Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обирати депутатів будуть по-старому?

18 травня, 2001 - 00:00

Завжди цікаво спостерігати за тим, як у Верховній Раді розглядаються питання, що стосуються безпосередньо самих законодавців. Одним із таких питань є закон про вибори на пропорційній основі, вето на який наклав глава держави. Мотивація — порушення прав громадян, які, на думку Леоніда Кучми, матимуть місце в процесі голосування виключно за партійними списками. Справжня причина, яку ніхто особливо і не приховує — майже гарантоване домінування лівих у новому парламенті, популярність яких у народу невпинно зростає в результаті курсу економічних реформ.

Кілька місяців тому здавалося, що з подоланням президентського вето не буде проблем, про це свідчив розклад голосів, який iз запасом перекривав необхідну для цього кількість у триста. Нині ж ситуація змінилась. Кількість бажаючих відмовитись від можливості обиратися в округах виявилась не настільки великою, аби забезпечити проходження закону — лише 259 нардепів, присутніх у залі, натиснули кнопку «за». Оскільки голосування проходило в закритому режимі, залишається тільки здогадуватись щодо тих, хто «завалив» новий виборчий закон. Але той факт, що зал засідань з самого ранку залишили кільканадцять ну дуже впливових депутатів із так званих олігархічних фракцій, свідчить, що про результати голосування вони знали наперед, тому й вирiшили займатися більш важливими для себе питаннями.

Отже, наступний парламент буде знову обиратися за «змішаною» системою, згідно з законом про вибори, який діє зараз. Пропозиції змінити рівне поки співвідношення між депутатами-мажоритарщиками і депутатами-списочниками на користь останніх, які прозвучали вчора, не видаються реальними. Скоріше за все, остаточні правила виборчої гри стануть відомі безпосередньо перед стартом електоральних перегонів, або навіть уже під час виборчої кампанії, як це у нас традиційно практикується.

Провал нового виборчого закону засвідчив зміну розстановки сил у парламенті, яка проходить непомітно, але неухильно. Ще одне цікаве голосування щодо першочергового розгляду питання про імпічмент Президенту принесло 173 голоси «за», причому дружно голосували лише комуністи, соціалісти та «Батьківщина». У представників інших фракцій, які мали б підтримати недовіру Леоніду Кучмі, почались коливання: судячи з усього, не довіряти Президенту вже не так кортить частині недавнього «проющенківського» блоку, зокрема із «Реформ» та УНР.

Якщо ж врахувати, що всі ці зміни проходили на фоні консультацій керівників фракцій із Президентом щодо кандидатури нового прем’єра, то найближчим часом у парламенті можуть відбутися нові очікувані і не дуже очікувані зміни. Неподолання вето на новий виборчий закон практично дало старт виборчій гонці за старими правилами. І саме це тепер багато в чому визначатиме позицію діючих депутатів Верховної Ради.

Микола НЕСЕНЮК
Газета: