19 серпня 2008 року Одеському Спасо-Преображенському собору виповнилося 200 років. На честь цієї події у соборі пройшла святкова служба. Спасо-Преображенський кафедральний собор був збудований 1808 року. Загальна площа собору складає понад 8 тис. м2. Урочисте освячення церкви відбулося 25 травня 1809 року. Головний престол соборної церкви був освячений на честь Преображення Господнього, у зв’язку з чим соборна церква й отримала своє остаточне найменування — Спасо-Преображенської. У Спасо-Преображенському соборі були поховані архієпископи Інокентій (1857 р.), Іоаникій (1877 р.), Дмитро (1883 р.), Никанор (1890 р.). У соборі була розміщена могила світлого князя М. С. Воронцова і його дружини.
1936 року Спасо-Преображенський собор було зруйновано, а його матеріальні цінності зникли. Руйнування собору порушило містобудівну ситуацію та силует історичного центру. Підготовчі роботи з відтворення Спасо-Преображенського кафедрального собору розпочато 1997 року. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України №700 від 23.04.99 р. Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор на Соборній площі включено до «Програми відтворення видатних втрачених пам’яток історії та культури України».
У жовтні 2007 року в Спасо-Преображенському соборі з’явилося дев’ять нових дзвонів, які були придбані у Греції на кошти одеських меценатів. Таким чином, собор уже має найбільшу кількість дзвонів в Україні — 23, і його дзвіниця може виконувати всі православні мелодії. У червні поточного року найбільший в Україні дзвін було встановлено на дзвіниці Спасо-Преображенського кафедрального собору. Зауважмо, встановлений у соборі дзвін є найбільшим в Україні, його вага — понад 14 тонн, діаметр — три метри. Дзвін відлито в Росії на Воронезькому ливарному заводі, виготовлення якого обійшлося в 300 тисяч гривень. Усього ж на відновлення собору, який до революції був одним із найбільших православних храмів у Російській імперії та був зруйнований 1936 року, було витрачено близько 40 млн. грн., які пожертвували понад 20 тисяч одеситів.