Багато хто вважає, що голова Європейського парламенту відіграє декоративну роль і підкоряється більшості, яку він сам не створює. У певному сенсі це так. Проте є два чинники, які слід взяти до уваги.
По-перше, якщо голова Європейського парламенту добре знає механізми, які працюють у цій установі, він може створити більшість і слугувати каталізатором значніших процесів.
По-друге, багато що залежить від особистості голови. Парламент — це місце, де використовується метод переконання, коли аргументація має вирішальне значення для формування більшості і ухвалення рішень.
Мартін Шульц — це німецький соціал-демократ, який зробив кар’єру не на важливій роботі. Він почав з незначних посад у місцевому самоврядуванні. Поступово, крок за кроком, він дійшов до Європейського парламенту. Йому вдалося досягти вершин влади в цій установі, оскільки він добре знав механізми її функціонування. Можна сказати, він досяг усього, хоча, ймовірно, це ще не останнє його слово. Шульц знає парламент дуже добре, але він також добре обізнаний з нинішніми слабкостями Євросоюзу. Він заявив, що хоче боротися за загальний і дієздатний союз. Це означає, що він спробує переконати своїх колег в ЄП, а також інших офіційних осіб і політиків шляхом участі в засіданнях інших органів влади, що потрібно не від’єднуватися, а об’єднуватися, оскільки це справді дилема, яка стоїть нині перед ЄС.
Варто зазначити, що Шульц знає Східну Європу. Наскільки я пам’ятаю (а я знаю його вже кілька років), він завжди цікавився новими країнами-учасницями ЄС і жваво реагував на становище в Росії, Україні та інших країнах колишнього Радянського Союзу. Я сподіваюся, що Шульц буде гарним і активним партнером у процесі зближення України з ЄС.
Соціалісти в Європейському парламенті обов’язково підтримають його. Він може цілковито покластися на нашу групу, що дещо полегшить його боротьбу.
Перед нами два з половиною роки великих труднощів і викликів. Відбудуться вибори до Верховної Ради України, на яких будуть спостерігачі від ЄП. Ми хочемо завершити процес підписання і ратифікації Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Роботи багато, але в нас з’явився ефективний і надійний союзник.