Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

...А очікували на глобальне потепління

27 травня, 2004 - 00:00

Сьогодні — вирішальний день. Згідно з народними прикметами, якщо на Святого Сидора (це свято припадає на 27 травня) погода буде спекотною, значить, таким буде й літо. Якщо ж ні — то, на жаль, на здійснення «теплих» планів, принаймні в Україні, розраховувати не випадає. А ось прогноз синоптиків на найближчі дні сповнений оптимізму. За даними Гідрометцетру, саме з сьогоднішнього дня середньодобова температура почне повільно, але впевнено підніматися. Заморозки на грунті в Україні більше не передбачаються, та й загалом цього року літо як ніколи пунктуальне: вже на початку червня буде характерна для сезону температура.

На переконання екологів, останнім часом народні прикмети все частіше демонструють свою безпідставність — спостерігачі за природою не врахували глобальних змін, які відбуваються з кліматом. Представники робочої групи неурядових екологічних організацій України з питань зміни клімату впевнені, що за останні роки температура на планеті пiднялась на 2-5 градусів. І це, вважають там, далеко не межа. Повені й урагани виникають також внаслідок парникового ефекту, який посилюють надмірні викиди метану в атмосферу та «брудний» транспорт.

Поступове підвищення температури помітили і в Україні. За словами заступника начальника Укргідрометцентру Анатолія Прокопенка, за останні роки воно становило приблизно 2-3 градуси. Нинішній явно не найспекотніший травень не спростовує тенденції. У цьому випадкові «винні» арктичні циклони з півночі- сходу, вторгнення яких і перетворило традиційно теплу травневу погоду на прохолодну квітневу. «Однак у цьому немає нічого аномального, — говорить А. Прокопенко, — нинішній травень був усього на 2 градуси холоднішим «за стандарт». А в той же час бувало, що й на шість. Тому абсолютно незрозуміло, чому капризний місяць викликав у людей стільки емоцій. Ймовірно, через те, що минулого року температура в травні доходила до позначки +30».

Цілком звичайні, на думку Гідрометцентру, погодні капризи вже встигли, як відомо, потягти за собою чимало прикрощів. Насамперед постраждав Крим. Нічні приморозки, які досягли в деяких районах півострова 10 градусів, згубили 52 тисячі гектарів озимих посівів і 35 тисяч гектарів ярових. Не піддаються реанімації також посіви гірчиці, а від запланованого врожаю фруктів залишилася лише третина. Не краще склалася ситуація і з кримським брендом — виноградниками. За приблизними оцінками, загалом втрати можуть сягнути 50%, а в деяких регіонах — навіть 80%. «Результат» капризів погоди вже встигли оцінити: за попередніми підрахунками збитки становлять 200 млн. гривень.

Зрозуміло, що овочі і фрукти, які залишилися «в живих», будуть цього року на порядок дорожчими. Іншого виходу, як розповідає городник-професіонал Ольга Сидова, просто не буде. Основне джерело літніх прибутків — яблука і груші — цього року практично повністю пропали. «Коли з’явилася зав’язь, тут же пішли дощі й ударили заморозки. У результаті — суцільний пустоцвіт», — нарікає О. Сидова. Не вдалося вберегти ні їй, ні її сусідам, і помідори з огірками. Єдина надія, на думку городника, — спробувати пересіяти овочі. Але навіть якщо погода дасть їм шанс, продавати урожай будуть все одно, як мінімум, вдвічі дорожче.

Однак, як виявилося, травнева прохолода мала й свої «плюси». Наприклад, минулого року в цей час на «швидкій допомозі» через спеку вже фіксували збільшення кількості випадків серцевих нападів і гіпертонічних кризiв. Сьогодні ж погода може вплинути хіба що на самопочуття людей із хворими суглобами. Як розповідають лікарі, підвищена вогкість і прохолода насамперед потурбували пацієнтів із остеохондрозом і радикулітом.

Ще один «плюс» нетрадиційного травня — відстрочка купального сезону. Як заявив керівник столичного ДКП «Плесо» Микола Шепець, погода подарувала їм додатковий час для опорядження київських пляжів: очищення дна, підготовки піску та інвентарю. Щоправда, синоптики твердять, що навіть коли погода налагодиться, купальний сезон все одно почнеться пізніше, аніж завжди. До прийнятної для комфортного плавання температури вода прогріється приблизно в середині червня.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: