Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Олександр ВИШНЯК: «Соціалісти втратили будь-які шанси потрапити у парламент»

17 серпня, 2007 - 00:00

Наразі сили коаліції та опозиції приблизно рівні, про це свідчать дані «Юкрейніан соцолоджі сервіс» (3996 респондентів, максимальна похибка — 1,6%, опитання проводилось з 6 по 22 липня). 33% виборців підтримують Партію регіонів, 5% — комуністів. Отже, «регіонали» з «ленінцями» разом набирають 38%. Тоді як БЮТ (18,3%) разом з блоком «Наша Україна — Народна самооборона» (18%) здобуває підтримку 36% виборців. П'яту позицію в рейтингу несподівано посів блок Литвина (3,4%). Наступними йдуть партії, що, наразі, не долають прохідного бар'єру: блок Вітренко «Народна опозиція» — 2,7% та Соціалістична партія 1,5%.

Коментуючи ці дані, керівник фірми «ЮСС» доктор соціологічних наук Олександр Вишняк зазначив, що соціалісти втратили будь-які шанси на потрапляння у парламент, оскільки їхній рейтинг впродовж тривалого часу не зростає, а лише падає. «У Вітренко, на мій погляд, шансів не стало після відмови від бренду «Народна опозиція». Що стосується другого місця, то швидше за все, БЮТ таки випередить «НУ—НС», адже Тимошенко завжди дуже добре фінішує», — підсумував науковець.

«Загалом ці вибори є дуже дивними, оскільки в суспільстві не спостерігається напруженості. Шум, піднятий навколо БЮТ — штучний, на рівному місці й до серйозної напруги не призведе. Про що можна взагалі говорити, якщо виборча кампанія починається відпусткою Януковича в Алтайському краї. І це стосується не лише його», — висловлює здивування пан Вишняк.

Інша особливість, на яку вказують експерти — поглиблення законсервованості політичної спільноти. У нинішній виборчій кампанії братиме участь удвічі менше суб'єктів — від десяти до п'ятнадцяти. Відтак частка голосів виборців, розсіяних між дрібними партіями, які не подолали тривідсотковий бар'єр, буде меншою. Внаслідок такого розвитку подій переможці виборів отримають менші коефіцієнти при розподілі кількості мандатів. Тому для збереження існуючої кількості депутатів політичній силі доведеться здобути навіть більшу підтримку виборців, ніж та, яку вона отримала у 2006 році.

Порцію критики експертів одержав «НУ— НС». Його передвиборна «фішка» — позбавлення недоторканності депутатів — на переконання Олександра Вишняка, є невдалою, оскільки проблема депутатської недоторканності не входить навіть до десятка проблем, які турбують виборців.

Ігор ГОШОВСЬКИЙ
Газета: