Депутати так довго боролися за прийняття мораторію на підвищення цін на комунальні тарифи, що аж... самі його скасували. Вчора були побоювання, що Верховна Рада, всупереч очікуванням, знову перенесе розгляд цього питання, оскільки в середу парламент був спроможний лише заслухати звіт голови тимчасової слідчої комісії, очолюваної народним депутатом Андрієм Деркачем (СПУ). Він відзвітував про пророблену роботу, і висновок комісії вельми невтішний. «Внаслідок незрозумілої й непрофесійної ціноутворюючої політики виникло значне підвищення цін на імпортований природний газ, що надто негативно вплинуло на становище української економіки», — зазначив він. І додав, що основна провина лежить на НАК «Нафтогаз України», у якої комісія виявила «неодноразові факти порушення митних процедур при оформленні поставок в Україну або експорту енергоносіїв». «Більшість контрактів на поставки в Україну природного газу і його транзит через територію України підписувалися непрозоро, з порушеннями визначеної законодавством процедури», повідомив глава комісії. Михайло Чечетов (Партія регіонів), запитав по суті: «Де гроші «Нафтогазу»?» Деркач не готовий був дати відповідь, чому НАК «Нафтогаз України», що займається газовими поставками, є зараз мало не банкрутом.
Заступник глави бюджетного комітету Верховної Ради України Павло Жебрівський в коментарі «Дневі» зазначив, що порушення на підприємствах НАКу були не лише 2006 року, але й за весь час існування компанії. Тому «мочити чужих» — негідна політика. Але те, що НАК потребує реформування — це правда. Але разом з тим Жебрівський не впевнений, що «Нафтогаз України» може бути реформований при нинішній владі.
Він також сказав, що якби мораторій на підвищення цін був введений у дію, цін він би не знизив. Взагалі, подолання вето так званою антикризовою коаліцією — це відсутність професіоналізму, бо ухвала була антиконституційною, вважає він. «Якби місцеві ради виконали цю ухвалу, ми наприкінці жовтня мали б проблеми в житлово-комунальному господарстві в усій Україні», — зазначив Жебрівський. Друге питання, чи мала право Верховна Рада сама скасовувати цей закон, який вона сама прийняла, але який не набрав чинності? ВР порушила регламент і Конституцію, оскільки Олександр Мороз спочатку повинен був подати цей закон Президентові, і він мав його підписати. А після цього лише ВР мала право його розглянути — скасувати або змінити. «Я хочу вас запевнити, що ціни такими, як вони є зараз, не залишаться, — сказав Жебрівський. — Це об’єктивно. Звичайно, це не станеться в тих пропорціях, у яких вони повинні були зрости». У проекті бюджету на наступний рік вже передбачено гроші на субсидії для малозабезпечених українців. Чи вистачить цих грошей, Жебрівському оцінити складно, оскільки не відомі індикативні ціни на житлово-комунальні послуги.
Парламентарії, окрім своєї вчорашньої постанови про скасування мораторію, доручили урядові вивчити питання щодо встановлення економічно обґрунтованих цін і тарифів на газ і електроенергію, послуги, які надаються природними монополіями населенню. Як скоро станеться чудо і ціни буде встановлено — ніхто не береться прогнозувати. Якщо навколо цього питання буде стільки галасу, як навколо питання про мораторій, — можна вважати, що на початок цієї зими тепло або навіть «гаряче» буде лише у Верховній Раді.