Напередодні сьогоднішнього доленосного рішення УЄФА ми звернулися до експертів «Дня» з різних регіонів України з питанням: які аргументи ви б навели на користь проведення Євро-2012 в Україні і Польщі? Наші читачі виявилися на рідкість одностайні. Схоже, футбол це сьогодні те, що може нас по-справжньому об'єднати...
Сьогодні увечері делегація оргкомітету спільного проекту України та Польщі по проведенню фінального турніру чемпіонату Європи 2012 року по футболу презентуватиме свою заявку на спеціальному засіданні виконкому Союзу Європейських футбольних асоціацій (УЄФА) у британському Кардіффі. А вже завтра ми дізнаємося, кому саме буде довірено право провести найбільші континентальні футбольні змагання.
Вже вдосталь сказано, показано і написано щодо шансів України та Польщі та їхніх конкурентів — Угорщини та Хорватії і, головне — Італії. Хотілося б звернути увагу на інше. Спортивні змагання такого масштабу, а європейський футбольний фінал поступається за цим масштабом лише Олімпійським іграм та фінальному турніру Кубка світу, є для країни-організатора своєрідним іспитом на відповідність найвищим світовим стандартам практично у всіх галузях життя.
Починаючи з 1994 року, коли вперше відбулися по-справжньому сучасні футбольні змагання (фінальний турнір Кубка світу з футболу у США), турніри такого рангу є вже не стільки спортивними змаганнями, скільки всесвітньою виставкою найновіших досягнень у сфері спортивного бізнесу. Якщо до цього головним було підготувати стадіони до змагань і розмістити делегації країн-учасниць, то в останнє десятиріччя не меншу роль почала відігравати чисто комерційна складова видовища. Нікого сьогодні вже не влаштує просто наявність футбольних полів та місць для глядачів. Необхідно, аби спортивне видовище стало привабливим для усього світу. Щоб змагання було зручно дивитись по телевізору і «вживу», щоб тисячі журналістів та сотні тисяч глядачів отримали максимальний комфорт. Тільки за таких умов колосальні кошти, які нині вкладаються у спортивні події такого рівня, зможуть повернутися до організаторів із прибутком.
Для України це виглядає іспитом на наявність справді сучасного ринкового суспільства, де індустрія видовищ приносить не менше, а інколи і більше прибутків, ніж інші галузі господарства. Сьогодні наша країна тільки йде до такого суспільства. Українці все ще не готові витрачати на спортивні видовища стільки коштів, скільки витрачають на це у країнах Євросоюзу, США чи Японії. Єдине, чим ми не поступаємось, так це популярністю футболу, традиціями та рівнем наших футбольних команд, які ще за часів соціалізму були в числі провідних у Європі та світі.
І сьогодні національна збірна України з футболу та провідні клуби країни здатні виступати на рівні кращих команд світу. Для цього чимало зроблено і чимало робиться людьми, які люблять футбол і вкладають у його розвиток чималі кошти. Наблизити наш футбол до світового рівня за його інфраструктурою, за його ринковою привабливістю виявилося завданням більш складним.
Виглядає так, що саме проведення футбольних змагань найвищого рівня зможе зробити вирішальний поштовх у цьому напрямку. Згадаємо фінальний турнір Кубка світу 2006 року у Німеччині, де вперше зіграла команда України. Інтерес до футболу у ті кілька тижнів червня минулого року був у нас величезним. Рейтинги телетрансляцій футболу піднялися до нечуваних вершин, про футбол говорили всі і всюди.
А потім все закінчилося. Свято футболу не перекинулось на наші стадіони, футбольний бум почав поступово згасати. Ми не стали футбольною країною настільки, наскільки такими є, наприклад, Італія, Англія, Іспанія ті інші країни, де величезна частина населення не мислить свого життя осторонь футбольних змагань. Можна багато говорити про причини такого становища, але краще сподіватись на те, що ми можемо такими бути. Тому що розвинута футбольна і взагалі спортивна індустрія є обов'язковим атрибутом сучасної держави з ринковою економікою. А ми хочемо бути європейською державою! І, як не дивно це може нині звучати, розвиток футболу як видовища є у цьому сенсі не менш важливим, ніж політичні пристрасті.
На мою особисту думку, наші люди готові вболівати за футбол не гірше, ніж громадяни будь-якої іншої країни. Свідченням цього є постійний інтерес до телевізійних трансляцій футбольних матчів Ліги чемпіонів та чемпіонатів провідних європейських країн, коли їх показують по нашому ТБ. Аби люди так само дивились український футбол, слід не лише підвищувати рівень наших футбольних команд, який і тепер, за європейськими критеріями, далеко не останній. Треба вміти організувати футбольне видовище на європейському рівні, що поки нам далеко не завжди вдається. Потрібні зручні стадіони, якісні телетрансляції, агресивна реклама. Все це буде у нас пізніше. Коли саме?
Ініціатори проведення в Україні фіналу європейської футбольної першості стверджують, що ці змагання стануть поштовхом до виходу нашого футбольного і не тільки футбольного господарства на сучасний рівень. Дуже хочеться з цим погодитись. Дуже хочеться вірити, що саме футбол стане додатковим поштовхом для прискорення розвитку транспорту, готельного господарства і сервісу взагалі. Так вже сталося історично, що для гостей ми все робимо краще, ніж для себе. І вже завтра буде відомо, чи буде у нас така можливість у наступні п'ять років.