Учора вранці люди в масках захопили декілька офісів холдингу «Медіа-МІСТ» у Москві (з- поміж них і центральний офіс у Великому Палашевському провулку, а також офіс компаній «НТБ-Інтернет» і «Мемонет» у Переяславському провулку). У них почалися обшуки.
Інтерфакс, посилаючись на джерела в правоохоронних органах, повідомив, що в обшуках беруть участь співробітники УБЕЗ МВС Росії, Генпрокуратури та податкової поліції.
У зв’язку з обшуками, які здійснили 11 травня озброєні люди в центральних офісах холдингу «Медіа-МІСТ», керівництво холдингу виступило із заявою, текст якого подає НТБ: «Скоєно акт державного свавілля щодо засобів масової інформації. Телекомпанія НТБ, газета «Сегодня», радіостанція «Эхо Москвы» не раз висвітлювали факти корупції у вищих ешелонах влади, також і в силових відомствах. Немає сумнівів, що сьогоднішні дії щодо засобів масової інформації «Медіа- МОСТу» мають своїм завданням перешкодити їхній професійній діяльності. Таким чином порушуються основні принципи Конституції Російської Федерації та закон про засоби масової інформації».
На вчорашній день існували три версії обшуку в холдингу «Медіа-МІСТ».
Перша версія належить головному редакторові газети «Сегодня» Михайлу Бергеру, який вважає, що обшук в офісах «Медіа-МОСТу» пов’язаний із критичними публікаціями в газеті, яка входить до складу цього холдингу. Зокрема, згадується журналістське розслідування стосовно подробиць біографії одного з нових заступників директора ФСБ — генерала Юрія Заостровцева.
Друга версія: акція проводиться в рамках знову порушеної справи стосовно колишнього міністра фінансів Бориса Федорова, який 1998 року підозрювався в незаконному перерахуванні великих бюджетних коштів у цілу низку комерційних банків та інших недержавних структур.
Офіційну точку зору представлено заявою центру інформації та громадських зв’язків Генеральної прокуратури Росії, яку подає РІА «Новости». У ньому мовиться, що «слідчі дії в офісах структур «Групи МІСТ» проводяться в рамках справи за даними про незаконну діяльність співробітників Департаменту безпеки «Групи МІСТ».
Ціла низка впливових російських політиків в теленовинах уже зробили різкі заяви щодо захоплення приміщень «Медіа- МОСТа». Причому, якщо Ігор Малашенко , генеральний директор телеканалу НТБ, акцентує увагу на тому, що акція спрямована владою на страхання незалежних засобів масової інформації, то політолог Сергій Караганов називає її провокацією проти нової влади. «Якщо це не нісенітниця, то спроба нав’язати новій владі дуже неприємну політику».
Силова акція проти холдингу, який проводить незалежну інформаційну політику навряд чи пройде безслідно для Володимира Путіна, який щойно став президентом. Можливо, те, що відбувається, стане першим справді серйозним тестом на те, чи буде властивий лібералізм періоду правління Путіна вже без доповненння «в. о.». Навряд чи новому президентові Росії вдасться зберегти дистанцію між собою і подіями в «Медіа-МОСТі», адже навіть якщо те, що сталося, можна назвати лише черговим раундом протистояння двох олігархів: Березовського і Гусинського, то методи, якими проводять обшук приміщень медіа-холдингу, свідчать про більше залучення в це протистояння силових структур. Якщо це війна, то аж ніяк не тільки інформаційна. Путін буде вимушений втрутитися в конфлікт. На чиєму боці? Для України дуже показовою і, можливо, повчальною буде реакція російського президента, оскільки відразу покаже, яка Росія буде нашим партнером і сусідом: жорстка й авторитарна чи — повністю або частково — з основними ознаками демократії. Крім цього, не тільки в Україні вважають, що інформаційна політика, яку проводить НТБ, до сьогоднішнього моменту була істотним оплотом свободи слова на всьому пострадянському просторі. Приборкання НТБ може означати, що синдром пострадянського простору, який описують як «шагреневу шкіру свободи», виявився непереможним. А це, погодьтеся, проблема вже не тільки Росії.