Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нова спроба

«Мінному полю» стосунків — «дорожню карту»
23 грудня, 2006 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Схоже, що Україна і Росія більш конструктивно стали відноситися до вирішення складних проблем. Інтерес до співпраці бачить не лише Київ, але й Москва. Зокрема це стосується взаємодії Росії й України щодо гарантування енергобезпеки в Європі. Духом конструктивізму було пронизане вчорашнє засідання в Києві комісії «Ющенко — Путін», створеної майже два роки тому. Сторони підписали п’ять угод про співробітництво і, схоже, зробили певні кроки чи принаймні оголосили про наміри вирішувати інші більш гострі проблеми. Після переговорів із російським Президентом Володимиром Путіним Президент України Віктор Ющенко висловив упевненість, що за наявності доброї волі сторони зможуть знайти взаємоприйнятні рішення з усіх досі нерозв’язаних проблем. Як певний поступ можна вважати і те, що під час двосторонньої зустрічі президенти обговорювали такі гострі питання, як урегулювання питань відносно кордону. Ця тема, на думку українського Президента, має стати однією із ключових тем співпраці у 2007 році. Ющенко повідомив, що в найближчі два-три тижні буде сформовано план дій двох країн на 2007— 2008 роки, а також до кінця лютого буде сформована «дорожня карта основних заходів щодо врегулювання складних питань» у тому числі щодо делімітації, демаркації кордонів, а також Керченської протоки.

До другого блоку Ющенко відніс питання перебування Чорноморського флоту Росії на території України. За його словами, особливо це стосується вирішення земельних питань, нерухомості, радіочастот, навігації. Окремий блок президенти України і Росії пропонують сформувати з питань економічного співробітництва. За словами Ющенка, до цього блоку відноситься співпраця у сфері авіації, паливно-енергетичного комплексу, гуманітарній сфері, міжнародна співпраця та ін. Український Президент висловився за формування чіткого плану дій — своєрідної «дорожньої карти» на 2007—2008 роки, де будуть чітко визначені конкретні питання співпраці.

Зі свого боку, російський Президент Володимир Путін закликав до більш активного розвитку співробітництва між регіонами Росії й України. На засіданні Путін сказав, що останнім часом надано імпульс регіональним і прикордонним зв’язкам. Завдання полягає в тому, щоб повною мірою реалізувати програми міжрегіонального й прикордонного співробітництва до 2010 року, зазначив він. За його словами, Росію й Україну поєднує спільна мета — будівництво єдиної Європи без розділових ліній. Путін зазначив, що для цього важливо активізувати співробітництво наших країн у міжнародних організаціях і на двосторонній основі.

Торкаючись питання базування Чорноморського флоту, російський Президент зазначив, що підхід Росії за ці майже десять років не змінився. «Ми хочемо, щоб флот мав можливість повноцінно функціонувати, будучи фактором зміцнення безпеки в регіоні, поглиблення російсько-українського партнерства», — сказав Путін. За його словами, основою для вирішення всього комплексу питань, пов’язаних з перебуванням Чорноморського флоту, має стати розумне взаємне врахування інтересів двох сторін.

Путін також відзначив важливість гуманітарного співробітництва. За його словами, сторони мають намір опрацювати можливість проведення заходів щодо святкування у 2009 році 300-річчя Полтавської битви і 200-річчя з дня народження Миколи Гоголя. Тут виникає запитання, як може бути сприйнято багатьма українцями святкування 300-річчя Полтавської битви? Адже це питання є досить болючим і суперечливим в українській історії.

Микола СІРУК, «День»
Газета: