Пішов останній тиждень перед місцевими виборами, і ситуація в країні, на жаль, дедалі загострюється. Учора на дев’яту ранку було призначено прес-конференцію лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, на якій, як було зрозуміло кожному, хто стежить за останніми політичними подіями, пролунало продовження озвученої напередодні з місця подій детективної історії про незаконні виборчі бюлетені, надруковані в Харкові. У принципі, це далеко не пересічна сенсація. Проте інтерес до неї журналістів виявився значно слабшим, аніж, скажімо, до звичайного засідання Кабміну. Чи то харківський «фальстарт» перешкодив — на щось нове нічого було сподіватися, чи то журналістське співтовариство взагалі вже набило оскому й притерпілося до потоку передвиборних порушень та відповідних протестів.
У Львові в неділю близько трьох тисяч осіб взяли участь у мітингу проти можливих фальсифікацій. Промовці стверджували, що чинна влада має намір таким чином підпорядкувати собі Львів та Львівську область і закликали українців захистити свій вибір, а заступник голови Народного руху України й кандидат до Львівської облради Василь Куйбіда стверджував, що всіх, хто намагається сфальсифікувати вибори, «буде зметено народним гнівом».
У Житомирі того ж таки дня вчинили хитромудру спробу зірвати мітинг партії «Фронт змін». На площі було виявлено «нічийний» автомобіль, який простояв на місці більш як добу. Викликали мінерів. Ті, схоже, нічого не знайшли, але авто відвезли й лише після цього відкрили мітингувальникам прохід. «Фронт змін» розцінив це як протидію своїм прихильникам.
У Полтаві невідомі особи від імені нинішнього мера міста Андрія Матковського роздавали жителям зіпсовані продукти — консерви та крупи з хробачками й жучками... Міліція шукає провокаторів...
Два тижні тому СБУ затримала кандидата в мери Донецька від партії «Єдиний центр» Андрія Амбросенка. Йому інкриміновано статтю Карного кодексу, і СБУ стверджує, що затримання ніяк не пов’язане з політичною діяльністю кандидата. Але в «Єдиному центрі» переконані в тому, що це політичний тиск за тиждень до виборів, і готуються розпочати безстрокове пікетування СБУ.
У Харкові прокуратура порушила кримінальну справу за фактом порушення таємниці телефонних розмов кандидата в мери міста від партії «Батьківщина», екс-глави Харківської облдержадміністрації Арсена Авакова. Хоча в СБУ стверджують, що прослуховуванням кандидата не займаються.
Наприкінці минулого тижня перший заступник лідера партії «Батьківщина» Олександр Турчинов прогнозував, що «дедалі більше громадян з кожним днем готові брати участь в акціях протесту». «Безумовно, ці процеси лише наростатимуть», — зазначив Турчинов.
Що тут первинне — фальсифікація чи всього лише превентивна реакція на можливі її факти, розібратися поки досить складно. Але партія «Батьківщина» все ж таки зуміла знайти реальний привід для активізації своїх протестів. У харківському видавництві «Фоліо-плюс» у суботу було виявлено невраховані бюлетені для голосування. Народний депутат Володимир Філенко сказав УНІАН, що «близько 720 тисяч бюлетенів ми знайшли на складі. Але найцікавіше ми виявили на одній з палет, на піддоні. Там лежала велика кількість бюлетенів, як потім з’ясувалося 12 тисяч 700 одиниць, на яких згори красувався красномовний напис «Н/Наклад». На нашу вимогу пояснити, що це означає, нам сказали, що це «наднаклад, — зазначив В. Філенко. — 12 тисяч бюлетенів «наднакладу» — це те, що ми знайшли лише сьогодні. Скільки бюлетенів було надруковано таким чином, куди їх відправили, де вони поділися — сьогодні встановити це практично неможливо, — коментує парламентарій.
На запитання, скільки бюлетенів надійшло на склад за весь період друкування, ніхто не дав відповіді, — продовжував народний депутат. — Скільки вивезено бюлетенів, в якому напрямку, і хто їх вивіз — поки що невідомо. Жодного документа, що регламентував би надходження продукції на склад і вивезення продукції зі складу, — немає. Жодного представника територіальної комісії, які повинні здійснювати контроль, на складі немає. Жодного представника видавництва «Майдан», яке є виконавцем замовлення ТВК, — також немає». На думку депутата, прокуратура має всі підстави порушити кримінальну справу щодо членів територіальної виборчої комісії, які «не контролюють процесу виготовлення бюлетенів, і проти тих, кому вони замовили виготовлення цих бюлетенів».
У понеділок харківські знахідки дали привід Юлії Тимошенко виступити з гучними заявами. Щоправда, в її інтерпретації «наднаклад» перетворився на «спецнаклад». «Ніхто не може проконтролювати друкування бюлетенів, і ніхто не може засвідчити те, що така ситуація не відбувається й в інших областях. Сам цей факт, який є екстраординарним, свідчить про те, що вибори в Україні готуються на основі системних фальсифікацій, — звинувачувала Тимошенко владу й силові органи. — На цю хвилину силові структури, яких було запрошено для того, щоб констатувати ситуацію та розпочати відповідне слідство, жодних кримінальних справ не порушили, слідства не ведуть. І по суті, покривають злочин великого масштабу».
Особливо перепало Президентові Віктору Януковичу, який, до речі, доручив учора правоохоронцям розібратися з друкуванням виборчих бюлетенів у Харкові й дати правову оцінку. Президент заявив: «Усі складові виборчого процесу мають базуватися тільки на законі про вибори». Але Тимошенко таким заявам не вірить. Вона вже за тиждень до виборів покладає на Януковича персональну відповідальність за їх фальсифікацію. На її думку, Президент мав досить часу для того, щоб узяти до уваги всі пропозиції та коментарі європейського співтовариства щодо проведення виборів в Україні та заяви членів Центральної виборчої комісії, проте він, як вона стверджує, не скористався цією можливістю. Відповідаючи на запитання журналістів, Тимошенко також повідомила, що не отримала від Президента запрошення на обіцяну зустріч з опозицією. Вона в черговий раз заявила, що «Батьківщина» не визнає «результатів виборів по Київській, Львівській областям і місту Тернополю, де за вказівкою Віктора Януковича зареєстровано списки від фальшивих організацій партії «Батьківщина». «Туди — до місцевих рад цих регіонів, ідуть не наші депутати, люди в цих областях і місті Тернополі позбавлені права вибору», — пояснила Тимошенко.
Тим часом заступник глави президентської Адміністрації Ганна Герман у статті в одній з газет визнала: «Не слід виключати, що під час передвиборної кампанії деякі представники влади на місцях для забезпечення високих результатів кандидатів від Партії регіонів можуть удатися до сумнівних методів ведення політичної боротьби. Втім, знаючи Президента, я не радила б займатися такими речами: його реакція на подібні факти вкрай негативна». Вона наголосила: «Президент має достатньо важелів впливу, аби прийняти будь-які результати виборів до місцевих органів влади. Інша річ, що перемога на них кандидатів від опозиційних партій означатиме падіння довіри до влади з боку виборців». «Але хіба не це є проявом демократії?» — запитує один з найближчих соратників Президента.
Щоправда, в близьких до нього колах є й інша думка. Лідер партії «Сильна Україна», віце-прем’єр Сергій Тігіпко вважає, що «керівник країни повинен мати сильні важелі впливу для проведення жорстких реформ, які дадуть змогу економічній системі України вийти з кризи... Якщо навіть рейтинг партії влади впаде до нуля, все одно потрібно продовжувати реформи, інакше будемо всі голі й босі», — вважає він.