Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Новий Кабмін створено

Список оголосять наступного тижня
23 вересня, 2005 - 00:00
ФОТО ЛЕОНIДА БАККА / «День»

Юрій Єхануров, хоч і з другої спроби, але все ж став прем’єр- міністром України. Максимум зусиль для цього доклав Президент Ющенко, який знову побажав особисто бути присутнім у момент депутатського волевиявлення. Колишній Дніпропетровський глава облдержадміністрації отримав 289 голосів. Результат, що перевершив усі очікування, забезпечила підтримка фракції «Регіони України». Комусь такий поворот, мабуть, здався сенсацією, але для українського політичного процесу варіант, коли вчорашні «вороги» стають «друзями», є, скоріше, закономірністю. Зранку на вулиці Банківській проходили напружені консультації. Два Віктори, два колишніх кандидати на посаду президента, спочатку гаряче обговорювали, а потім із миром підписали договір про дружбу та співпрацю. «Це щось на зразок розширеного варіанта Декларації, підписаної раніше з парламентськими силами», — пояснив «Дневі» член фракції ПР Василь Горбаль. За його словами, ніяких конкретних зобов’язань документ не передбачає, «це, скоріше, декларація про наміри». Від кого конкретно походила ініціатива укладення угоди, пан Горбаль уточнювати спочатку не захотів, потім, щоправда, додав: «Наскільки мені відомо, першими зателефонували все ж таки з Банківської».

Хоча на початок парламентського засідання переговори були в розпалі, інтрига зберігалася до останнього. У виступі Президента ключовим було слово «компроміс». Очевидно, Віктор Андрійович засвоїв чітко: поступки повинні бути обопільними, «висновки з того, що сталося потрібно зробити кожній стороні». Так глава держави підписав ряд указів, які, на його думку, повинні допомогти стабілізації ситуації. Ющенко, зокрема, серйозно переглянув структуру свого секретаріату, скоротивши і реформувавши його штат; усунув, у зв’язку з цим, посаду першого помічника Президента; звузив повноваження РНБО, ним же самим розширені менше ніж півроку тому. Відтепер прерогатива пропонувати кандидатури на вищі пости в сфері внутрішньої безпеки, судової системи і навіть визначати тих, хто гідний присвоєння військових нагород, знову повернулася до відання президентської канцелярії. Цю новину народні обранці зустріли бурхливими оплесками.

«Удруге за ці два дні закликаю вас проголосувати за стабільність у країні. Нам потрібно сховати «сокиру війни» і, бажано, забути, де вона лежить. Якщо політична сила хоче сьогодні в країні стабільності, вона має визначитися в питанні формування уряду». Наступним на порядку денному стоїть «зважене прийняття бюджету». «Виявіть мужність і мудрість, я на вас розраховую», — приваблююче завершив своє звернення Президент. У результаті голоси в скарбничку Ющенка—Єха нурова додали навіть семеро членів фракції БЮТ, троє з «Єдиної України» Богдана Губського і майже всі позафракційні депутати. Разом з уже згаданими «регіоналами» цього цілком вистачило для того, щоб сесійна зала вибухнула оплесками ще до того, як електронна система «Рада» висвітила остаточний рез ультат. Незворушними залишалися лише есдеки та комуністи. Саме вони тепер, у співдружності з частиною БЮТ, становлять, на думку експертів, ядро парламентської опозиції. «Ми в своїх діях послідовні. Виступаємо не проти персонально Ющенка чи Єханурова, але за те, що систему влади в країні потрібно терміново змінювати. Для початку — прискорити реалізацію конституційної реформи», — заявив з цього приводу Ігор Шурма. «Некоректно коментувати дії колег, не ризикну назвати їх зрадниками, але, гадаю, вони самі ще не до кінця усвідомили, що зробили», — додав Михайло Добкін. Самі регіонали твердять, начебто, ні на які місця в коаліційному уряді свої голоси не обмінювали. «Документ підписали два лідери — країни та опозиції. Вони говорять про конструктивну співпрацю, але не про відмову від основоположних для кожного принципів. Ми, як і раніше, — опозиція і в кадрових торгах участі категорично не беремо», — акцентував Ігор Шкиря. До речі, цікаво, як тепер «Регіони...» поведуть себе з панами Бойком і Матвієнковим, виключеними у вівторок із фракції за підтримку Юрія Єханурова? Чи будуть ці депутати, як і раніше, вважатися порушниками партійної дисципліни — чи, навпаки, фракційним «авангардом»?

І про портфелі. У короткому коментарі пресі, даному незабаром після призначення, Юрій Єхануров розповів, що склад свого Кабінету сповістить наступного тижня в Дніпропетровську. Судячи з усього, на українців чекає чимало сюрпризів. Юрій Іванович, зокрема, зазначив: «Мінімум третина міністрів не причетні до публічної політики»...

Ксенія ВАСИЛЕНКО, «День»
Газета: