«Час політичних консультацій вийшов. Слід приймати конкретне рішення. Якщо фракції не йдуть на компроміс, то, зважаючи на те, що деякі депутати пристали на наші пропозиції, ми абсолютно спокійно можемо вийти на результативне голосування...», — так войовничо прокоментував «Дню» учора вранці один iз лідерів «Єдиної України» Сергій Тiгiпко намір своєї фракції винести в залу голосування новий пакет керівництва Верховної Ради, «що не потребує додаткових переговорів»: Литвин — Васильєв — Зінченко. Цей пакет і переміг учора.
Уперше за два тижні спікеріади в кулуарах парламенту від слів перейшли до справи. Щоправда, без Віктора Ющенка, «конструктивна» й «послідовна» політична позиція якого дивувала навіть представників його ж фракції. Без Юлії Тимошенко й Олександра Мороза, опозиційних закликів яких не було чути в сварці «Нашої України» та комуністів. І, напевно, без власника «золотої акції» Петра Симоненка.
«Ми не порозумілися з представниками цих фракцій, окремих депутатських груп у їхньому складі», каже Сергій Тiгiпко, шкодуючи, що доведеться обирати керівництво парламенту без їхньої участі. Що проте, на думку лідера «Єдиної України» Володимира Литвина, аж ніяк не залишає гучний «квартет» за бортом переговорів. На підтвердження своїх слів екс-глава президентської адміністрації навіть зробив люб’язний реверанс, мовляв, фракція «Єдина Україна» не буде вносити своїх пропозицій щодо «пакету» керівництва парламенту, поки не буде досягнуто домовленості в рамках чотирьох фракцій («Наша Україна», КПУ, СПУ і «БЮТ»). «Ми, як виховані люди, пропускаємо інших уперед», — сказав В. Литвин у інтерв’ю журналістам. Але така ввічливість «четвірці» вже не допомогла.
Переможний пакет примітний одним нюансом. Суперечлива інформація про візити донеччан, очолювані губернатором Віктором Януковичем, до Президента, можливий вихід потужних «регіоналів» з лав «Єдиної України», прем’єрські поривання самого Януковича й інші прикмети регіональної потуги напередодні інтенсивно циркулювала в парламентських кулуарах. У її світлі останній виток «спікеріади» вбачається значно складнішим, ніж безрезультатні, за офіційною версією, спроби все ще «Єдиної України» заручитися підтримкою інших фракцій. І вже зовсім не випадковим, у зв’язку із цим, стає новий претендент на крісло першого віце-спікера — авторитетний представник шахтарського краю (i один з ранiше названих претендентiв на пост Генпрокурора) Геннадій Андрійович Васильєв.
Проте один з найбільш помітних останнім часом представників Донецького регіону — член тимчасової президії Верховної Ради Валерій Коновалюк в інтерв’ю «Дню» заперечував наявність в «Єдиній Україні» будь-яких відцентрових тенденцій. Геннадій Васильєв, відзначив В. Коновалюк, не є членом Партії регіонів, проте він є висококласним юристом. Саме тому, мовляв, фракція «Єдина Україна» і запропонувала його кандидатуру на пост першого віце-спікера. Валерій Коновалюк передбачив, що такими ж міркуваннями керувався і член «Нашої України» Сергій Терьохін, який також пропонував відвести Г. Васильєву таку ж роль. А більше ні про що дана пропозиція від «НУ», на думку В. Коновалюка, не свідчить. Тобто розмови про існування в «Єдиній Україні» деяких «донецьких особливостей» позбавлені, з його слів, підстав, — всі члени фракції в однаковій мірі думають про благо України.
Інший «єдиноукраїнець» — Олександр Волков — був, мабуть, більш відвертий. На його думку, поява у «пакеті» від «Єдиної України» кандидатури Васильєва — пряме відображення інтересів донеччан, котрі багато зробили для перемоги блоку на виборах і мали право розраховувати на певну компенсацію. О. Волков був, за його визнанням, здивований, що кандидатура Васильєва не виникла у цьому контексті раніше. Проте цей факт, підкреслив Олександр Михайлович, сам по собі не є виявом відцентрових тенденцій в «Єдиній Україні», — вони, за його висловом, і без того очевидні. За прогнозами О. Волкова, «ЄУ» у найближчому майбутньому розпадеться на п’ять- шість фракцій, однією з яких буде фракція Партії регіонів. Інтереси Донецького регіону і буде представляти у керівництві парламенту Геннадій Васильєв. Сам новообраний перший віце-спікер вчора в парламенті поводився з властивою йому обережністю і контактів з пресою всіляко уникав.