Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Останнє літо дитинства

1 червня, 2002 - 00:00

Останній дзвінок пролунав для 28,5 тис. київських випускників. Учора погода несподівано зле пожартувала над усіма. Але комусь вона просто спричинила незручності у дорозі, скажімо, на роботу, а комусь зіпсувала свято, яке справді буває тільки раз у житті, — останній дзвінок. Учора в київській школі №14 панував звичайний святковий гармидер. Нарядні одинадцятикласниці в ажіотажі поправляли банти та підфарбовували губи, одночасно обговорюючи, хто ж із них на лінійці зважиться сказати вчителям подячну промову. Фотографувалися, обговорювали плани на сьогодні і, безумовно, трохи сумували.

Інна Віксенко розповіла, що вже декілька днів ходить у пригніченому настрої, оскільки прощання, а особливо з дитинством, — процес завжди важкий. Крім цього, доводиться миритися і з тим, що тепер треба бути більш відповідальною та самостійною. А ще складно дивитися з радістю у майбутнє, якщо попереду невизначеність. Єдине, в чому нині впевнена Інна на сто відсотків, що свою майбутню професію вона пов’яже з іноземними мовами.

Її однокласника Олександра Ковалишина найбільше лякає відсутність взаємозв’язку між реальними знаннями абітурієнта та результатами вступних екзаменів. «Без блату і хабарів, на жаль, у цьому житті чогось досягнути практично неможливо», — говорить він. Але водночас установка на досягнення успіху у нього присутня повною мірою, оскільки він переконаний, що не здобуває тільки той, хто не пробує. Зате Маші Бочкарьовій серед своїх «колег» пощастило набагато більше. Вона вже студентка Інституту туризму, і тому їй можна турбуватися тільки за своїх однокласників та однолітків, яким сьогодні складно розібратися в ієрархії власних пріоритетів і престижності професії. Судячи з попередньої вступної кампанії, у випускників «у фаворі» відділення міжнародної економіки, факультет економіки Національного університету ім. Т. Г. Шевченка, конкурс на який становить вісім чоловік на місце; на другому місці «рейтингу» — факультети іноземної філології (близько 7 чоловік на місце), Інститут міжнародних відносин (до 6 чоловік на місце), до того ж останнім часом досить близько до лідерів «підкрався» і факультет соціології і психології КНУ. Цього року формуватимуть конкурс у тому числі й 28,5 тисяч випускників 11-х класів київських шкіл. Попереду у них ще чимало іспитів і не тільки на знання навчальних дисциплін.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: