Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Оприлюднення причин масового захворювання в Миколаївській області «приурочили» до приїзду Президента

30 серпня, 2000 - 00:00

Як надзвичайно гостру розцінила сесія Першотравневої районної ради екологічну ситуацію в районі. Підставою стало захворювання декількох сотень жителів району «токсикодермією» невстановленої етиології» (тобто невстановленого походження). Хвороба, вперше виявлена в липні нинішнього року в селі Болеславчик, поширилася ще на три населених пункти — Чаусове, Підгур’є, Мичуріне.

За даними на 28 серпня, всього з початку виникнення захворювання токсикодермією захворіло 369 осіб, з них 208 — діти. На стаціонарному лікуванні в першотравневій районній і Миколаївській обласній лікарнях перебувають 70 осіб, серед яких 56 дітей. При цьому кількість хворих iз кожним днем збільшується: за даними Обласного управління медицини катастроф, серед хворих є також чотири дитячі лікарі, які надавали першу допомогу потерпілим у зоні біди; зафіксовано випадки рецидивів, тобто повторних захворювань людей, які вже вилікувалися. Лікарі ж упродовж двох місяців боролися з наслідком — самим захворюванням, бо причину численні комісії, що працювали в Першотравневому районі, назвати не наважувалися. Хоча ніхто й не приховував, що як основна версія причини захворювання розглядається зараження місцевої води, грунту, продуктів харчування продуктами розпаду ракетного палива: на це вказували нітрат і хімічні речовини, виявлені в пробах, а також те, що незадовго до виникнення захворювання за околицею Болеславчика була розрита яма, в якій 1978 року були поховані компоненти, комунікації та, як припускають, ракетне паливо демонтованої ракети СС-18. Те, що причиною захворювання в Першотравневому районі є саме продукти розпаду ракетного палива, офіційно було оголошено лише 28 серпня. І мабуть, заява про це головного державного санітарного лікаря України була «приурочена» до вчорашнього візиту в Першотравневий район Президента України Леоніда Кучми.

На жаль, українські керівники, які зі співчуттям стежили за трагедією у сусідів у Баренцовому морі, неначе не помічали власної екологічної катастрофи — адже підтверджену нині версію ще місяць тому висунув Харківський науковий центр військової екології. Однак в очікуванні офіційного висновку влади не вдавалися до жодних рішучих дій. Приміром, глава Миколаївської облдержадміністрації Олексій Гаркуша виїхав у Первомайськ, щоб провести розширену нараду з питання ліквідації надзвичайної ситуації, лише в серпні, коли хвороба з Болеславчика, де захворіли 168 осіб, перемістилася в село Чаусове. Також тільки в серпні було організовано евакуацію дітей із заражених сіл — і до цього часу з 415 дітей, які проживають в зоні біди, захворіли більше ніж половина. Під час бесіди з кореспондентом «Дня» прес- секретар губернатора Ростислав Порадюк не зміг сказати, ні скільки коштів необхідно для ліквідації надзвичайної ситуації, ні скільки грошей з обласного та місцевого бюджету вже зжерла токсикодермія — «ведуться підрахунки». Більше того, за словами прес-секретаря, дані про ситуацію в Першотравневому районі офіційно передаються в облдержадміністрацію лише двічі на тиждень. Показовим є й інше: 20 серпня у двох виборчих округах Миколаївської області пройшли вибори депутатів в облраду. У одному з них — окрузі № 16 у Жовтневому районі — безпроблемно переміг О.Гаркуша, котрий претендує також на поки що вакантне місце голови облради. При цьому губернатор для балотування вибрав «спокійний» Жовтневий район, а не другий вакантний округ — Первомайськ, де в нього могли б через токсикодермію виникнути проблеми і з явкою виборців, і з їхньою «високою громадською позицією».

Набагато бульшу занепокоєність ситуацією виявила місцева, першотравнева райрада. На своїй сесії депутати розцінили екологічну ситуацію як надзвичайну й ухвалили рішення просити у центральної влади дієвої допомоги, зокрема надання 1,8 млн. грн. на заходи для профілактики хвороби та усунення джерела інтоксикації. Також передбачається клопотати перед владою про тимчасове припинення робіт з демонтажу ракетних комплексів, якими нашпигований Першотравневий район і які підлягають знищенню за договором про ядерне роззброєння.

Данило КЛЯХІН, «День»
Газета: