Світлана КУЗНЕЦОВА, Ялта:
— «Вічний бій» і «спокій нам тільки сниться» можуть бути лише у жінок. Чоловіки на це не здатні. А бухгалтерія — це вічний бій і ніякого спокою.
Тетяна ГРЕБЕННИК, Луганська область, ТОВ «Річ», лауреат конкурсу Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів у номінації найкмітливіший бухгалтер (улюблений анекдот: Про що ви думаєте під час зустрічі з податковим інспектором? — Хто раніше заробить перший мільйон):
— Я вважаю, що це дуже важка, копітка праця. Тому чоловікам нелегко з цією професією впоратися. І ризик тут є — нарівні з директором. А жінкам допомагає віра: у себе, у свої сили, в нашу державу. Хочеться думати, що і ми дочекаємося слави та пошани.
Тамара ДРОНОВА, головний бухгалтер фірми «Вінаре-аудит», Запоріжжя:
— Я пропрацювала бухгалтером 54 роки. Це дуже кваліфікована праця, котра вимагає високої культури і такої ж уваги, державної дисципліни, а чоловікові це не властиво. Це може подолати тільки жінка — вона сидить і днями, і ночами, у вихідні й свята, а сучасний чоловік цього не робитиме. Раніше були головними бухгалтерами і чоловіки, а теперішній — піде у бізнес. Там легше гроші заробити — платять більше. А нам — дуже мало. До рівня директора далеко, хоч відповідальність часто доводиться ділити порівну.
Тетяна СУХАНИК, голова Миколаївського відділення Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів, сертифікований аудитор і головний бухгалтер:
— Професія бухгалтера зараз дуже важка. Останнім часом вона докорінно змінилася. Бухгалтером сьогодні можна стати лише у тому випадку, якщо постійно підвищуєш свій професійний рівень. Адже треба поєднувати обов’язки юриста, економіста, аналітика. Такого навантаження чоловіки не витримують — забагато для них. Тому жінкам не залишається нічого іншого, як тягнути цей віз на собі.
Ірина ЛЕВЧЕНКО, головний бухгалтер приватного підприємства «Відзе», Миколаїв:
— Бухгалтерія має на увазі гармонію, і тільки жінка може її добитися. Ну й логіка також більше властива жінці. А ще — це важка праця, яка під силу тільки жіночим плечам. Я не хочу сказати, що чоловіки ні на що не здатні. Ось тільки вони не створені для важкої розумової праці.
Василь СОПКО, академік АЕНУ, доктор економічних наук, професор, член палати аудиторів України:
— Жінки складають основу бухгалтерського корпусу в Україні тому, що так було заведено в радянській системі. У світі зовсім не так. Це дуже важка праця, і тому там нею займаються чоловіки. Не можна сказати, що там жінки не працюють бухгалтерами. Але в основному професіоналами високого класу є чоловіки. А у нас раніше вважалося, що бухгалтер — це технічний виконавець, а не менеджер. Жінок у нас в цій ролі не визнавали. Сьогодні становище змінюється, жінки стають, як мовиться, у ряд керівників. А тому залишаються бухгалтерами, оскільки ця професія зараз стала рангом вище, ніж раніше. Жодне управлінське рішення зараз неможливо здійснити без бухгалтерських даних і без бухгалтерського контролю. Але переважання жінок у бухгалтерії має й свої мінуси. Часто там, де треба приймати самостійне рішення, вони діють суворо за інструкцією. Бухгалтерія — хребет економіки, і не можна навалювати такий великий вантаж на жіночі плечі. Поки у нас не буде чіткої бухгалтерської системи, ми ніколи не вийдемо з біди.
Леонід ПОЛІЩУК, глава аудиторської фірми «Аудит, право, консалтинг», м. Київ, колишній головний бухгалтер «Укргазпрому»:
— Я пропрацював головним бухгалтером 52 роки. З 18 років. Тож для мене цілком природно, що бухгалтерами можуть працювати не тільки жінки. У мене дуже багато друзів, які віддали цій професії все життя. Чоловіки цілком підходять для цієї роботи. Мені смішно чути, що вона їм не під силу. Але жінки дивляться на це питання по-своєму…