Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Одна з дванадцяти

законних пільг доступна ветеранам праці
10 грудня, 2003 - 00:00

Якову Олейникову — 65 років, він ветеран праці з 44- річним трудовим стажем. Яків Ілліч живе разом із дружиною і статті їхнього сімейного бюджету не рябіють різноманітністю — одна пенсія (150 грн.) йде на оплату квартири і комунальних послуг, а друга — на ліки. Харчування забезпечують сільські родичі дружини, ділячись продуктами свого підсобного господарства. А познайомитися з Яковом Іллічем кореспонденту «Дня» довелося в підземному переході, де він намагався покращити своє матеріальне становище торгівлею соняшниковим насінням. (Він, проте, на відміну від немолодої жінки на фото, ще не втратив надію і намагається заробити сам.)

Третина людей похилого віку в Україні — ветерани праці. Це означає, що їхнiй трудовий стаж становить понад 35 років. Учора в Верховній Раді розглядалося питання про соціальний захист цієї категорії. Незважаючи на те, що протягом останніх років із бюджету країни виділяють дедалі більше коштів на підтримку таких програм, рівень захищеності ветеранів праці сьогодні ще не відповідає чинному законодавству. Наприклад, із дванадцяти пільг, визначених для цієї групи населення, доступна кожному ветерану тільки одна — проїзд у міському транспорті. Фахівці стверджують, що 28 років повноцінного трудового стажу відшкодовують державі всі її витрати на турботу про дитину в дитинстві, кошти на здобуття нею освіти, а також на соціальний захист у старості.

В Україні, як і раніше, середній розмір виплачуваних пенсій становить лише половину прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Санаторно-курортне лікування, ліки і безкоштовне протезування зубів забезпечують аж ніяк не кожному ветеранові, який цього потребує. Зате мережа соціальної підтримки, зі слів міністра праці і соціальної політики Михайла Папієва, у нас досить розвинена і охоплює різні аспекти проблем, із якими доводиться стикатися людині в літах. Близько 40 видів послуг надають у нашій країні 745 районних і міських територіальних центрів, які обслуговують майже 700 тисяч пенсіонерів. Розвивається нова форма благодійницької допомоги — волонтерство. А з впровадженням пенсійної реформи М. Папієв вбачає можливість збільшити розмір мінімальної пенсії на 40—45% для ветеранів праці. На проведення цієї реформи в пенсійних фондах на наступний рік виділено понад 4 млрд. грн. У зв’язку з тим, що пенсійне обмеження скасують (воно становить сьогодні 150 грн.), люди з великим трудовим стажем отримають, зі слів М. Папієва, гідну винагороду.

Слід сказати, що протягом останніх років пенсія ветеранів праці постійно зростала. Зі слів міністра, минулого року її збільшили на 20%, а цього року на виплату пенсій було спрямовано понад 600 млн. грн. Цього літа підвищили пенсії людям, які працювали під землею, в тому числі і на шахтах, — тепер їхні пенсії перевищують розмір прожиткового мінімуму. М. Папієв також повідомив, що «істотно покращили» пенсійне забезпечення ветеранів праці і війни, які мають особливі заслуги перед державою. Такі пенсії цього року отримують понад 400 чоловік.

Стосовно пропозиції окремих депутатів про скасування пільг для ветеранів праці та заміною їх збільшенням розмірів пенсій міністр заявив, що в жодному разі їх не можна ні ліквідовувати, ні звужувати, оскільки вони є конституційним правом наших громадян. Він також бачить можливим виведення розміру мінімальної пенсії на рівень прожиткового мінімуму. Щоправда, тільки в 2008 роцi...

А комітет українського парламенту у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів вважає за необхідне вже сьогодні забезпечити підвищення пенсій ветеранам праці до рівня встановленого законом прожиткового мінімуму, а також розробити реальні механізми забезпечення житлоплощею ветеранів праці, які потребують покращення житлових умов, і механізми позачергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: