Президент Асоціації підтримки жінок Афганістану Шукріа Хайдар відзначила, що допомога, відправлена через Пакистан, просто не доходить до афганського населення — у передачі гуманітарних вантажів не зацікавлені пакистанські прихильники талібів. Хайдар пропонує переправляти допомогу через Таджикистан або Іран. Проблему треба вирішувати саме найближчим часом — за словами комісара ЄС з питань розвитку та гуманітарної допомоги Пола Нільсона, в Афганістані останнім часом напевно загинули тисячі людей лише з тієї причини, що вони не могли отримати гуманітарну допомогу. «Це нова сторінка старої історії», — сказав Нільсон про біди країни, яка вже 22 роки перебуває у стані громадянської війни, за останні роки пережила три землетруси і періодично страждає від посух.
Учасники слухань говорили, що Афганістану після повалення талібів потрібно, по-перше, встановити демократичний режим, а по-друге, зробити жінок повноправними членами суспільства. Після приходу талібів до влади у вересні 1996-го афганки стали свого роду «недолюдьми» — їм заборонено працювати, виходити з дому без супроводу чоловіків, носити біле, і взагалі наказано закривати одягом все, крім очей. Шукріа Хайдар повідомила, що її організація, базована у Парижі, відкрила для афганських жінок 26 підпільних шкіл — адже останніми роками жіноча освіта в Афганістані також заборонена. Загалом, ставлення до слабкої статі в Афганістані настільки нелюдяне, що президент Європарламенту Ніколь Фонтен заявила: «Афганські жінки — це «живі мерці». Вони навіть самі себе так називають».
Комісар Нільсон підкреслив, що «слід відрізняти гуманітарну допомогу та допомогу для подальшого розвитку. Не треба плутати божий дар з яєчнею», — вагомо сказав єврокомісар. Щодо гуманітарної допомоги афганцям вирішено, що ЄС її відправить найближчим часом на суму в 100 млн. євро.
Крім того, Євросоюз збирається надати допомогу і в розмінуванні афганської території та відновленні сільського господарства й систем іригації, без яких сільськогосподарська діяльність просто неможлива. У різних країнах ЄС ще до початку воєнної операції США та Великої Британії в Афганістані у пресі прямо вказувалося, що незабаром у країні має змінитися уряд, а населення, котре багато років потерпало і від воєн, і від правління талібів, повинно отримати масштабну допомогу Заходу. Схоже, однак, що оцінок необхідних перших кроків, у тому числі — й в матеріальному відношенні — сьогодні ще не вироблено. До того ж допомога під акомпанемент бомб не завжди сприймається так, як очікується .