У день народження Кобзаря Юлія Тимошенко вирішила стати головним опозиціонером країни. Але насправді говорити про об’єднану опозицію передчасно, вважають експерти. Поки що це виглядає лише формою політичного позиціонування...
Ще на підступах до парку ім. Шевченка можна було почути українську національну музику — люди збиралися на віче народно-демократичних сил... І це, мабуть, був той окремий випадок, коли прийшли «ідейні», а не політичні туристи. Можна було побачити таку картину — поруч із жінкою в норковому манто стояв дід в ондатровій шапці з козацькими вусами, й обоє співали Гімн України...
Приблизно об 11.15 пролунали крики «Юля!» — це з’явилася Тимошенко з соратниками. Цього разу не було вірного Турчинова, зате прийшли моральні авторитети — Дмитро Павличко і Левко Лук’яненко. Поруч з Юлією Володимирівною стояли й постійні автори «Дня» — Ольга Герасим’юк та Юрій Щербак.
Цього разу Тимошенко не імпровізувала, а читала з папірця. Віктора Януковича вона назвала спадкоємцем ідеології малоросійства. Мовляв, проти таких «землячків» боровся Тарас Шевченко.
— Я прошу вас із сьогоднішнього дня дати один одному обіцянку, що ми спільно чітко і сильно протистоятимемо всьому антиукраїнському. Ми спільно чітко й сильно йдемо разом і об’єднуємо всіх людей доброї волі. І я знаю, що все це знову завершиться шансом, який Господь дасть Україні. І цього разу ми шанс цей нікому не дамо зруйнувати.
Під кінець мітингу Юлію Тимошенко одноголосно (хто б сумнівався!) вибрали лідером об’єднаної опозиції.
За іронією долі, саме в цей час у Верховній Раді 235 парламентаріїв проголосували за внесення змін до регламенту ВР, відповідно до яких, окремі депутати можуть брати участь у створенні коаліції. Таким чином вони дали «зелене світло» коаліції «тушок». Тепер справа за малим — потрібно, щоб Віктор Федорович це підписав. А в тому, що він це зробить, сумніватися особливо не доводиться.
Тож необхідність домовлятися з «Нашою Україною», яка хотіла занадто багато посад і висувала занадто багато умов, відпала. Цілком ймовірно, що вже цього тижня з’явиться нова коаліція і новий прем’єр. Як уже писав «День», швидше за все, коаліцію сформують Партія регіонів, Компартія, блок Литвина і «перебіжчики» з НУ-НС та БЮТ.
А ось Арсеній Яценюк і Сергій Тігіпко залишилися без діла. До речі, Арсеній Петрович був досить реальним кандидатом. Ще минулого тижня він усіляко демонстрував лояльність до нової влади і ратував за коаліцію НУ-НС та Регіонів. Але «під Яценюка» не було достатньо голосів у фракції. Його кандидатуру як прем’єра відкрито лобіював лише Давид Жванія...
Зараз цьому політикові залишається лише коментувати нинішні події й писати листи... Днями Арсеній Петрович написав Президентові України Віктору Януковичу відкритий лист із пропозиціями стосовно розвитку України.
Він вважає, що лише дострокові парламентські вибори дозволять відкрити шлях до економічної стабілізації і зростання, і для цього необхідно створити тимчасову коаліцію на період 60 днів до моменту проведення виборів.
— Ідея виглядає красиво, але потрібно розуміти, як мінімум, дві обставини, — вважає політолог Володимир Фесенко. — По-перше, в нас юридично не може бути ні тимчасового уряду, ні тимчасової коаліції. По-друге, головний політичний інтерес депутатів, які повинні створювати коаліцію, — не допустити парламентських виборів. Цей план, швидше, є грою на публіку, політичним PR-ом, ніж реальною політичною конструкцією.
Проте на лист «відгукнувся» Президент і запросив Яценюка й Тігіпка для того, щоб із ними «порадитися».
Утім, цим двом політикам не варто обнадіюватися. Це все маневри. Може, ще день Регіони й оцінюватимуть варіант створення легітимної коаліції із НУ-НС, а потім, не втрачаючи часу, швиденько оформлять коаліцію «тушок» із прем’єром Азаровим. І ніяка опозиція їм уже не завадить...