Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Оксамитова революція» триває

12 травня, 2000 - 00:00

Вчора Конституційний суд на відкритому засіданні розпочав розгляд справи за поданнями 57 та 69 народних депутатів України щодо визнання неконституційними актів, прийнятих на засіданні «більшості» народних депутатів у приміщенні Українського дому 21 січня — 1 лютого 2000 року. Не визнають парламентських рішень, прийнятих у цей період, ліві фракції парламенту. У поданнях фракцій КПУ, ПСПУ і «Лівий центр» говориться, що більшість порушила статтю 19 Конституції, згідно якої органи державної влади, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на засадах, у межах повноважень і методами, передбаченими Конституцією і законами України. Всі ці умови, на їх думку, були «грубо, системно, комплексно порушені групою народних депутатів, яка своєвільно, без необхідного оформлення у відповідності з Регламентом, оголосила себе «більшістю» і замінила своїми зібраннями і своїми рішеннями в Українському домі діючий парламент».

Інтереси сторін у КС представляють від лівих — Василь Сіренко (фракція КПУ), Олексій Ющик («Лівий центр») і Володимир Марченко (ПСПУ). Від «більшості» — голова Комітету з питань правової політики — Олександр Задорожний і член Комітету з питань будівництва, транспорту і зв’язку Олександр Лавринович.

Конституційному суду доведеться приймати рішення в ситуації, коли парламентська більшість, плідно попрацювавши, прийняла чимало рішень і, зокрема, програму уряду. Тому розвиток подій у подальшому і рішення Суду передбачувані. Хоча ліві і продовжують наполягати на визнанні тих рішень незаконними.

Так, лідер ПСПУ Наталія Вітренко в інтерв’ю агентству УНІАН заявила, що КС «всіма правдами і неправдами затягуватиме винесення рішення». Вона вважає, що «не лише КС, а й особисто Президента лякають бурхлива активність СДПУ(о), зокрема, Віктора Медведчука та Леоніда Кравчука».

«Все, що відбувалося в парламенті 21 січня і 1 лютого, повністю відповідає чинній Конституції України», — сказав у середу на черговому брифінгу перший віце-спікер Віктор Медведчук. Він висловив впевненість у тому, що КС прийме «виважене і обгрунтоване рішення відповідно до Конституції і чинного законодавства України». При цьому підкреслив свою думку як фахового юриста, що «інакше цим би не займався і не був одним із учасників тих подій».

У коментарі для «Дня» політолог Михайло Погребинський відзначив: «Конституційному суду буде важко прийняти рішення. Я практично переконаний у тому, що воно буде на користь статус-кво, тобто визнання легітимності актів. Оскільки важко собі уявити, як можна повернути річку, тому не може бути рішення про нелегітимність. Судді просто вимушені найти обгрунтування. Важко ж суду буде тому, що надвисока відповідальність у не дуже досвідченого органу — Конституційного суду, який має невелику історію. Надвисока відповідальність пов’язувати чи співставляти окремі статті Конституції одна з одною. Статті протирічать одна одній. Якщо вважати, що один пункт Конституції важливіший за інший, то на основі цього можна привести всю відповідність на користь однієї з позицій. З точки зору політичного прогресу, з тої точки зору, яка не обговорює легітимність і чистоту, процеси, які відбулися, є позитивними для політичної реформи. Вони запустили механізм реформування у напрямку більш цивілізованої ситуації, більш наближених до європейських статей. Для лівих визнання легітимними рішень теж вихід. Вони будуть вдячні КС, тому що вони зможуть сказати, що це неправильно, але ми, як законослухняні громадяни, змушені підкоритися рішенню суду. Це засіб збереження обличчя для них», — сказав політолог «Дню».

Наталія САВЧЕНКО
Газета: