Сто п’ятдесят озброєних бандитів оточили трьох українських дипломатів у нігерійському місті Сапеле і вимагали від них негайно залишити Нігерію, відмовившися від спроб визволити чотирьох українських моряків, які вже понад рік є заручниками у місцевого вождя-бізнесмена Ідісі. Українські дипломати мають на руках вирок нігерійського суду, який вимагає негайно звільнити «незаконно утримуваних осіб», проте бандити погрожували дипломатам, що «може пролитися кров», якщо вони не полишать спроб визволити «бранців».
Про це повідомив агентству АП високопосадовий нігерійський чиновник, поставивши умову, що його ім’я розголошуватися не буде.
У Міністерстві закордонних справ України цю інформацію не змогли ані підтвердити, ані спростувати. У штабі української дипломатії нам лише підтвердили, що в Нігерії дійсно перебувають троє українських дипломатів на чолі з послом України в Єгипті Іваном Кулебою, які вже вкотре намагаються визволити українських «бранців». Востаннє Кулеба виходив «на зв’язок» позавчора о 12 годині, а наступний контакт із рідним міністерством мав відбутися вчора ввечері. Ухилилися від коментарів, пославшися на велику завантаженість роботою, і працівники посольства Нігерії в Росії, яке за сумісництвом представляє інтереси цієї країни в Україні.
«Коли ми вже зрозуміємо, що це справа суду, а не Міністерства закордонних справ чи посольства, — прокоментував ситуацію кореспонденту «Дня» В’ячеславу Якубенку колишній міністр закордонних справ України Геннадій Удовенко. — Не можна втрутитись у вирішення справи в Нігерії, яку розглядає нігерійський суд. Щодо проблем з делегацією українських дипломатів, я про це не чув: ноу коммент».
Втім інші країни до таких ситуацій ставляться інакше. Сполучені Штати, наприклад, ладні мобілізувати всі засоби дипломатичного тиску, а, якщо цього недостатньо, використовують і військову силу чи загрозу нею, аби врятувати своїх громадян, які потрапили в біду в країнах, де уявлення про права людини і демократію розходяться із загальноприйнятими в цивілізованому світі. У нашому ж випадку диким виглядає стан речей, коли приватна особа роками тримає у «борговій ямі» громадян України, до яких має фінансові претензії. І рішення нігерійського суду про їхнє звільнення вже є. Та чхати хотів вождь на це рішення. А забезпечити його виконання уряд Нігерії не може, чи, скоріше, не хоче. Звичайно, Україна — не Америка. І таких засобів тиску, як Штати, ми не маємо. Але виникають запитання: чому Київ не намагається захистити своїх громадян у міжнародних організаціях, не б’є на сполох? І, зрештою, навіщо нам «Гетьман Сагайдачний»? Може, саме для таких випадків?
№213 06.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»