У пам’ять про перебування О.І. Солженіцина в кримському селищі Чорноморське встановлено меморіальну дошку з таким текстом: «У цьому будинку влітку 1959 року і навесні 1962 року в родині своїх друзів Миколи Івановича та Олени Олександрівни Зубових — жив видатний письменник сучасності, лауреат Нобелівської премії Олександр Ісайович Солженіцин», — повідомили кореспондентові «Дня» в Республіканському комітеті з охорони культурної спадщини Автономної Республіки Крим.
Цього року (11 грудня) виповнюється 85 років від дня народження Олександра Ісайовича Солженіцина (1918 р.) — видатного письменника, лауреата Нобелівської премії в галузі літератури (1970 р.). Ряд сторінок життя та діяльності письменника пов’язано з Кримом. За спогадами О.І. Солженіцина, опублікованими ним у нарисах літературного життя «Бодался теленок с дубом» (п’яте доповнення, розділ «Микола Іванович Зубов»), він пише: «1959 р. відвіз я їм (Зубовим) із Рязані всі п’єси, табірну поему і «Круг первый» (96 розділів), якій тоді здавався мені вже готовим». «А до Великодня 1962 р., закінчивши ще один передрук «Круга», я з одним примірником рвонув до Зубових до Криму».
З «любимыми старичками», як називав їх О.І. Солженіцин, Миколою Івановичем Зубовим (27 жовтня 1895 — 3 січня 1980) і його дружиною Оленою Олександрівною Зубовою (21 травня 1903 — 21 березня 1980), він зустрівся 1953 р. на поселенні в селищі Кок-Терек (Берлік) Джамбульської області Казахстану. Це знайомство, що переросло в глибоку дружбу, тривало до самої висилки письменника з СРСР. 4 листопада 1958 року Зубови переїжджають до селища Чорноморське і поселяються тут, у цьому будинкові, де й прожили до смерті. Саме за цією адресою у Зубових двічі бував Солженіцин.
М.І. Зубову та О.О. Зубовій письменник присвятив цілі розділи у своїх творах «Раковый корпус» (частина I «Спогади про Прекрасне», розділ 20), «Архипелаг ГУЛаг» (частина 3, розділ 6), «Бодался теленок с дубом» (розділ «Микола Іванович Зубов»). Саме М.І. Зубов з ризиком для життя зумів зберегти твір Солженіцина «Пир победителей», який автор вважав назавжди втраченим. Завдяки йому читачі пізніше змогли познайомитися з цим твором.
Установлення і відкриття дошки ініційовано Асоціацією музеїв і заповідників Криму та Рескомітетом з охорони культурної спадщини АР Криму, який очолюють Сергій Павличенко та В’ячеслав Зарубін. Активну допомогу у встановленні пам’ятної дошки надав також депутат Верховної Ради Криму у 99-му виборчому окрузі, генеральний директор «Крименерго» Григорій Груба, директор заповідника «Калос-Лімен» Зиновій Писач, працівники Чорноморського історико-краєзнавчого музею. До ювілею Олександра Солженіцина готується також збірник «Отношение сердец», присвячений дружбі письменника і родини Зубових, який складає кримський учений Сергій Пушкарьов.