65 років — такий проміжок часу, вірогідно, віддалятиме дві визначні події у світовій науці.
У 1936 роцi на базі Одеського медінституту почав діяти перший в Україні й тодішньому СРСР науково-дослідний експериментальний Інститут офтальмології, що згодом завдяки генію хірурга Володимира Філатова став провідним світовим Інститутом очних хвороб і тканинної терапії. А нині в Одесі завершується підготовка до реалізації проекту Центру трансплантологічних операцій — провідного в Східній Європі, де в найближчі роки хірурги-трансплантологи почнуть виконувати операції з пересадки серця. У місті, де вперше в науковій практиці хірурги здійснили успішну операцію на рогівці ока, повернувши сліпій людині щастя бачити навколишній світ, невдовзі постане клініка, що дасть змогу повертати людям життя завдяки заміні й вживленню серця…
Чим же відзначився сам і прославив Одесу завідуючий кафедрою місцевого медінституту Володимир Філатов? «Тим, що глибше за всіх тодішніх офтальмологів збагнув природу ока й винайшов та зумів застосувати новий хірургічний інструмент — своєрідний верстат-трепан, — так стисло визначив сутність наукового подвигу свого попередника професор Іван Логай — нинішній директор Iнституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В.Філатова. — Саме через відсутність інструментарію зазнавали невдач експерименти всіх, хто до Філатова філігранно вирізав квадратики рогівки-більма й намагався пришити, приживити на місці видалених точно такі ж клаптики тканини трупного ока. Геній ученого здолав перепони відторгнення, і «безнадійні» пацієнти стали після операцій Філатова прозрівати. В буквальному значенні цього слова. А що це для людини означає, достеменно знають лише ті, хто пережив трагедію…»
У чергу на операцію в одеську клініку ставало все більше незрячих і тих, хто внаслідок різних хвороб починав утрачати зір. Зверталися й титуловані та короновані особи, наприклад, шахін-шах Ірану Моххамед Реза Пехлеві, інші повелителі й знаменитості. Власне, й зараз Інститут ім. Філатова — провідний науковий заклад, де постійно оперується близько півтисячі пацієнтів. 25 докторів, 55 кандидатів медичних наук, аспіранти, лікарі- практики виконують щороку тисячі операцій, відновлюючи людям чи не найдорожче — зір. «За майстерністю виконання операцій наші лікарі, як і раніше, вважаються кращими в світі, — зазначає професор І.Логай. — Науковці продовжують експерименти, вдосконалюючи методику геніального Філатова, розробляють нові технології допомоги хворим».
А тим часом організатори медичної науки, й, зокрема, ректор того ж таки Одеського медуніверситету Валерій Запорожан змушені орієнтуватися при створенні й розвитку потужних науково-дослідних закладів передусім на підтримку зарубіжних колег-медиків. «Гідно продовжити естафету трансплантології, розпочату геніальним Філатовим, сподіваємося за допомоги й безпосередньої участі видатного вченого сучасності — хірурга Крістіана Нітлінга Барнарда, — поділився планами на найближчі роки професор В.Запорожан. — За сприяння одеського міського голови Р.Боделана та губернатора С.Гриневецького узгоджено проект будівництва в Одесі Центру трансплантологічних операцій — унікального науково-дослідного медичного закладу в Східній Європі. Таким чином, успішні операції з пересадки серця, початі групою південноафриканських лікарів під керівництвом К.Барнарда в грудні 1967-го в госпіталі Гроте Схюр, будуть через півтора-два роки продовжені в Україні. Не менш важлива для нас і підтримка транснаціонального проекту з боку структур МОЗ та АМН України, зокрема президента АМН академіка Олександра Возіанова. Адже мова йде про зведення медичного центру загальною вартістю близько $200 мільйонів, які зможуть інвестувати наші зарубіжні колеги й партнери».
Операції з пересадки серця та інших органів, на думку професора В. Запорожана, технічно не більш складні, ніж ті, які виконують спеціалісти НДІ хірургії АМН України, очолюваного академіком Геннадієм Книшовим. Однак в Одесі прагнуть до комплексного розв'язання проблем трансплантології — як технологічних, так і організаційно- технічних. «Зарубіжні партнери переконались, — зазначає В.Запорожан, — що програми нашого спільного проекту узгоджені з провідними інститутами АМН та МОЗ України». А операції в центрі будуть виконувати провідні вітчизняні хірурги, що пройдуть стажування у зарубіжних клініках, створених науково-інвестиційною групою К.Барнарда. Усе це передбачено угодами: про зміцнення співробітництва між Кейптаунським та нашим медуніверситетом, а також про створення центру — між науково-інвестиційною групою К.Барнарда та одеським міським головою Русланом Боделаном. Сприятиме розвитку трансплантаційних технологій у наступному столітті, додав професор В.Запорожан, і недавно прийнятий Верховною Радою України Закон «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини». У лютому очікується прибуття до Одеси робочої групи з Кейптауна, що має відкрити фінансування будівництва на вулиці Пастера двох 6-поверхових споруд Центру трансплантологічних операцій.