Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Опозиціонер звучить ...страшно?

В’ячеслав КИРИЛЕНКО: Це вже не питання правоохоронних органів, а питання політичних свобод в Україні
29 грудня, 2010 - 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

У бюджеті на 2011 рік Генпрокуратурі накинули додатковий мільярд гривень. Вдячні прокурори в боргу не залишилася. Останнім часом це відомство демонструє надзвичайну активність. Опозиційні депутати ходять туди як на роботу. Допитали Тимошенко, наступний — Турчинов, учора настала черга й В’ячеслава Кириленка.

Сам В’ячеслав Анатолійович і не здогадувався про причину свого візиту. Перед допитом він припустив, що його допитуватимуть про події 27 квітня, коли Рада ратифікувала Харківські угоди. Промахнувся! Прокуратуру цікавили події 16 грудня, які заступник генерального прокурора Євген Блажевський назвав «силовим протистоянням із застосуванням фізичної сили», внаслідок чого «окремі народні депутати отримали тілесні ушкодження».

У цілому лідер партії «За Україну» провів на допиті в прокуратурі близько години. Сенсу свого візиту він так і не зрозумів.

— Я вважаю, що це машина, яка працює незалежно від того, чи є в цьому сенс, — зауважив Кириленко після виходу з будівлі Слідчого управління прокуратури. — Гадаю, що наявна загальна тенденція зробити опозицію стриманішою у своїй поведінці у Верховній Раді України. А це вже не питання правоохоронних органів, а питання політичних свобод в Україні.

Тим часом екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка перевели в Лук’янівське СІЗО, відоме, зокрема, тим, що раніше в ньому перебувала Юлія Тимошенко.

Практично всі експерти сходяться на думці, що затримання Луценка нагадує спробу помститися ворогам. Причому це кажуть навіть прибічники Партії регіонів. Політолог Михайло Погребінський назвав затримання Луценка неадекватним кроком. «Я вважаю, що загрози того, що він заважатиме слідству або громадській безпеці, немає. Тому таке затримання є надлишковим заходом, який з політичного погляду абсолютно недоцільний і контрпродуктивний.

Навіть серед тих людей, які симпатизують «біло-блакитним», як, наприклад, я, такі дії сприймаються як неадекватні», — зізнався політолог.

Утім, не лише Юрій Віталійович зустрічатиме Новий рік за ѓратами.

У п’ятницю після п’ятигодинного допиту в ГПУ був узятий під варту зять голови Верховного суду Василя Онопенка — Євген Корнійчук, який обіймав посаду заступника міністра юстиції. Проти нього ще 22 грудня прокуратура порушила справу за ст. 365 ч. 2 КК «Перевищення службових повноважень». Корнійчука звинувачують у підписанні листа, згідно з яким його юридична фірма отримала право вести справи «Нафтогазу».

Того ж дня був затриманий Віктор Бондар — екс-міністр транспорту й колишній губернатор Дніпропетровщини. Йому інкримінують пособництво в знищенні чужого майна і привласнення владних повноважень.

Також генпрокурор Віктор Пшонка оголосив, що колишня голова Держказначейства Тетяна Слюз оголошена в розшук у справі про зловживання при приватизації Одеського припортового заводу.

Раніше ГПУ затримала екс-міністра довкілля Георгія Філіпчука, безпосередньо причетного до «справи парникових газів», за якою допитують Тимошенко.

Макаренко, Діденко, Кушнір, Грицун... уже дев’ять представників колишньої влади сидять у СІЗО. Богдан Данилишин звернувся до чеської влади з проханням надати йому політичний притулок.

«Якщо все піде за планом, то 2015 року у Віктора Януковича не буде взагалі конкурентів», — буквально два тижні тому сказав голова АП Сергій Льовочкін.

Тоді він мав на увазі бурхливу реформаторську діяльність влади. Але у світлі останніх подій ця фраза набула зовсім іншого, зловісного, сенсу.

І ще один важливий момент: ця показова прочуханка може стати прикладом для силовиків на місцевому рівні. На обласному, районному... Якщо так можна поводитися з яскравими, публічними політиками, то годі казати про звичайних громадян! Смерть київського студента Ігоря Індила в Шевченківському РВВС тому яскраве підтвердження. Це все ланки одного ланцюга.

«Відсутність вичерпної та повноцінної відповіді від влади вказуватиме на її неприхований намір залякати і деморалізувати суспільство, відбити бажання громадян активно захищати свої права і здійснити розправу над опозиційними політиками». Цю заяву «Наша Україна» зробила ще в понеділок. Влада досі мовчить. Лише деякі регіонали злорадно потирають руки...

Олена ЯХНО, «День»
Газета: