначив екс-прем’єр-міністра Валерія Пустовойтенка головою правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Повідомляючи з посиланням на інформоване джерело цю давно очікувану новину, інформагентство Інтерфакс-Україна уточнило, що відповідну постанову було підписано у вівторок. Саме цього дня прем’єр-міністр Віктор Ющенко обіцяв обнародувати ім’я глави «Нафтогазу» в середу або четвер.
Однак у середу вранці прес-служба прем’єра повідомила «Дню», що розпорядження про призначення голови «Нафтогазу України» ще немає. А в штаб-квартирі Національно-демократичної партії сказали, що Валерій Павлович перебуває за межами України. У відрядженні виявився і лідер фракції НДП в парламенті Євген Кушнарьов. Відрядження в такий момент могло означати якщо не втечу, то, щонайменше, відступ після нищівного удару.
І ця версія, схоже, знайшла підтвердження. Як повідомило «Дню» дуже обізнане джерело в Кабміні, боротьба навколо крісла голови «Нафтогазу» дуже загострилася. На аудієнції у Віктора Ющенка вже побував перший із вірогідних кандидатів, який, можливо, заздалегідь отримав благословення віце-прем’єра Юлії Тимошенко. Проте за ніч ситуація змінилася. Як повідомили «Дню» близькі до Кабміну джерела, о 9-й годині 15 хвилин у вівторок од Віктора Андрійовича із задоволеною усмішкою вийшов Валерій Павлович: його призначили. Однак уранці в середу все переграли.
Що ж сталося? Адже ще напередодні Валерій Павлович пишався тим, що Президент на знаменитому розширеному засіданні Кабінету Ющенка добре відгукнувся про попередній уряд. Екс-прем’єр навіть висловлював побажання новому уряду і казав, на чому йому треба зосередити увагу.
Експерти «Дня» вважають, що в справу втрутилася сила, яка має значний вплив на Президента, але з якою (зокрема, з колишнім главою НАК «Нафтогаз» Ігорем Бакаєм) у Валерія Павловича були дещо загострені стосунки. На думку експертів, це можна розглядати як чергову поразку Юлії Тимошенко, яка намагалася укласти ситуативний союз з пустовойтенківською НДП (згадаймо про заборону пікету під Кабміном для противників Ю.В. із профспілки енергетиків, підписану віце- мером Києва Толстоуховим, і про дозвіл — для її прихильників) і таким чином наступити на «шланг», який поєднував деяких лідерів парламентських фракцій із Президентом. Сам же Президент, підкресливши, що призначення глави «Нафтогазу України» перебуває в компетенції уряду, вчора заявив, що нічого не знає про призначення В. Пустовойтенка, та обіцяв висловити свою думку, якщо буде необхідність порадитися з ним.
У той же час висловлювання В.Ющенка свідчать, що він, принаймні іноді, дозволяє собі не поспішати з реалізацією президентських порад. Наприклад, за повідомленням агентства Інтерфакс-Україна, він заявив, що робота віце-прем’єра з ТЕК має позитивні наслiдки і він не має наміру скасовувати цю посаду. Тим часом деякі медіа визначили відстоювання прем’єром права на самостійну кадрову політику (зокрема, захист позиції Юлії Тимошенко) назвали однією із причин заяви Ющенка про відставку, яка нібито мала місце. Позавчора ввечері в інтерв’ю агентству Інтерфакс- Україна прем’єр спростував чутки про те, що минулого тижня він звернувся до Президента країни із проханням про відставку у зв’язку із критикою діяльності уряду за результатами економічного та соціального розвитку країни в першому кварталі.