Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Образа президента

Між Мінськом і Москвою чергове «похолодання»?
23 травня, 2003 - 00:00

Білоруський президент, схоже, знову не може порозумітися зі своїм союзним партнером — Росією. Як стверджують білоруські оглядачі, на Олександра Лукашенка справило гнітюче враження щорічне звернення його російського колеги Володимира Путіна, яке пролунало тиждень тому. Лідер Росії у виступі навіть словом не обмовився про союз із Білоруссю, згадавши лише в цілому про СНД як зону стратегічних інтересів Москви. Білоруська опозиційна преса одразу зарясніла статтями, в яких робився наголос на черговому похолоданні у відносинах двох держав. Причина перша — Володимир Путін, який нібито вирішив усі свої сили кинути на створення інтеграційного об’єднання із чотирьох держав (Росії, України, Казахстану, Білорусі). Причина друга — образа Олександра Лукашенка, якого, нібито знову «кинув» найближчий союзник.

«Щось у відносинах Мінська та Москви, напевно, відбувається. Доказом цьому може бути як незгадування Білорусі у виступі Путіна, так і досить нерадісні заяви Лукашенка щодо створюваного єдиного економічного простору. Правда, це «щось» поки що складно зрозуміти. Йдуть чергові залаштункові ігри, про які стане відомо лише через деякий час», — зазначив учора «Дню» колишній заступник міністра закордонних справ Білорусі Андрій Санніков. За його словами, яскравою ілюстрацією настроїв білоруського лідера стане святкування 300-річчя Санкт-Петербурга. «Чи поїде туди Лукашенко? Якщо поїде, то з ким зустрічатиметься? Що говоритиме? Треба зачекати, тоді й будуть розставлені всі крапки над «і», — резюмував пан Санніков. У прес-службі білоруського президента поки що заявляють, що Олександр Лукашенко планує прибути на пітерські торжества. Вочевидь, глава Білорусі намагатиметься не йти на кардинальне загострення відносин із Москвою: попередній досвід підтверджує безперспективність будь-яких кроків, якими Мінськ намагався «насолити» Кремлю. Минулорічні наміри Лукашенка відвідати саміт НАТО завершилися тим, що держави ЄС і США заборонили в’їзд на свої території білоруській верхівці.

Цього разу, схоже, президент Білорусі діятиме більш обережно, однак від намагань подати «ображений» сигнал Кремлю, напевно, не відмовиться. Російська преса учора повідомила, що з вини Лукашенка не відбудуться 2 — 3 червня Парламентські збори Союзу Росії і Білорусі в Могилеві, де депутати мали обговорити проект конституційного акту — зведення норм, за яким мала б жити єдина держава. Російські і білоруські оглядачі прогнозують, що рівень нових «заморозків» у відносинах двох держав може бути аж ніяк не менший від торішніх, коли Олександр Лукашенко і Володимир Путін в далеко не дипломатичній формі з’ясовували, яким бути майбутньому союзу «двох». Російський президент прямо говорив, що про жодну рівноправність держав в створюваному об’єднанні не може йтися. Лукашенко відповів критичними заявами. Не можуть бути непоміченими для білоруського президента й деякі інші тенденції нинішньої російської політики. За останній час Путін зустрічався з президентом Казахстану, провів кілька днів з Леонідом Кучмою в Ялті, а білоруський лідер водночас лишився ніби поза орбітою уваги Володимира Володимировича. Очевидно, цим і були викликані останні заяви Лукашенка щодо створюваного єдиного економічного простору «чотирьох» пострадянських країн. За його словами, Білорусь ніколи не піде на формальне створення «ще однієї нежиттєздатної організації» (заява Лукашенка пролунала минулої п’ятниці, коли Путін виступав із щорічним зверненням до росіян). «Якщо в четвірці ми досягнемо реальних результатів, то до цього союзу потягнуться одразу інші держави, і можна буде відмовитися від інших союзів, створених на пострадянському просторі», — наголосив тоді білоруський президент.

ДО РЕЧІ

«Усе це домисли преси про охолодження у відносинах Білорусі й Росії», — підкреслила учора «Дню» прес-секретар білоруського президента Наталя Петкевич. Вона повідомила, що Олександр Лукашенко відвідає Санкт-Петербург під час торжеств з нагоди 300-річчя міста. Щодо Парламентського зібрання Союзної держави пані Петкевич заявила, що президент Білорусі взагалі не планував брати в ньому участь.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: