Пророкування Юлії Тимошенко не збулося — Віктор Янукович таки поклав руку на Пересопницьке Євангеліє. Учора відбулася головна політична подія 2010 року — вступив на посаду четвертий Президент незалежної України. Почалася нова п’ятирічка. Тепер уже «біло-блакитна». Очевидно, що країна зміниться. Питання лише, як сильно і якими будуть ці зміни?
Але почнемо по порядку. Шлях на інавгурацію Віктора Януковича для журналістів був якщо не тернистим, то дуже складним — довелося пройти через три(!) рамки і звіритися з трьома списками. Одна рамка була в Маріїнському парку, друга — безпосередньо біля парламенту і третя — в самій будівлі. Весь процес огляду зайняв у кореспондента «Дня» 40 хвилин!
Сама урочиста церемонія дала невеликі збої. Віктора Януковича майже вдарили двері, коли він заходив до приміщення Верховної Ради. Але це була просто дрібниця в порівнянні з тим, як спікер Володимир Литвин перекручував прізвища іноземних гостей. Чому було не підготуватися?! Найбільш волаюча помилка — Кетрін ЕштОн (наголос на останній склад). По-перше, в англійських прізвищах наголос завжди ставиться на перший склад, по-друге, таких впливових європейських чиновників просто необхідно знати.
Хоч на інавгурацію прибула безпрецедентна кількість іноземних гостей, не прийшли ключові фігури української політики — Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко. Також не прийшла вся фракція БЮТ. Хоча ще в середу багато бютівців виявляли бажання прийти.
Цікавий момент, який не показали телеглядачам: перед самою церемонією в залі було приблизно десять осіб із фракції БЮТ. Спочатку вони просто сіли на свої місця, потім сіли по краях свого сектора. А потім, коли Литвин почав зачитувати прізвища голів іноземних делегацій, тихенько встали й пішли. Кореспондентові «Дня» вдалося впізнати депутатів Сенченка, Подгорного, Полунєєва і Павловського — це саме ті бютівці, яких жодним чином не можна запідозрити в симпатії до Януковича. Ризикнемо припустити, що їхнім завданням було забезпечити недоторканність сектору БЮТ, аби регіонали не завели до зали масовку, своїх людей. Тож картинка була зіпсована — Віктор Янукович йшов до трибуни на тлі порожніх крісел.
А ось на Віктора Ющенка чекали. В останню мить заметушилася охорона, і біля Леоніда Кучми поставили крісло. Але Віктор Андрійович так і не з’явився.
— Віктор Ющенко сприяв перемозі Януковича, і всі це розуміють. І його неприхід — це демонстрація нецивілізованого способу передання влади, — зауважила в розмові з «Днем» депутат Ольга Герасим’юк. — А чому БЮТ не прийшов? Це рішення їхнього лідера. Але ж ми йдемо до європейських цінностей. І програвати теж потрібно вміти.
Після всіх протокольних процедур передання влади четвертий Президент Віктор Янукович звернувся з промовою до народу України. Напевно, читачі «Дня» дивилися пряму трансляцію, тому зупинимося лише на двох моментах.
З інаугураційної промови Віктора Федоровича стало зрозуміло, що він збирається балансувати між Росією та Заходом. Новий Президент бачить місце для України як «мосту між Сходом та Заходом».
Хочеться зауважити, що взагалі-то бути мостом — це дуже невдячна роль. По мосту топчуться. Під час воєнних дій у першу чергу знищують мости. Зазвичай люди все ж прагнуть триматися якого-небудь берега, а не перебувати в перманентному шпагаті.
Кажучи про зовнішню політику, Віктор Янукович заявив, що Україна «вибере таку зовнішню політику, яка дозволить нашій країні отримати максимальний результат від розвитку рівноправних та взаємовигідних відносин із Російською Федерацією, Європейським Союзом, США та іншими державами, що впливають на розвиток ситуації у світі». Те, що на перше місце Янукович поставив Росію — теж показовий момент. Хоча зауважимо, що для свого першого візиту в новому статусі він вибрав усе-таки Брюссель.
Дещо дивно з вуст Віктора Януковича звучала теза про «дикий капіталізм». Адже добра половина фракції Партії регіонів збивала свої капітали саме в цей період. До того ж Віктор Федорович працював прем’єром при Кучмі, на президентство якого, власне, і припав розквіт цього «дикого капіталізму». Примітно, що пізніше в Українському домі Віктор Янукович триразово розцілувався з Кучмою. І це, безумовно, теж показовий момент.
Але повернімося до кулуарів Ради. Коли Віктор Федорович відбув на Банкову, там ще кипіло життя — обмінювалися враженнями, обговорювали кадрові призначення й майбутню коаліцію.
— Моя особиста думка, що прем’єром буде Микола Янович Азаров, бо він 15 бюджетів написав, — запевнив кореспондента «Дня» регіонал Володимир Макеєнко.
— А хто за нього голосуватиме?
— Той, хто не захоче втратити депутатський значок.
— Ви серйозно вважаєте, що націонал-демократи з НУ-НС проголосують за Азарова?!
— Я навіть не сумніваюся, що проголосують за Азарова, бо я розумію, що таке вибори — це дуже складно, це дуже дорого. Тим більше якщо в тебе є шанс бути два з половиною роки депутатом.
Права рука новообраного Президента Ганна Герман позувала перед камерами в чорно-червоній вишитій сорочці й довгій чорній спідниці. Поверх сорочки красувалося кілька низок червоного намиста.
— Звідки у вас така краса? — поцікавилася кореспондент «Дня».
— У справжньої галичанки завжди є в скрині щось від своєї бабусі. Цій блузі 200 років, — похвалилася політик.
Утім, тепер Ганна Миколаївна вигулюватиме свої вбрання не в кулуарах Ради, а в Адміністрації Президента. Вона стала заступником Сергія Льовочкіна з питань внутрішньої політики та комунікацій. Той, відповідно, очолив Адміністрацію Президента. Саме Адміністрацію, а не Секретаріат. Нібито таке перейменування повинне сприяти «скороченню витрат державного бюджету». Хоча в чому тут скорочення — незрозуміло. Швидше, навпаки, будь-яке перейменування вимагає додаткових грошових засобів.
Зате ближче до вечора Віктор Янукович прийняв рішення про скорочення своєї зарплати і співробітників своєї адміністрації на 50%. Також стало відомо, що Людмила Янукович повноцінно виконуватиме функції першої леді. «У неї буде в Адміністрації Президента свій офіс — офіс першої леді, і там, де протокол вимагатиме, вона буде присутня», — повідомила Ганна Герман.
Також відзначимо, що першим заступником глави Адміністрації Президента стала Ірина Акімова, яка, до речі, має репутацію доброго економіста.
Що ж, нова мітла по-новому мете. Подивимося, наскільки чисто й ефективно.