Учора група кримських татар, за різними оцінками — від 400 до 600 осіб, перекрила рух транспорту по головній вулиці Сімферополя, імені Кірова, та пікетувала будівлю Главку МВС. Вони вимагали звільнити двох кримських татар, яких затримала міліція в ході розслідування кримінальної справи за фактом бійки в барі «Коттон-клуб». Одного із затриманих міліція звільнила до п’ятої години вечора, з другим проводили слідчі дії.
Як повідомив журналістам начальник центру громадських зв’язків Главку Олександр Домбровський, правоохоронні органи Сімферополя завчасно підготувалися до можливого пікетування та штурму будівлі Главку. Її металеву огорожу закрили і забарикадували, були готові до «роботи» підрозділи особливого призначення.
Як повідомила прес-служба глави держави, Президент України Леонід Кучма дав доручення Генеральному прокурору України Геннадію Васильєву, міністру внутрішніх справ України Миколі Білоконю, голові СБУ Ігорю Смішку негайно виїхати на місце випадку й особисто розслідувати інцидент, який стався ввечері в барі в центрі Сімферополя. Як повідомив Олександр Домбровський, до Криму вже виїхав Генеральний прокурор України Геннадій Васильєв.
Передісторія вчорашньої облоги Главку МВС у Криму така.
Схоже, сили, які поставили собі за мету дестабілізувати Крим у період, що залишився до 60-ліття депортації кримських татар, зробили ставку на скінхедів, які дедалі частіше стають ініціаторами конфліктів і бійок у різних місцях міста. Крім того, про що розповіла вчора наша газета («День», №52), за даними міліції, кілька днів тому група бритоголових навідалася до гуртожитку місцевого медуніверситету, де живуть араби, з метою розібратися з активістами мусульманських організацій, зареєстрованих в Україні і, зокрема, в Криму. Але працівники гуртожитку терміново викликали міліцію, і хулігани швидко ретирувалися.
Черговий випадок стався у вівторок. Близько шостої години вечора Дилявер Максудов разом зі своєю дівчиною, до речі, росіянкою за національністю, прогулювалися «найпроменаднішим» місцем Сімферополя — вулицею Пушкіна. Раптом до них підійшла велика група слов’янської молоді. Як розповідають зараз, практично всі вони були бритоголовими. За однією з версій, вони почали відразу бити Дилявера, за іншою — спочатку запитали «Ти кримський татарин?», і коли він відповів «Так!», накинулися на нього. У бійці Дилявер отримав, як засвідчили лікарі лікарні швидкої допомоги, куди його доставили, «непроникаюче ножове поранення в ділянку попереку».
Новина швидко дійшла до родичів Дилявера і його численних знайомих. Відвідавши співвітчизника в лікарні та вивідавши всі подробиці, вони зібралися великою групою і прийшли на вулицю Пушкіна до бару «Коттон-клуб», де зазвичай тусуються сімферопольські панки. Один із кримських татар за прикметами пізнав одного з тих, хто нападав на Дилявера. У барі розпочалася неабияка бійка. У дальньому приміщенні «Коттон-клубу» під час колотнечі не було світла і під удари та ножі попали всі відвідувачі, незважаючи на приналежність. У результаті, як повідомив журналістам начальник центру громадських зв’язків ГУ МВС України в Криму Олександр Домбровський, постраждали 9 відвідувачів бару. До лікарні з ножовими пораненнями й ударами було госпіталізовано шістьох чоловік, із них двоє отримали серйозні ножові поранення. Один — проникаюче в ділянку легені, інший — проникаючі поранення в обидві легені. Всім трьом, включаючи Дилявера, вночі зробили операції, загрози життю немає, але стан людей із порізаними легенями тяжкий.
Голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин сказав у середу журналістам, що «нас непокоїть те, що в Криму почали з’являтися певні ознаки руху скінхедів, які й могли здійснити цей напад. Є затримані як з одного боку, так і з другого. Ось це нас вельми непокоїть. Тому сьогодні служба безпеки, прокуратура та міліція докладають усіх зусиль, вживають жорстких заходів, щоб докорінно знищити це явище. Реакція влади буде жорсткою й однозначною — навіть спробам формування руху скінхедів слід покласти край. Проте я би не зводив це явище до рівня міжнаціонального конфлікту. Ми цьому протистоятимемо. Наше головне завдання — не зробити з цього велику бурю.
Хоча я не маю сумнівів, що деякі сили намагаються розхитати ситуацію напередодні 60-ліття депортації кримських татар. Такі сили є і в Криму, і в Україні, і за межами України, і ми це бачимо…»
Водночас начальник ЦГЗ заявив, що в Сімферополі організованого руху скінхедів немає. За його даними, є група скінхедів у Севастополі, а в Сімферополі живуть кілька членів цієї групи, яких міліція відстежує.
Як повідомив журналістiв начальник Головного управління МВС України в Криму Микола Паламарчук, у зв’язку з цим Центральний райвідділ міліції Сімферополя порушив кримінальну справу. Для її розслідування створено слідчо-оперативну групу. Вже затримали близько 30 підозрюваних, вони перебувають у Центральному райвідділі. Встановлено, що деякі із затриманих учасників нічної бійки, щонайменше один, відзначив Микола Паламарчук, брали участь і в нападі на операторів знімальних груп російського «Першого каналу» й українського «Інтера» 5 березня в Симеїзі.
Водночас керівник юридичної служби меджлісу кримськотатарського народу Еміне Авамеліва не вважає, що бійка в барі «Коттон» у Сімферополі сталася на грунті міжнаціональних відносин, — заявила вона на прес-конференції в Сімферополі. «Ми цю ситуацію такою не визнаємо», — сказала Еміне Авамеліва. Меджліс висловив стурбованість появою таких конфліктів. Проте причиною цього, на думку Еміне Авамелівої, є «бездіяльність правоохоронних органів», що призвела до «процвітання руху «скінхедів». Вона відзначила, що меджліс звернеться до правоохоронних органів, щоб вони забезпечили порядок у Криму.