Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нова коаліція. Без новизни

17 грудня, 2008 - 00:00
ДУЖЕ СИМВОЛІЧНЕ ФОТО / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

Учора у Верховній Раді України сталися дві важливі й знакові події. Перша — країна отримала нову стару коаліцію «національного розвитку, стабільності та порядку». І друга, але, мабуть, навіть більш примітна, — Президент фактично втратив контроль над своєю фракцією. Учора НУ-НС остаточно й безповоротно розірвав «пуповину» з Віктором Андрійовичем. 37 депутатів з «Нашої України» всупереч волі Президента уповноважили Бориса Тарасюка підписати коаліційну угоду. В’ячеславу Кириленку та його заступникові Романові Зваричу нічого не залишалося, крім як подати у відставку. Кириленко зауважив, що хоча 37 голосів — це мінімальна, але все ж таки більшість. «Тому я ставлюся до цього рішення з повагою. Але я не буду головою фракції, котрий представляє фракційну меншість», — підкреслив Кириленко. Проте коаліційну угоду підписали й ті депутати, яких заведено називати «пропрезидентськими».

— Я абсолютно впевнена, що ми вчинили правильно, вчинили і в інтересах Президента, — вважає Ольга Герасим’юк. — Суспільство на наше рішення відреагує позитивно, це в жодному разі не антипрезидентське рішення, навпаки, й думаю, що через певний час це всі зрозуміють. Вважаю, що Президент має бути нами задоволений.

А голосування в Раді, очевидно, й надалі будуть ситуативними. Добре, що поки коаліцію справно підтримують комуністи (дожилися рухівці!). До речі, нещодавно Адам Іванович видав перл: «Комуністи не зараховують себе ні до коаліції, ні до парламентської більшості, ні до опозиції». Що ж, людей зрозуміти можна: треба якось утримувати партію, друкувати газету, словом, крутитися...

Тепер журналісти, експерти, та й самі політики дискутують на тему, чи треба скріпляти коаліційну угоду 226-ма підписами. Мовляв, є така регламентна норма. А, як відомо, до заповітного числа коаліціантам не вистачає 13 голосів. Але, на думку бютівця Андрія Портнова, жодної проблеми тут немає:

— З цього приводу є рішення Конституційного Суду, де сказано, що коаліцію формують фракції, кількість депутатів у яких становить 226. А в трьох фракціях — БЮТ, НУ-НС і Блок Литвина — більш ніж 240 депутатів.

На Банковій навіть не намагалися вдавати, що радіють створенню коаліції. Мовляв, треба замінити прем’єр-міністра, тоді все буде гаразд. «Дай Боже, щоб з обранням голови парламенту й підписанням коаліційної угоди зрушила ситуація з місця, але, якщо бути чесним і відвертим, річ не в парламенті й не в коаліції, річ в уряді, а точніше, в прем’єр-міністрі», — заявив заступник глави Секретаріату Президента Роман Безсмертний.

До речі, вчора у Президента мала відбутися масштабна інтернет-конференція. Але її відклали на невизначений час. Буцімто через екстрену нараду з приводу відключення теплопостачання. Але, швидше за все, президентська прес-служба просто не розраховувала на особливості інтернет-аудиторії. Перше місце посіло питання: «Скільки вам заплатити, щоб ви з усіма депутатами ВР, членами уряду й чиновниками назавжди поїхали за кордон?». За нього проголосували 70 тисяч інтернет-користувачів. На другому місці — «З якого боку ви починаєте їсти шоколадні рогалики?». І це було ще не найбільш глузливе запитання. «Чи може людина з рейтингом 5% давати конференції?». Є навіть: «Чи можете ви відповісти хоч на щось без глибокодумного причмокування й пасів руками?». Понад дев’ять тисяч людей проголосували за запитання: «Куди мені емігрувати з цієї країни?». Словом, добре, що перенесли. Погано, що планували.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: